Skocz do zawartości

[rama] Rama XC do 1200zł


Duke

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, po pierwszym maratonie w Kozienicach postanowiłem wymienić ramę(jest za duża o 3", plecy wołają o pomoc). Poszukuję ramy w romiarach 19,5-20,5(najlepiej 20). Z założenia ma być lekka i ŁADNA. Szukałem wczoraj po allegro i nie znalazłem nic ciekawego. Upatrzyłem sobie wcześniej Orbeę Almę, ale okazało się, że kosztuje 3990. Nie interesuje mnie żaden Accent, Boplight, Merida, Wheeler, Mbike, Dartmoor, Duncon. Patrzyłem na ramę Radona(na Allegro), ale nie chcę tych teamowych kolorów, wziąłbym Cube'a LTD bo jest śliczna i w miarę lekka, poza tym ma dobrą geometrię ale nie można wstawić pod tył V'ek. Przedział o 0 do 1200(a nie 1000-1200, tak dla jasności). Proszę o pomoc, może ktoś wyskoczy tu z czymś fajnym. Oczywiście biorę pod uwagę tylko sztywniaki-no chyba że jakiś NRS Gianta się pojawi.

Teraz zacząłem patrzyć na Cube'a Acid'a, ale czy nie ma zbyt zrelaksowanej geometrii na maratony i wyprawy górskie?

W grę wszedł również Author Egoist, ale czy: rura górna nie jest zbyt krótka i przekrok zbyt mały?

Obecnie mam ramę 23" i całe życie jeżdżę na dużych ramach, jednak 23" przy wzroście jakieś 189cm to znaczna przesada. Do tych ram wstawiam i tak długi mostek KORE-długość podam później. Proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosiłbym o komentarz dot. geometrii i użytkowania wyżej wymienionych Egoista i Acid'a-ta sama geometria co Analog. Brałem pod uwagę XTC, jednak chcę nową a to nie ten próg cenowy, są ciekawsze ramy w tych pieniądzach na pewno, wiem że to bardzo dobra rama, ale od Gianta to ja chcę niebieskiego NRS'a jeśli jużB). Jeszcze raz proszę o komentarze geometrii, najlepiej z autopsji dot. Acida i Authora Egoista.

 

http://www.allegro.pl/item710738467_cube_acid_nowa_rama_mtb_20_cali.html

http://www.allegro.pl/item697243763_nowoa_rama_author_egoist_2009_wys_gratis.html

 

wiem że to różne ramy klasowo acz liczy się geometria,zależy mi na ściganckiej i komfortowej zarazem czy LTD byłby najlepszy, obawy przedstawiłem w pierwszytm poście

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Rower na bazie ramy Egoist 2008 ( na rurach Eastona ) rozmiar 20- użytkowana od ponad roku. Zacznę od wad, a w zasadzie jednej głównej wady- bardzo słaby lakier. odpryski w kilku miejscach, o dziwo najmniej na dolnej rurze przedniego trójkąta.

W zasadzie ciężko mi pisać o geometrii- dla niektórych jest zaprzeczeniem standardu geometrii XC ( do dziś nie wiem czemu), w mojej jednak opinii dobór kątów dla mnie nie mógł być lepszy ( porównując z El Nino 19" i Poisonem Zyankali 19", gdzie geometria tego drugiego przez wielu uważana jest co najmniej za dziwną). Nie ścigam się - uprawiając jednak szeroko rozumianą turystykę górską mogę stwierdzić,że na mój wzrost ( 185 cm) jest OK, szczególnie po zmianie mostka ze 100 na 110. Nie narzekam na sztywność - mając wcześniej założone V-ki nie miałem potrzeby montowania boosterów. Przy siłowych podjazdach nie zauważyłem ,aby , zgodnie z rożnymi opiniami o ramach Authora, rama wybitnie się uginała w okolicach suportu.

Dodawane stery Ritchey'a - problemów brak.

Minusem może być za wysoki przekrok- jednak doświadczalnie się jeszcze o tym nie przekonałem.

I jeszcze jeden malutki minus- przy założeniu przedniej przerzutki z obejmą powyżej wodzika brak możliwości założenia drugiego koszyka na bidon- jeśli ktoś potrzebuje drugi koszyk ,musi założyć przerzutkę z obejmą poniżej wodzika.

