Skocz do zawartości

[amortyzatory] Czy trzymanie amortyzatora "do góry nogami" jest OK?


Rekomendowane odpowiedzi

Krótkotrwałe trzymanie amortyzatorów "do góry nogami" nie jest dla nich raczej szkodliwe. Wiele napraw odbywa się właśnie przy takiej pozycji roweru. Czy jednak częste i kilkugodzinne trzymanie roweru w takiej pozycji ma jakieś skutki uboczne?

Mam amora Marzocchi XC 600 Retro i damper Manitou Swinger 3 WAY (starsza wersja pompowana powietrzem). Dużo myślałem o zastosowaniu roweru jako potencjalnego stelarza dla płachty biwakowej. Rzecz w tym, że najwygodniej byłoby w tym celu postawić rower kołami do góry. Jak zniosą to amortyzatory?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa, że mam xc 600 retro. Trzymałem go wiele h do góry nogami i ubocznych skutków nie widzę (czasami np 2 dni pod rząd bez obracania ) Jedynie co to po ponownym obróceniu do prawidłowej pozycji należy odczekać chwilę aż olej spłynie do tłumika na dole, bo zaraz po odwróceniu nie ma tłumienia praktycznie. W innych amorkach podobnie. Moim zdaniem nie robi to różnicy - w końcu widelec musi być szczelny i od dołu i od góry. Co do damperów tutaj już z pewnością nie robi to różnicy (dampery w niektórych ramach są mocowane "do góry nogami" i tak pracują). Słyszałem wręcz opinie, że przed dłuższą jazdą warto odwrócić amorka na np 2h żeby dobrze się przesmarował przez co zapewni lepszą kulturę pracy. Ile w tym prawdy - nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tlumik z tylu ma komorę tłumienia pod cisnieniem - więc i tak olej tłumiący znajduje sie na miejscu bez wzgledu na polozenie amortyzatora. przód jesli obrocisz do gory nogami spowodujesz lepsze smarowanie goleni i nawilzenie uszczelek - zabieg zalecany dla amortyzatorow. no i faktem jest ze tlumienia po obroceniu bedzie brak bo tlumiki nie są zanużone w oleju i potrzebują chwilę (parę ugięć) by się napełnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...