Skocz do zawartości

[płyny hamulcowe] Dlaczego DOT nie zastąpi oleju, a olej DOT'a


Andrew

Rekomendowane odpowiedzi

Jeżeli zastanawiacie się, czy hamulec shimano można napełnić DOT'em, albo Hayesa zalać olejem mineralnym to powinniście przestać się zastanawiać i zabrać się za czytanie poniższych wypocin.

 

Doświadczenie 1 :

 

Uszczelkę pochodzącą z hamulca działającego na DOT'cie (Avid Juicy) zanurzyłem w oleju mineralnym LHM+. Po 24 godzinach uszczelka została umyta i wysuszona.

Poniższe zdjęcie przedstawia porównanie uszczelki nowej z gumką moczoną w oleju mineralnym LHM. Po lewej "wymoczek", po prawej nowa.

15684d56f8e1ed10m.jpg

 

Guma napuchła, zrobiła się miękka jak silikon. Klamka Avida zalana mineralem podziałałaby 2-3 godzinki. Potem przestała by odbijać.

 

Co ciekawe, uszczelka z zacisku Juicy nie poddaje się tak łatwo - po kilku godzinach moczenia nie zauważyłem żadnych zmian.

 

Doświadczenie 2 :

Uszczelkę pochodzącą hamulca działającego na oleju mineralnym (shimano 485) zanurzyłem w płynie DOT. Po 720 godzinach uszczelka została umyta i wysuszona.

Na zdjęciu poniżej możemy sobie obejrzeć efekt działania dot'a. Po lewej "wymoczek", po prawej nowa uszczelka.

6eb43083bb469aa8m.jpg

Klamka shimano zalana DOT'em podziała kilka dni, potem przestanie pompować.

 

 

Wniosek : drogi Bikerze, jeżeli podobają Ci się Twoje zęby, a kształt nosa nie budzi większych zastrzeżeń - lepiej nie pomyl się w doborze płynu hamulcowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dodam od siebie prostą metodę jak sprawdzić czym zostały zalane niewiadomojakie hamulce ;)

 

Bierzemy trochę płynu i wlewamy do pojemnika z wodą - wstrząsamy mocno.

 

olej mineralny - nie zmiesza się i pozostanie na powieżchni/ściankach naczynia

dot - wymiesza się tworząc mętną mieszaninę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem ile mój tylny shimanoch 535 już przejechał od zalania go dot'em ale klamka działa mi ciągle normalnie po dziś dzień - jeżdżone dzień w dzień, co prawda nie mam porównania jak wyglądają nowe uszczelki ale moje jak wczoraj rozbierałem zacisk wyglądały zupełnie tak samo jak przed zalaniem, kolega Thrawn zaproponował nawet żeby zrobić experymenta i kondona włożyć do dot'a i do mineralnego ale z braku tego drugiego spełzło na niczym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż miesiąc ją moczyłeś? Czy miało być 72h?

heh, wrzuciłem ją do butelki z płynem około 19 grudnia i dopiero wczoraj przypomniałem sobie o niej. W sumie nie było za bardzo czego wygiągać, bo strasznie rozmiękła i prawie ją rozerwałem w rękach.

 

Dziwi mnie to, że Deorka należąca do Evo działa na docie. Czyżby w starszych heblach były mocniejsze uszczelki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu http://www.forumrowerowe.org/topic/54846-pogadajmy-czyli-co-dzi-robie-rowerowego-reaktywacja-cz-9/page__view__findpost__p__654509 pisałem o zalaniu hampla dot'em, zbiegiem okoliczności minął dokładnie m-c, przejechane jakieś 557km zalałem bo nie miałem wyjścia na tamten moment:)nie ryzykowałbym jazdy po wrocławskich ulicach bez sprawnych hampli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odbiegne trochę od tematu. Czym różni się Dot 4 od Dot 5.1? którm lepiej zalać Juicy 3? czy warto oszczędzać na płynie hamulcowym ? chodzi mi czy kupienie płynu hamulcowego (360ml) za 65zł wpłynie korzystniej i przedewszyskim odczuwalnie na układa hamulcowy niz zalanie płynem o wartosci 25 zł ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odbiegne trochę od tematu. Czym różni się Dot 4 od Dot 5.1? którm lepiej zalać Juicy 3? czy warto oszczędzać na płynie hamulcowym ? chodzi mi czy kupienie płynu hamulcowego (360ml) za 65zł wpłynie korzystniej i przedewszyskim odczuwalnie na układa hamulcowy niz zalanie płynem o wartosci 25 zł ?

5.1 ma nieco mniejszą lepkość i parametry temperaturowe. W hamulcu rowerowym raczej nie odczujesz różnicy.

 

Jaki płyn kosztuje 65zł?? Ja używam Shella 5.1, który kosztuje 20zł (0,5l) i nie mogę mu nic zarzucić. Szkoda pieniędzy na drogie płyny.

 

Ale nie kupuj też taniochy marki carefour :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Tak tylko ja mieszkam w takiej dziurze że nie kupię nigdzie tanio oleju mineralnego dlatego szukam jakiegoś rozwiązania bo nie będę dawał za 50 ml - 30 zł

To hamuj nogami.  :) :bye2:Co z tego, że płyn jest drogi skoro ilość jaką sprzedaje shimano w zupełności wystarczy do zalania zestawu na dwa koła. Moim zdaniem płyn shimano jest najlepszy z mineralnych. Jeżeli masz aż taki problem to poszukaj chętnych i kupcie dużą bańkę płynu w CRC i rozlejcie pomiędzy siebie - na głowę będzie to taka ilość, że starczy Ci na parę lat.

 

 

Naprawde, ile można rzeźbić w kupie :| Kupująć hydrauliki trzeba mieć świadomość, że w pewnych kwestiach eksploatacja bywa denerwująco droga np plyn shimano. Z drugiej strony, nie ma sensu zmieniać go częściej niż raz na dwa lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Ja na ten przykład leje na system i zawsze robie po swojemu. Kiedyś kumplowi została banka z oleju do skrzyni automatycznej Castrol Automatic. Zalałem swoja magure. działa Miodnie. Zlewka z butli starczyła bym mi na 4-5 wymian jak bym połowy przez przypadek nie wylał :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o płyny hamulcowe to nie czuje potrzeby żeby usilnie zmieniać to co zaleca producent. Szczerze mowiąc to nie rozumiem tej walki i tak jak pisałem wcześniej nie ryzykowałbłym uszczelek shimanowski )które nadal są nie do kupienia jako części) lejąc dota. Zarówno płyn mineralny jak i syntetyczny są w pełni dostępne i tanie pomimo narzekania niektórych osób a zwłaszcza płyn mineralny bo wymienia się go dużo rzadziej niż DOTa.

 

 

Jeżeli ktoś lubi sobie zalewać hample czym popadnie to z radością poczytam o wynikach, ale u siebie nie chce tego sprawdzać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...