Skocz do zawartości

[stopy] asymetryczne ułożenie - czy to dobrze ?


tinker

Rekomendowane odpowiedzi

witam

 

około 2 tygodnie temu kupiłem nowe buty na rower (dobry model Specialized z "super wkładkami)

przełożyłem bloki ze starych butów i się zaczęło ...

 

podczas pierwszej jazdy zacząłem odczuwać pewien "dyskomfort lewej nogi" - bloki założyłem w prawym i lewym bucie w tym samym miejscu i pod takim samym kątem, a mimo to lewa stopa samoistnie przekręcała się piętą w stronę roweru

po jeździe odczuwam niewielki ból w lewym kolanie

 

po lekkim przestawieniu lewego bloku jest lepiej ale lewa stopa nie jest ułożona równolegle do korby

tak jak patrzyłem na ślady na korbie, to "problem" ten musiał występować od dawna, ale dał się poważniej we znaki dopiero po zmianie butów

 

a oto schemat ułożenia moich stóp na pedałach - widok z góry (takie ułożenie zapewnia mi komfort pedałowania; lewe kolano nie boli w czasie i po jeździe)

LEWA PRAWA

 

\ \ I I

 

w rzeczywistości nie ma aż tak dużej różnicy, ale jest ona widoczna (dodatkowo lewa korba jest obtarta, na prawej nie ma śladu)

 

moje pytania są następujące:

 

czy takie ułożenie stóp jest "normalne" ?? czy macie podobnie ??

czy jest się czym niepokoić ?? czy warto "na siłę" próbować "wyprostować" lewą stopę ??

czy są może jakieś sposoby (ćwiczenia itp.) żeby lewa i prawa stopa były równolegle do korb podczas pedałowania ??

 

proszę o jakieś rady bo jazda w chwili obecnej nie jest najprzyjemniejsza :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korba i suport nie będą miały tu znaczenia bo kolega nic nie ruszał tylko buty zmienił.

Sprawdź czy dobrze założyłeś bloki. Sprawdź czy but nie jest krzywo odlany (podeszwa w miejscu mocowania bloku). Ogólnie w pedałach masz luz roboczy w zależności od modelu i zastosowania mniejszy bądź większy. On sam powinien dać ci możliwość komfortowego ułożenia stopy. No chyba że masz fest wysokie pedały i masz max sztywne.

Jeżeli mówisz że lewe ramię masz obdarte to zapewne miałeś od początku krzywo założone bloki i teraz masz nogę "przystosowaną" do takiego ułożenia.

Sprawdź to co pisałem.

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nikt Ci nie powie czy to dobrze czy nie, tak po prostu jest. Tez tak mam jedna stopa (lewa) idzie prawie prosto (leciusienko do srodka) a prawa zdecydowanie pieta do roweru.

 

NIE STARAJ SIE TEGO KORYGOWAC! Ustaw tak zeby bylo zgodnie z naturalna biomechanika, inaczej mozesz sobie zaszkodzic wlacznie z nieodwracalnym zuzyciem chrzastki w kolanie.

 

Tak wiec staraj sie odwzorowac ulozenie stop przy wpieciu, w stosunku do jazdy na platformach, przy zalozeniu ze masz bloki w miejscach gdzie podpierasz stopy na platformach. Wychylenie stop moze zalezec bowiem od punktu podparcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też muszę powiedzieć, że lewa stopa odchyla mnie się trochę i układa inaczej od prawej, ale dobrze mnie się tak jeździ i w sumie już się przywyczaiłem. Moim zdaniem nie ma sensu na siłę tego korygować, bo jak napisał Pulse - można się uszkodzić nieodwracalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...