Skocz do zawartości

[próg mleczanowy] pomoc w wyznaczeniu


bts

Rekomendowane odpowiedzi

Według mnie jeden i drugi wynik powinien się zgadać. Mi tętno z maratonu mega wychodziło kilka uderzeń niżej od LT z drogowego. Może niezgodność wynika z tego, że czasówki nie jechałeś na 100%?

 

Ostatni test drogowy robiłem 21 marca, a maraton przejechałem 19 kwietnia. Kurcze, jakoś powątpiewam w to, że w miesiąc zmieniło się LT aż o 11 uderzeń. Raczej podejrzewam, że maraton jechałem w strefie beztlenowej jednak nie poczułem negatywnych efektów, bo nie trwało to aż tak długo. Poza tym 188 BPM to za wysoki wynik jak na LT, moim zdaniem (to jest 93% mojego HR MAX).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo zmień pulsometr, albo daj z siebie wszystko na teście drogowym

 

W swoim dzienniku treningowym wpisałem przy ostatnim teście drogowym, że w klasyfikacji odczuwanego wysiłku to było 9/10, więc niemal max. Myślę, że gdybym jechał wyścig np. na dystansie MEGA, to wyszłoby mi podobnie jak w ostatnim teście. Ale na wszelki wypadek, w najbliższy weekend zrobię test drogowy ponownie próbując jechać tempem wyścigowym.

 

Duża część zawodników jest w stanie jechać na kótkim wyścigu ze średnim pulsem nieco powyżej progu LT.

 

Hmm, nieco powyżej? W moim wypadku aż 11 uderzeń powyżej - czy to możliwe? Z tego co mówicie wynika, że niemożliwe jest utrzymanie się w strefie beztlenowej przez całą godzinę. Naprawdę tak jest? W moim wypadku to by wychodziło nawet, że jechałem niemal cały wyścig w strefie 5c.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Test drogowy zawyża próg, bo jazda pół godziny powyżej LT nawet przy średnim wytrenowaniu jest spokojnie możliwa. LT to nie jest punkt, powyżej którego "laktat się zbiera i człowiek umiera", to nawet nie jest punkt powyżej którego organizm nie nadąża z jego utylizacją. Wg obecnie dominującej teorii LT określa się, jako przedział rosnącego liniowo wysiłku, na którego krańcach stężenia laktatu we krwi różnią się o więcej niż 1mmol/dm3.

 

Jedynym na 100% pewnym sposobem, są testy laboratoryjne z pobraniem krwi. Każdy wzór i każdy "test terenowy" jest obarczony mniejszym, lub większym błędem.

 

Teraz interpretacja tych 11bpm różnicy. Otóż, jeśli jeździsz często intensywnie, robisz interwały, sprintujesz, jeździsz na krótkie, intensywne treningi, ścigasz się z innymi... Możesz mieć bardzo dużą tolerancję na laktat. Im więcej laktatu, tym szybciej jest przetwarzany, tempo przetwarzania laktatu w wątrobie nie jest stałe, powyżej LT dalej się zwiększa, tylko przy stężeniu np 5mmoli/dm3 mięśnie pracują dużo mniej efektywnie. Chyba, że jesteś sprinterem, masz do tego predyspozycje/jesteś wytrenowany. Torowcy znoszą i 15mmoli/dm3, a przy 5 mogą mieć dopiero próg LT.

 

Więc godzina powyżej LT, dokładając adrenalinę to nic specjalnego. Powiedziałbym wręcz, że (na czuja) LT możesz mieć już przy 173-174bpm. Ja między "terenowo" a laboratoryjnie wyznaczanym LT miałem różnice 6bpm, a godzinne xc przejeżdżam ze średnim tętnem ok 15-17bpm wyższym niż LT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...