Skocz do zawartości

[ szosa ] Kącik szosowy


riker

Rekomendowane odpowiedzi

Rafale, jezusicku, aleś dałeś sobie avatara... koszmary w nocy gwarantowane :)

 

Pytanko do szosowców - wczoraj zamontowałem po raz pierwszy opony szosowe do cotica. Obręcze mają 19.5mm średnicy. Opony założyłem challenge strada bianca 'open tubular' 30mm i do tego dętki latexowe challenge. Przed założeniem opon i dętek, wnętrze opony posypałem nieco talkiem.

Pomijając koszmar z założeniem opony (podobno to normalne przy nowych gumach) tylna dętka przy dopompowaniu do 5.5 bara strzeliła od razu. Rozerwało ją wzdłuż. Dałbym sobie głowę uciąć, że nigdzie jej nie przy szczypałem oponą. Przednia była OK.

Tak nowo założony zestaw przetrwał noc. Rano dopompowałem obie opony do 5.5 bara i ruszyłem w trasę. Po 50km gdy się zatrzymywałem, strzeliła przednia dętka. Rozerwało wzdłuż, identycznie jak tylną. Jako zapas założyłem zwykłą dętkę. Po tym przejechałem jeszcze ok 120 km w pełnym słońcu. Jak na razie gitara, ale pytanie dlaczego obie strzeliły? Ciśnienie na pewno nie było zbyt wielkie. Raczej nie przy szczypałem dętki.

W czym może być problem? Obręcze nie są porysowane czy uszkodzone. Taśma oryginalna hopa taka 'bandażowa' 

 

Trochę się cykam tak jeździć, tym bardziej że nie raz z górki mam 70km/h

Edytowane przez thomasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyżby jakaś wada serii??, przy 5.5 strzelają zamknięte w oponie ? 

 

swoją drogą 5.5  przy 30c  to dobre do lasu ;)

kupiłeś gumę z max ciśnieniem 10bar i dajesz jej połowę ? ;)

 

poza tym logicznie patrząc - spróbuj na zwykłych gumowych. dętka ma wytrzymać tyle co opona ;)

 

ja miałem peoblem z przyszczypywaniem dętek szosowymi oponami - doszedłem do tego że lekko pompuję dętkę, potem naciągam oponę łyżką , mniej możliwości podwinięcia się dętki  nawet pod łyżkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafale, gumy są od 6-9 barów. Hope mi napisał, że przy 30mm obręcze wytrzymują 80PSI czyli 5.5 bara

Co do opasek, mam w piwnicy nowe opaski schwalbe, mogę je założyć na te bandażowane czy muszę stare zdjąć? Chyba dla bezpieczeństwa faktycznie założę zwykłe gumowe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

musze sie pochwalić ... wlasnie zakupilem (chyba- bo jeszcze z konta mi nie sciangelo forsy) Meride 904: http://www.rowerymerida.pl/produkt711/scultura-904-rower-merida.html . A teraz najlepsze (chyba) - kwota za jaka udalo mi sie kupic ten rowerek to 658 funtow, czyli jakies 3600 pln :)

 

za 3-4 dni przygode czas zaczac!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Pomijając koszmar z założeniem opony (podobno to normalne przy nowych gumach)

 

Raczej brak wprawy. Opona powinna dać się wciągnąć na obręcz rękami. 

Ja przy szosowych oponach unikam posiłkowania się łyżkami.

Jeśli wchodzi tak ciężko to jest szansa że dętka została przyciśnięta  ratem opony.

5,5 bara na 30c nie powinno stanowić problemu. Pompuję 6,5 pry 25c i 78 kilogramach.

 

lateksowe dętki to raczej cienkie gumki? W takim przypadku delikatne. Ja uszkodziłem lekkie dętki ostrym miejscem łączenia na opasce.

Jeśli wybuchły obie to albo wadliwa seria albo wina nieodpowiedniego montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej brak wprawy. Opona powinna dać się wciągnąć na obręcz rękami.  Ja przy szosowych oponach unikam posiłkowania się łyżkami.

 

Nie używałem łyżek do założenia opon... Wszystko tylko i wyłącznie rękami.

Po naciągnięciu gumy, modeluję oponę rękami tak, aby dętka weszła do środka i sprawdzam wizualnie

Później pompuję do 0.5 bara i modeluję ponownie

Potem 1-2 bary, lekko pukam kołem o podłoże

Wypuszczam ciśnienie, i znów sprawdzam czy dętka nie jest ściśnięta

Dopiero później pompuję na maxa 

 

Właśnie wyczytałem na stronie challenga, że nie zaleca się używanie lateksowych dętek przy nowych oponach. Należy pojeździć trochę na zwykłych, następnie założyć lateksy, gdy opona się rozciągnie. Tak więc założę nowe taśmy, pancerne dętki schwalba i zobaczymy co będzie.