Po ponad roku i przejechanych ponad 5 tys żadnych skrzypień, zgrzytów,pęknięć,wgnieceń. Oby tak dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za wyczerpującą wypowiedź. Jeśli masz temat ze swoim rowerkiem to zaraz zobaczę jak się prezentuje. Wczoraj na Legii widziałęm tamtą Orbeę i właśnie Egoista, który wpadł mi w oko. Pytanko czy pisząć, że przy wzroście 185 cm jest ok, myślisz że przy 190 też będzie(w sensie czy nei za mała/za duża-to się czuje;)). Mogę mieć tę ramkę w nienajgorszej cenie więc na razie jest faworytem. Jeszcze raz dzięki za odp.(bo wspawanie piwotów do LTD nie wchodzi w rachubę...)

A jakiś użytkownik Analoga/Acida?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Bardzo dziękuję za wyczerpującą wypowiedź. Jeśli masz temat ze swoim rowerkiem to zaraz zobaczę jak się prezentuje. Wczoraj na Legii widziałęm tamtą Orbeę i właśnie Egoista, który wpadł mi w oko. Pytanko czy pisząć, że przy wzroście 185 cm jest ok, myślisz że przy 190 też będzie(w sensie czy nei za mała/za duża-to się czuje;)). Mogę mieć tę ramkę w nienajgorszej cenie więc na razie jest faworytem. Jeszcze raz dzięki za odp.(bo wspawanie piwotów do LTD nie wchodzi w rachubę...)

A jakiś użytkownik Analoga/Acida?

Tematu nie zakładałem, bo ,jak na razie, obecna konfiguracja nie jest finalna ( w planach sztyca,siodło,rogi i nowy napęd jak obecny się zużyje ) . Wydaje mi się,że 5cm różnicy nie powinno stanowić problemu - można ewentualnie dać mostek 120 lub sztycę z offsetem ( Thomsona na przykład )- na pewno rama nie będzie za duża. Na marginesie mówiąc wg różnych mądrych programików do określania rozmiaru ram powinienem mieć 18,5 do 19 - El Nino było 19" i czasami czułem się jak na składaku- obecna 20 jest dla mnie w sam raz. Jeśli to możliwe to radziłbym jednak się przymierzyć- zupełnie pro forma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być za mały ale w pewnej mierze zależy to od długości nóg. Mój brat ma 188 i ujeżdża Visiona 20" który jest ciut mały ale jest to poniekąd spowodowane długością nóg. Może do ciebie będzie pasować? Najlepiej byłoby się przymierzyć do roweru na takiej ramie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja mogę polecić Centurion Light 20" - rama produkowana przez Meridę - jednak wg. mnie to lepszy projekt - ma nizszy przekrok , na tej ramie w rozm. 18" (1600 gr) jeździ obecnie mój syn - w skrócie - podjeżdża to co do tej pory było dla niego nieosiagalne .

http://www.twomark.pl/index.php?s=produkty&id_kat=1290&producent=906

http://www.centurion.de/Bikes.Detail?bike_id=35

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Ten Centurion- baaaaaardzo ciekawa rama- co by o firmie nie powiedzieć to Centurion tworzył europejskie MTB ( niektórzy mówią,że Centurion jako pierwsza europejska firma wypuściła seryjny rower MTB z 18 biegami ).Ciekawie na rozmieszczone miejsca na przewód hamulcowy - nie razem z linkami przerzutek,ale z boku po lewej stronie- malowanie mnie zachwyciło.

Prywatnie nie podoba mi się miejsce styku górnej rury z podsiodłową- z daleka wygląda jak damka.Poza tym wykonanie pierwsza klasa.

Ale o gustach się nie dyskutuje.

 

Ulgar- czy Twój brat ma sztycę z offsetem? Pytam, bo mam w planie zakup nowej i lekko się nad offsetem zastanawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem posta i oczywiście go nie przyjęło i piszę od nowa.

 

Moja rama ma obecnie górną rurę 60cm, jednak rura jest pod mniejszym kątem względem podłoża-wysoki przekrok, zresztą jest za duża jak już wspomniałem dlatego ją wymieniam. Mostek zostawiam, to pierwszy 2-częściowy KORE, ma 130 mm, bardzo go lubię mimo długości. Muszę znaleźć w Warszawie miejsce, gdzie mógłbym się na takim Egoiście przejechać. Tak mi też się ten Centurion skojarzył z damką, choć jest bardzo ładnie wykonany.

