Skocz do zawartości

[damper] ustawienie SAG


Rekomendowane odpowiedzi

Nie. Jezeli z odpowiednio ustawionym SAG'iem jest Ci niewygodnie to zmien amora albo przykrec go w inne otwory w ramie jesli masz taka mozliwosc. Ustawianie innego SAG'u jest omijaniem przeznaczenia i odpowiedniej pracy amortyzatora (czyt. zmieniasz jego skok/miekkosc w sposob nieodpowiedni, bo nie zostal z takim przeznaczeniem wyprodukowany).

 

Oczywiscie mozesz robic tak jak mowisz, ale takich rzeczy nie polecaj ;). Nie w tym rzecz.

 

sorki, że cytują dosyć stary post ale:

1. amor możesz regulować dowolnie bo nie ma praktycznie amorów wyprodukowanych pod ramę(wiem, że są wyjątki) ale musi on działać z wieloma przy, których zalecany jest różny SAG więc różna miękkość itp. nie jest więc to mijanie się z jego przeznaczeniem i odpowiednią pracą :)

2. Ja obecnie mam SAG praktycznie taki jak zaleca Giant, ale jednak ciut większy bo lubię kanapy(od pewnego czasu) - czyli czuć, że zawieszenie pracuje, nie buja ale też nie jest sztywne. Jednak do zjazdów SAG zalecany przez Gianta ma się nijak bo jak pisałem po dropach ponad 2.5metra lub naprawdę ostrym wejściu w profil zawieszenie nie daje idealniej kontroli nad rowerem(taką daje SAG mniejszy niż 20%). Więc jak dla mnie SAG jest uzależniony od wielu czynników i trzeba znaleźć dla siebie idealny, zależny od stylu jazdy, ramy, amortyzatora i upodobań czy lubisz miękko czy twardo.

Dlatego radzę to robić metodą prób i błędów ale właśnie wychodząc od SAGu zalecanego przez producenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, zgadzam sie z wami, mniej wiecej o to mi chodzilo :thumbsup:. Mozna zmieniac ten sag wg upodoban, ale wyjsciowy powinien byc ten zalecany. Jak ktos w ogole nie wie jaki SAG ma byc, to bedzie dlugo bladzil, zanim odnajdzie ten wlasciwy, a pewnie okaze sie ze bedzie dosc blisko zalecanego ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy tekst z SC jest odnosnie SAG, bo rownie dobrze moze byc innych ustawien amora z czym sie oczywiscie zgadzam

 

Tekst dotyczy SAGu i tłumienia.

 

Generalnie strasznie teoretyzujesz i się plączesz. Zalecany SAG jest mniej więcej taki sam dla wszystkich ram (w granicach 15-25% skoku) bo jest wartością uśrednioną, nie ma co tu kombinować. Ale mówienie że jego zmiana jest błędem to co najmniej bzdura. I nie ma czegoś takiego jak "wyjściowy" SAG, biorąc pod uwagę że zależy praktycznie tylko od jednego parametru (ciśnienie), możesz ustawić "wyjściowy" taki jaki ci pasuje. Większość ludzi ustawi z grubsza "jak fabryka przykazała" bo w większości sytuacji taki jest okej, ale niektórzy wolą ustawić na 40% i mocno wytłumić a jeszcze inni na 10% praktycznie bez tłumienia i nie jest to żadnym błędem tylko zwykłą personalizacją.

 

Zresztą dyskusja jest czysto akademicka, bo i tak każdy zrobi jak woli. Po to dampery mają komory powietrzne żeby kazdy mógł się bawić jak chce :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość ludzi ustawi z grubsza "jak fabryka przykazała"

No właśnie to jest bardzo dobry wyjściowy SAG (później można modyfikować), problem jest taki, że nie każdy producent roweru podaje zalecane ciśnienie, więc nie ma prostej odpowiedzi (jednej tabelki dla wszystkich ram) ile napompować . Inna sprawa , że dampery mają różną średnicę komór - co jak z fizyki wiemy daje różne ciśnienia, a różnice są dosyć spore.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

n3mo, a mi mimo wszystko sie wydaje ze regulacja cisnienia w komorze jest glownie po to zeby dopasowac amor do wagi rowerzysty :). To o czym piszesz to IMO zle dobrana rama do stylu jazdy, a nie personalizacja. Komus sie okazalo ze za bardzo buja - bo kupil enduro/fr do lekkiego xc to mu bedzie bujac i za miekko. Jasne ze mozna dopompowac, no ale..

 

Ee Rulez - a co ma srednica komory do cisnienia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...