Skocz do zawartości

[przerzutka przednia]skrzypiąca przerzutka


lhp

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Mam nowy rower(przebieg 100km) Kross hexagon v6 z 2008r. Wszystko chodzi ładnie tylko gdy wrzuce na najmniejszą zębatke przedniej przerzutki i jade pod górke to strasznie skrzypi( jak jade po prostej drodze to nie skrzypi). I skrzypi tak tylko na najmniejszej z przodu na 2 i 3 nic nie słychać. Wiecie może jak rozwiązać ten problem? Co może być przyczyną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to od brudnego łańcucha, bo na 2 i 3 biegu(z przodu) nic nie skrzypi. Sprężyna to też raczej nie jest bo niezależnie na jakim biegu z tyłu jest to skrzypi. I to skrzypienie wyrażnie słychać z przodu. A i występuje wtedy jak mocno nacisne na prawy pedał. Aha i jeszcze jedno nie mogę kręcić pedałami do tyłu na tym pierwszym biegu z przodu(jak kręce to łańcuch nie obraca się na tylnej kasecie tylko zaczyna zwisać).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam. Może skorzystam z okazji i się podłącze pod temat. Posiadam nowego Krossa Level A4 model 2008 i mam takie same objawy. Gdy pedałuję pod obciążeniem (pod górki) i z przodu mam na najmniejszej zębatce to zaczyna coś skrzypić. Na pozostałych dwóch zębatkach z przodu nie ma takiego objawu. Dodam że objaw występuje niazależnie gdy siedzę na siodle lub stoję. Łańcuch wyczyściłem i przesmarowałem pedały też przesmarowałem.

Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korby też już próbowałem dokręcać ale nie było co nawet klucz nie drgnął. Skrzypienie występuje przy prawym lub lewym naciskaniu. Jeśłi korba byłaby luźna to na drugiej zebatce też powinno skrzypieć -tak przynajmniej mi się wydaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Jak nie korba to łańcuch. Bo przerzutka sama z siebie nie bedzie skrzypieć. No top-swingi lubia dzwonic na dziurach. Mogło by ewentualnie skrzypiec podczas pracy przerzutki czyli przerzucania. Skoro mowisz ze to podczas jazdy i tylko na tym biegu, przyjzyj sie uwaznie napedowi. Jak idzie łańcuch, czy nie zablisko czegoś nie ociera wydając dziwne odgłosy.

 

No jeszcze sam suport ale to by raczej skrzypiało nie zaleznie od biegu.

 

Piszesz ze probowales ruszyć kluczem korbe?? a z jaką dzwignią ?? taka 20-30cm?? Taka to nie ruszysz, ja swoja zeby nie skrzypiała to kluczem z rurka 1m dorecałem no i pomogło bo poskrzypywała mi od czasu do czasu(niewiem jak masz zakrecaną korbe ja mam na imbus 6 i jak kreciłem wzykłym kluczem to z 6cio kata zrobiłem okrąg, brat musiał z roboty potezne klucze przynieść takie tam siły działają) .

 

A co do zwisającego łańcucha. Łancuch sie nie bedzie krecił do tyłu jezeli bedzie za duzy przekos bądź tylna przerzutka jest rozregulowana, lub co łatwo sprawdzić, kiedy manetki i tylna przerzutka nie działają najlepiej np. wrzucasz lub zrzucasz bieg a łańcuch dalej na tym samym, wtedy tez sie nie chce krecić do tyłu.

 

Widze to ta przypadłość wystepuje w krossach. Hmm jezeli rower jest na gwarancji ja bym go oddał. Albo probować własnych sił. Wycągnąc tylne koło, obadac czy kaseta jest tak jak powinna czy nie ma luzów itd.

Sciągnąc korby sprawdzić czy blaty sie nie poluzowały (o ile sa rozkrecalne), przy zakładaniu obrocić oś suportu o 90'(kwadrat).

Rozpiąc łańcuch i go spokojnie wyczyścic (o czyszczeniu jest temat w dziale konserwacji) na pewno łańcuchowi czyszczenie nie zaszkodzi.

Obadac przerzutke przednią złapać za prowadnice czy nie ma trzeszczy czasem itd.

 

Zwrocił bym uwage jeszcze na pedały bo one tez czasem mogą wprowadzić zametu w zycie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokręciłem dzisiaj korby i nic to nie dało, ale zauważyłem nowy szczegół. Przy korbie z zębatkami są śruby mocujące najmniejszą zębatkę i zarazem tą średnią i gdy próbowałem je dokręcić zauważyłem że dwie z nich nie chcą sie dokręcić tzn. kręcą się całe wkoło a z drugiej strony (od wewnątrznej) jest zanitowane i nie ma jak skontrować. Czy to normalne że te śruby nie można dokręcić, a może ktoś zna sposób na dokręcenie ? Dodam że ta korba to TRUVATIV ISO-FLOW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Nity mozna rozwiercic i wsadzic w ich miejsce tradycyjne śroby z kominem, wtedy skrecić i masz pewnośc ze bedzie ok.

 

Jak juz tu jestem to okazyjnie napisze Ze juz n-ty raz czytam na temat korb truvativa ... i ciągle spada ramie i ciągle sie coś odkreca bądź luzuje ... czy mi sie zdaje czy poprostu ze tak powiem szit robią??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...