Skocz do zawartości

[licznik] Dokładność licznika bezprzewodowego


prostynick

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

kupiłem sobie wczoraj licznik bezprzewodowy Sigma 1009 STS. Przejechałem się do pracy i wyszła mi odległość 9km. Wydawało mi się cały czas, że mam odległość 8,6km. Mierzyłem ją punkt po punkcie za pomocą strony Gmaps Pedometer. No i teraz zastanawiam się czy to licznik jest niedokładny czy też dane z Google.

 

Licznik zakładali mi serwisanci przy kupieniu. Niby dla opony 700x35c powinno być 2205mm, a mam wpisane 2198, ale ufam, że nie wzięli tej wartości z kosmosu i błąd paru milimetrów nie miał by aż takiego wpływu na pomiar. Nie mam niestety miarki w domu póki co, więc nie mogę zmierzyć dokładnie.

 

Czytałem wcześniej na forum o zastrzeżeniach odnośnie liczników bezprzewodowych, ale muszę powiedzieć, że póki co mój sprawuje się bardzo dobrze. Nie miałem jakichś dziwnych skoków wartości czy czegoś w stylu 99,99km/h, jak można przeczytać na forum odnośnie liczników opartych na RDSie.

 

Ciekaw jestem opinii użytkowników podobnych liczników.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz się dowiedzieć czy twój licznik dobrze mierzy odległość, to zrób sobie taki test, jeżeli wierzysz temu GPS-owi to wyznacz sobie wg niego trasę 1 lub 2km, najlepiej gdyby to była prosta droga bez żadnych łuków i tym podobnych, potem przejedź się tą trasą i zobacz co ci pokaże licznik, czy jest jakaś rozbieżność.

Jeszcze prościej byłoby spotkać się z kimś kto ma licznik przewodowy, i przejechać wspólnie jakąś trasę i też sprawdzić czy są rozbieżności.

Oczywiście zakładam, że oba liczniki są dobrze ustawione.

Z tego co napisałeś różnica w długości trasy wg GPS i licznika wynosi 4,4% a to jest już trochę dużo, warto byłoby to sprawdzić, chociaż bardziej bym wierzył wskazaniom licznika niż GPS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten licznik, pokazuje dokładnie. Stałe trasy - zawsze tyle samo. Kiedyś sprawdzałem licznik na stadionie 400m. Zmierz dokładnie obwód opony i wprowadź do licznika. Stawiasz koło tak, żeby było np. wentylem do dołu (zaznaczasz to miejsce na ziemi), jedziesz rowerem do przodu robiąc pełny obrót koła (aż wentyl znowu znajdzie się w tym samym położeniu) i zaznaczasz miejsce na ziemi. Mierząc odległość pomiędzy tymi dwoma punktami otrzymasz obwód koła :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie GPS. To stronka do kreślenia po mapach Google.

No to jeszcze gorzej, bo nie wiesz gdzie jest linia trasy na tej stronie poprowadzona, np. jak skręcasz w prawo, trzymasz się prawego krawężnika masz trasę o długości x, ale jak ten sam łuk pokonasz bliżej osi jezdni to wtedy już masz trasę >x, z tego może wynikać rozbieżność w dystansie.

Jak ja sobie sprawdzam trasę wg np. Googlemaps, czy mapa.pf.pl to nie pamiętam, żeby wyniki mi się zgadzały, zawsze jak jadę rowerem to trzeba coś ominąć, raz ściąć zakręt a raz wziąć go szerokim łukiem.Ja nie sugeruje się za bardzo tym co jest pokazane na tego typu stronach traktuje to tylko orientacyjnie.

W moim przypadku to wygląda tak np. trasa wg google 13,9km, a wg licznika 11,7km, to jest trasa po której dużo jeżdżę, jest w miarę prosta, a wyniki mają się nijak do siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten licznik, pokazuje dokładnie. Stałe trasy - zawsze tyle samo. Kiedyś sprawdzałem licznik na stadionie 400m. Zmierz dokładnie obwód opony i wprowadź do licznika. Stawiasz koło tak, żeby było np. wentylem do dołu (zaznaczasz to miejsce na ziemi), jedziesz rowerem do przodu robiąc pełny obrót koła (aż wentyl znowu znajdzie się w tym samym położeniu) i zaznaczasz miejsce na ziemi. Mierząc odległość pomiędzy tymi dwoma punktami otrzymasz obwód koła :D

 

Wiem jak zmierzyć, ale nie chce mi się tyłka do jakiegoś Tesco lub czegoś podobnego ruszać, żeby sobie miarkę kupić :) Jechałem samochodem jak padało tą samą trasą i wyszło mi autem 100 metrów krócej niż wskazania licznika, a na rowerze mam na pewno ciutkę dłużej ze względu na jazdę ścieżką/chodnikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczniki bezprzewodowe są tak samo dokładne jak przewodowe :) . "Rozmiar" koła zależy nawet od ciśnienia - najlepiej więc zrobić po napompowaniu pomiar z kimś do pomocy, z obciążeniem d* na siodełku - ile się opona "odwija" na jeden obrót :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczniki bezprzewodowe są tak samo dokładne jak przewodowe :)

z tą dokładnością w przypadku liczników bezprzewodowych nie przesadzałbym wręcz przeciwnie, nie wiem czy to wina złego montażu ale mój Sigma 1706 sprawował się fatalnie, często gubił sygnał na dziurach i na zakrętach przy przechylaniu roweru (takie mam subiektywne odczucia)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobiłem tak, jak radził oxalis. Wyznaczyłem prosty i płaski odcinek ok 700 m w Google Earth i przejechałem go rowerem. Potem równanie z jedną niewiadomą i dostałem wynik, który wpisałem do licznika. Google Earth raczej można wierzyć, bo boiska piłkarskie mierzy co do metra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tą dokładnością w przypadku liczników bezprzewodowych nie przesadzałbym wręcz przeciwnie, nie wiem czy to wina złego montażu ale mój Sigma 1706 sprawował się fatalnie, często gubił sygnał na dziurach i na zakrętach przy przechylaniu roweru (takie mam subiektywne odczucia)

 

Mój rcs nic nie gubi od lat :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...