Skocz do zawartości

[pedały] regulacja spd itp.


cusek

Rekomendowane odpowiedzi

  • Mod Team

foly to zależy od bloków a nie butów. Jak już było napisane:

 

bloki SM-SH51 - wypinają się tylko na boki

bloki SM-SH55/56 - wypinają się na boki i góra-dół

 

Przy ewentualnej wymianie bloków nie polecam kupować SH55 bo wypinają się np. przy przeskakiwaniu przeszkody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

foly to zależy od bloków a nie butów. Jak już było napisane:

 

bloki SM-SH51 - wypinają się tylko na boki

bloki SM-SH55/56 - wypinają się na boki i góra-dół

 

Przy ewentualnej wymianie bloków nie polecam kupować SH55 bo wypinają się np. przy przeskakiwaniu przeszkody.

 

:P nie doczytalem sorry :thumbsup: mam nadzieje ze jak kupuje m520stki z m122 butami to juz bloki sa w komplecie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma na to odpowiedzi. Dla kazdego "najlepiej" oznacza cos innego. Ustaw je tak, aby Twoja stopa lezala na pedale w miare w ten sposob w jaki na nim lezy bez SPD i zobacz jak bedzie. Pozniej sobie to jakos juz dostosujesz.

 

A wogole to poszukaj na forum ;)http://www.forumrowerowe.org/topic/34888-spd-ustawienie-blokow/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja po 60km mam mieszane uczucia co do spd... Zaczynaja mnie bolec sciegna pod kolanami. Nie wiem czy to wina ustawien nowego buta czy cos innego. No denerwujace to jest. Ogolnie czuje sie tak jakbym sie cofnal troche w kondycji. Niby kadencja wzrosla i to sie chwali. Moc na wzniesieniach jest ale cos mi tu nie gra. Mam uczucie jakby mi sie do konca noga nie prostowala. Nie w sensie ze musi byc od razu prosta. Ale takie wrazenie mam ze moglbym siodlo podnosic jeszcze duuzo wyzej niz mialem dotychczas. Coz czeka mnie widze duzo ustawien. Nie bedzie tak prosto. Widze ze moje ustawienia defaultowe sie nie pokrywaja z platformami. Tez lubie miec bardzo malo wystawione buty za pedal czyli pracowac ponad gorna czescia tzw przedstopiem. A bloki ustawione sa tak zachowawczo troche.

 

za nisko siodlo kolego miales. system spd powoduje ze skraca sie odleglosc miedzy siodlem a pedalem przez co kolano nie dostaje luzu na maxymalnym wyproscie, chyba ze podniosles siodlo

 

na innym forum znalazlem kilka opini w temacie kontuzji ktore mnie zaciekawily.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Ciągnąłeś" pedały do góry? Jeżeli tak, to może być to przyczyną. Musisz powoli przyzwyczajać nogi do tego rodzaju obciążenia. Ja czymś takim sobie prawe kolano bardzo mocno nadwyrężyłem (złe ustawienie bloku raczej nie wchodzi w grę. Nie czułem żadnego "oporu" w kolanie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okazalo sie ze to wina siodla ! Wystarczylo je cofnac do tylu i podniesc do gory troche. Wszystko teraz pasuje. Jest moc i noga sie prostuje. Uczulam wszystkich poczatkujacych na poszukiwanie odpowiadajacej pozycji. Bo inaczej szybko zniechecimy sie do jazdy albo jeszcze gorzej... narazimy sie na urazy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 1 miesiąc temu...

Kupiłem butki Shimano m123 i pedały sh 540.

niebawem do mnie przyjdą kurierem.

 

szukam na forum porad itp dotyczących ustawienia bloków, znalazłem taki filmik:

http://www.spryciarze.pl/zobacz/jak-prawidlowo-ustawic-bloki-w-rowerowych-pedalach-spd

 

jest to prawidłowa regulacja?

 

wie ktoś może gdzie znajdę inne filmy na ten temat? :)

pozdrower! s. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tego masa np. na haslo "jak ustawic bloki spd", "spd cleat adjustment", "spd cleat setting" dostaniesz spora porcje roznych informacji. Duzo bawilem sie z ustawieniem blokow ale sposob z nitka wydaje mi sie dziwny. Najlepiej zwroc uwage jak ukladasz stopy gdy pedalujesz i sprobuj to odwzorowac. Moze to troche potrwac, ale czesto podczas pedalowania ustawiamy stopy inaczej niz przy chodzeniu. To jak ustawia sie stope zalezy tez troche od pozycji bloku przod-tyl. Warto pamietac, ze jedna noga moze byc niezalezna od drugiej, np. jedna stopa ukladana prosto, druga do srodka lub na zewnatrz itp itd.

Pozycja przod tyl mozna latwo ustawic w nastepujacy sposob noga na wkladke poza butem, dokladnie wyczuc paluch stopy zaznaczyc na wkladce, wkladka do buta i w tym miejscu jest punkt wyjsciowy dla bloku jezeli chodzi o pozycje przod tyl.

Poswiec troche czasu, bo to wazne zeby konczyna pracowala w swojej osi biomechanicznej.

Do ustawiania dobrze nadaje sie trenazer. Przez pewien czas lepiej miec ze soba imbus do blokow i w razie gdybys czul ze cos jest nie tak od razu dostosowywal. Wiekszosc ludzi ma spora tolerancje i zupelnie dokladnie to trudno ustawic, ale przy odrobinie checi powinno byc ok. Zycze powodzenia :confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie moje trochę głupie pytania, ale dopiero przymierzam się do kupna pedałów i butów SPD.

Otóż:

1. bloki to ten element w pedale, w który wpinamy but?

2. po co kupować inne bloki, niż te dołączone do pedałów - są lepsze i gorsze, czy w przypadku zużycia?

3. po co są "korki" wkręcane w buty (czytałem coś o nich w kilku tematach o butach Sidi, ale nie mam pojęcia co to jest i do czego służą)?

4. czy wystarczy kupić buty + pedały i można po ich montażu od razu jeździć, czy trzeba dokupić coś jeszcze?

 

Z góry dzięki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad.1 Blok jest to element który mocujemy do butów aby następnie można było wpiąć się w pedały :)

Ad.2 Czy inne są lepsze tego nie wiem :) ale bloki się wymienia ponieważ jest to element który się zużywa :P

Ad.3 Tego nie wiem ;)

Ad.4 tak można od razu jeździć jeśli w zestawie są bloki ;)

pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad. 3 Zapewne chodzi Ci o kołki. Wkręca się je w podeszwę buta (o ile oczywiście dany model na to pozwala), aby chodzenie w ciężkim terenie było łatwiejsze - wgryzają się w podłoże powodując, że stopa nie ślizga się tak bardzo. Coś jak właśnie korki w butach piłkarskich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi, mam jeszcze pytanie - czy bloki są w zestawie z pedałami Shimano M540 i czy warto kupić od razu zapasowe - po ilu km się zużyją, przy jeździe na rowerze crossowym, po asfalcie i szutrze?

 

P.S. Czy buty Shimano i inne na rzepy i/lub klamry wystarczająco dobrze trzymają stopę w bucie, czy może lepiej kupić któreś tańsze, ale sznurowane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wersji box bloki są dołączone do pedałów. Wg. mnie nie ma sensu kupowania bloków "na zapas". Luzem są drogie, a może się okazać, że przy Twoim stylu jazdy przeżyją kilkadziesiąt tys. km. :-)

Buty mogą być sznurowane, ale powinny mieć możliwość zabezpieczenia sznurówek przed wkręceniem np. korbę :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...