 

Długość wewnętrzna mojej nogi to jest do koho... to 91cm, a wzrostu mam jak ostanio mnie mierzono 188cm, ale mogłem urosnąć 1cm, różnica żadna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzę, że to kwestia przyzwyczajenia/dopasowania do proporcji ciała - jednemu będzie pasował mostek 90, drugiemu 120mm. A czy będzie pasował decyduje geometria ramy. Nie ma sensu określanie maksymalnej długości. Tu więcej : http://www.bikeboard.com.pl/index.php?d=porady&g=35&art=372&str=3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Masz bardzo bujną wyobraźnię ;)

 

Trek Top Fuell 9.9 nie jest i nigdy nie będzie prawdziwym ścigantem.

Na brak wyobraźni nie narzekam :rolleyes:

W opinii Treka Top Fuel jest,cytuję " The ultimate cross country race bike. ". Należy pamietać,że Amerykanie troche inaczej podchodzą do kwesti "rowerów do ścigania" niż europejscy zawodnicy ( mam tu na mysli rowery MTB ). Ale to temat na oddzielną dyskusję.

Z doborem mostka ,w mojej opinii, jest tak ,jak napisał Goldbloom- jest to wybitnie indywidualna sprawa. Jesli będziemy brac pod uwage tylko suche liczby , może sie okazać,że wielu użytkowników ma za małe rowery. Natomiast spotkałem sie kiedyś z teorią dotycząca długości mostka, która mówiła,że mostek jest dobrze dobrany, jesli siedząc w normalnej pozycji na rowerze patrząc na przednie koło nie widzimy osi koła ( patrząc z góry os koła nie może byc przed mostkiem lub za mostkiem )- mam nadzieje,że jasno wytłumaczyłem. Teoria ta dotyczy tylko rowerów MTB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parę dni temu gdzieś czytałem, że Armstrong wygrał jakiś "najtrudniejszy" 160km wyścig w Kolorado, oczywiście na tym śliczniutkim fuelu. No, ale nim to bym się nie sugerował :rolleyes: . A tu też inny heretyk http://www.mbaction.com/ME2/dirmod.asp?sid=&nm=&type=news&mod=News&mid=9A02E3B96F2A415ABC72CB5F516B4C10&tier=3&nid=4F9FD83678844DB8A3C09769CFFF3922:D .

 

P.S. Ten wyścig to Leadville http://www.examiner.com/x-14198-Hidden-Adventures-Examiner~y2009m8d16-Lance-Armstrong-wins-the-Leadville-100-in-Colorado , zresztą było napisane w pierwszym linku ;) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze niech wygra jakiś typowy wyścig XC e Europie.

Z doborem mostka ,w mojej opinii, jest tak ,jak napisał Goldbloom- jest to wybitnie indywidualna sprawa. Jesli będziemy brac pod uwage tylko suche liczby , może sie okazać,że wielu użytkowników ma za małe rowery. Natomiast spotkałem sie kiedyś z teorią dotycząca długości mostka, która mówiła,że mostek jest dobrze dobrany, jesli siedząc w normalnej pozycji na rowerze patrząc na przednie koło nie widzimy osi koła

Taa, no więc, jeśli kupi ramę krótszą o 20 mm , to musi nabyć mostek 150 mm ???

Sam rozmiar 20" jeszcze nie załatwia tematu, ważna jest długość górnej rury przy danym rozmiarze, jak wiadomo jest spora różnorodność.

 

W tym indywidualnym wypadku kłania się rama Trek 8500 w rozmiarze L(19.5")

Choć z drugiej strony zadziwia mnie to :

jest za duża o 3", plecy wołają o pomoc

W takim razie jaki sens ma mostek 130 mm ??? , dlatego, że go lubi, muszą boleć plecy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest za duża bo ma jakieś 23/24"(a za tym idą przecież i inne wymiary, zbyt długa za wysoki przekrok i tak dalej... no bydle po prostu), nie ja ją kupowałem, raczej dostałem ją w prezencie, gdy poprzedni użytkownik nie miał już możliwości go używać, osobista sprawa. Dlatego rower jest dla mnie zwyczajnie za duży, a mówię że mostek zmienię, ale jak znajdę taki sam, ale krótszy, więc po prostu parę miesięcy będę jeździć na 130 mm, a potem sprowadzę sobie 100/110, może z USA. Więc załóżmy że dobieram ramę ze wzorcowym mostkiem i na pewno nie krótszym niż 100/110. Idę do pracy:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...