Skocz do zawartości

[sprężyna do dampera] Jaka dla 65kg? 450, 400lbs czy jeszcze mniej?


MrJ

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Mam pytanie: jaka twardość sprężyny dampera powinna odpowiadać wadze rowerzysty ok. 65kg W TYM kask, zbroja itp? Dodam że wolałbym sprężynę numer miększą niż twardszą.

 

Potrzebuję bowiem dampera i planowanym jest MarzocchiRoco 240mm (jest w zestawie ramą dlatego ten ;) Dodam jeszcze choć nie wiem, czy to potrzebne - zawieszenie to Horst), ale jest w nim zamontowana twarda 500x3,0 i wiem z opisu sprzedającego że jest przeznaczona dla bikera ok. 80kg. Rozmiar: 240mm, skok tłoka 3".

 

I jeszcze jedno - w razie czego gdzie dostać taką sprężynę? Nie musi być akurat Marzoka, byleby pasowała ;)

 

Wielkie THANX za odpowiedzi! ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Xanagaz - wieeelkie dzięki :thumbsup:

 

Co prawda z tego pierwszego niewiele rozumiem, ale dwa pozostałe policzyły mi sprawnie i... kurde wyszło 300/350! Teraz 300 wychodzi dla 65kg, realnego sagu DH czyli 28-30%, mniejszego skoku (patrz niżej) i ewentualnie lekkim podkręceniu sprężyny. 350 dla skoku większego, minimalnego sensownego sagu 25% i większej wagi (70kg... chyba po 3 obiadach :P ), z tym że bez żadnej rezerwy podkręcania. Że nie wspomnę o wartości 250 (!!!) która się też pojawiła... :o

 

Rud - damper to 9,5 na 3.0", (240x76mm) skok ramy od 200 do 230mm - wstawiałem 7,5, 8,0, 8,5 i 9,0 żeby sprawdzić jak się to zachowa.

 

I teraz wniosek - o ile znam englisha, to mimo wszystko zalecają niezbyt duże podkręcanie sprężyny bo wtedy skok jest bardziej miękki na początku i nie dobija do końca, choć ma twardszy środek. Za to większe podkręcenie słabszej sprężyny to wg. nich miększy środek, ale problemy z początkiem (jak przetłumaczyć hearsh? Surowy, ostry???) i końcem skoku... Za to 300 pozwolilaby na ustawienie sagu nawet >30%w razie potrzeb i regulację dobicia przez tłumienie i kompresję, a przy twardej nie ma na to żadnych szans.

 

Stąd pytanie: czy ktoś używa sprężyny w ogóle nie podkręconej, lub podkręconej za bardzo żeby ujawnił charakterystykę skoku? :rolleyes:

 

Że też się nie-powietrznego zachciało :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...