 

Takie jeszcze jedno pytanko - czy jest jakaś reguła, że gdy lateks ma pęknąć to pęknie w np 24h, czy może to się przydarzyć nawet po dniach/tygodniach/miesiącach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lateksy sa bardzo wrazliwe na bledy w ich instalacji. To co opisujesz jest na 100% tego przykladem. Opony typu open tubulars moga byc wredne przy pierwszej instalacji i nie z powodu ciezkiego naciagania na obrecz ale ze wzgledu na ich ksztalt, zupelnie plaskie. Uzywam od kilku lat niemalze wylacznie takich opon z lateksami (vredestein, challenge, vittoria). Ja obficie posypuje wnetrze opony talkiem. Przejezdzam rozcierajac palcem po calej szerokosci, nadmiar usuwam. Detke przed zalozeniem przepuszczam przez dlon posypana talkiem.

Warto rowniez sprawdzic, czy obrecz i opaska nie maja jakis ostrzejszych nierownosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki chris. Ja również obsypałem talkiem oponę i dętkę. Faktycznie, te opony są bardzo płaskie i prawdopodobnie popełniłem jakiś błąd podczas montażu. Co prawda dętka jest czerwona i przy sprawdzaniu, dokładnie widać czy wystaje spod opony czy nie, ale kto wie... 

Jeszcze podejrzewam taśmę, jest 'bandażowego' typu, wąziutka, jedynie na szerokość otworów od nypli. Reszta obręczy jest goła, być może od tego strzeliło. Założę nową taśmę na całą szerokość i na początek normalne dętki. Trochę się teraz cykam lateksu, taka trochę bomba z opóźnionym zapłonem....

 

A tak apropo opon, mz są rewelacyjne. Komfortowe i mega szybkie. Dużo mniej wysiłku, żeby utrzymać prędkość 35km/h. Byłem w szoku podczas pierwszych kilometrów :) 180km pykło jak gdyby nic :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej brak wprawy. Opona powinna dać się wciągnąć na obręcz rękami. 

 

 

Nie "brak wprawy" tylko Challenge Strada Bianca tak mają. Trzeba się pomęczyć przy pierwszym montażu i wiele osób zwraca na to uwagę.

Edytowane przez Darek14
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej !
Bardzo serdecznie wszystkich witam. Od niedawna zastanawiam się nad zakupem roweru - biegam od około 4 lat, średnio 3 razy w tygodniu po około 10km. Wolę biegać dalej i troszeczkę wolniej niż szybciej - stąd myśl o szosówce. Ważę 70kg, 180cm wzrostu. Mam do wydania około 1500-2000pln, nie wiem natomiast czy się do tego przekonam - jest to kompletnie nowe dla mnie zagadnienie, więc czuję się szczerze mówiąc zagubiony. Nie mam zielonego pojęcia od czego zacząć, jestem natomiast prawie pewien że moje nogi dadzą radę :) Proszę o dużo cierpliwości, za wszelkie poradzy bardzo dziękuję!

 

Pozdrawiam, miłego wieczoru :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@adamos w obu przypadkach po przeciwnej stronie od wentyla. Pierwszy raz, jak skończyłem pompować i odłączałem pompkę (tylne) a drugi raz po przejechaniu 40km, akurat jak się zatrzymywałem (przednie)

Rozerwało podłużnie tak na ok 5-10cm bliżej rantu niż środka, opona momentalnie wyskoczyła z rantu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Hmmm...to już nie wiem co myśleć.

Może to rzeczywiście wina tej opaski w połączeniu z delikatnością tych lateksowych dętek.

Kiedyś podobnie rozerwało mi dętkę i uznałem to po prostu za zły montaż opony. Tylko, że mnie najpierw zeskoczyła opona z felgi, a nie odwrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spox nie ma co rozkminiać. Jutro będzie nowa taśma i normalne dętki. Lateksowe zamówiłem i założę po kilku tygodniach jazdy, jak będę pewny że z normalnymi nie ma problemu. Na wyścig za 2tyg pojadę na standardowych, co by nie kusić losu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Mam pytanie odnośnie spinki do łańcucha 11 rządowego.
Może ktoś mi polecić jakąś dobrą i solidną spinkę?

 

Znalazłem taką http://www.cyklomania.pl/sram-spinka-power-lock-xx1-x01-red22-force-22-11s,id3727.html SRAM spinka Power Lock XX1, X01, Red22, Force 22 11s

I co powiecie o niej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...