Skocz do zawartości

[pedały] Shimano PD-A530


siwy84

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jako iż nie znalazłem na forum żadnych opinii na temat tych pedałów, a stałem się dzisiaj ich posiadaczem, postanowiłem napisać krótki jak na razie teścik. W miarę upływu czasu i kilometrów postaram się zamieszczać tu opinie/uwagi/ spostrzeżenia o tym sprzęcie. Jeśli ktoś będzie się chciał czymś podzielić lub zapytać to proszę śmiało pisać.

 

Data zakupu - dzisiaj czyli 26.06.2008.

Cena zakupu - 133 zł

Miejsce zakupu - FR Shop w Łodzi

Dotychczasowy dystans - ok. 10 km

 

W sklepie...

 

Na moje pytanie o pedały spd z jednej strony + platforma sprzedawca od razu podał mi te shimanki. Wrażenie wizualne bardzo dobre. Pedały sprawiają wrażenie bardzo solidnych. Może to przez to, że aluminiowa platforma ma dość grube "przetłoczenia". Jak na tak pancernie wyglądające pedały ich waga jest zaskakująca - 382 gr (według aukcji na allegro).

Wziąłem w rączkę, pomacałem, pokręciłem. Kręciły się bardzo ładnie. Krótka wymiana zdań, chwila namysłu i decyzja zapadła - biorę.

Pan od razu mi je założył dzięki czemu droga do domu była już swoistym krótkim sprawdzianem.

 

W drodze...

 

Pierwsze wrażenie po wejściu na pedały - nieźle trzymają. Jako iż nie mam jeszcze butów SPD, a chciałem kupić już porządne pedały z powodu awarii moich obecnych, to jechałem w zwykłych butach. Dość duża platforma daje pewne podparcie dla nogi. "Wypustki" na niej mogłyby być troszkę agresywniejsze. Jednak buty te są przez shimano skatalogowane jako drogowo-miejsko-trekkingowe - coś w tym guście także nie można się dziwić, że są "łagodne" ;) Pan w sklepie zasugerował, że mógłbym je ciutkę przerobić nawiercając 4 (lub więcej) dziurki i wkręcając w nie piny, ale ponieważ wiąże się to z utratą gwarancji to na razie sobie daruję. Aczkolwiek pomysł całkiem ciekawy bo miejsce na wkręcenie pinów się znajdzie.

Pierwsze przejechane metry i uśmiech na twarzy :) Luz jest odpowiedni do płynnej pracy, ale nie za duży dzięki temu pedały nie latają jak głupie.

Co czytałem o takich pedałach i niejako się potwierdziło to fakt, że czasami lubią się obrócić espedem do góry i wtedy trzeba je sobie obkręcić nogą. Teraz powiedzmy, że był to jakiś problem bo nie jestem przyzwyczajony. Myślę, że z czasem przestanę to zauważać. Generalnie jest to cena jaką się płaci za brak kasy na buty spd - w moim przekonaniu cena niewielka. Z reguły jest tak, że przy wsiadaniu na rower (ruszaniu ze świateł) jeśli położy się drugą stopę (w moim przypadku prawą) zanim korba wykona połowę obrotu to pedał będzie jeszcze w pozycji platformą do góry - taka obserwacja mała :P

Tak jak napisałem - nie uważam żeby była to wada dyskwalifikująca takie pedały. Chyba, że ktoś jest nerwowy B)

 

W domu...

 

Podziwianie pedałków i rozwiewanie wątpliwości jakie zrodziły się w główce podczas jazdy. Otóż zastanawiałem się czy model A530 jest cięższy od M324. Byłem pewien, że jest. Na szczęście okazało się, że 324-ki ważą ok. 533 gramy co poprawiło mi mały zły humor jaki załapałem po drodze myśląc, ze przepłaciłem i to za cięższe pedały. Jednak ani nie przepłaciłem, ani nie są cięższe :D

 

Co dalej zobaczymy. Po przejechaniu kolejnych kilometrów będę zamieszczał swoje spostrzeżenia z jazdy na tych pedałkach.

Mam nadzieję, że komuś się moje wypociny przydadzą bo, jak już wspomniałem, na Naszym forum niestety nic o nich nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj pedałkom przybyło nieco ponad 70 całkiem nowych kilometrów :) Nadal spisują się świetnie. Zaczynam wyrabiać sobie przyzwyczajenie odwracania ich bez patrzenia na nie :) Może kręcą się minimalnie luźniej niż na początku, ale to chyba normalne - rozjeździły się trochę. Także cały czas na +. Polecam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tobo - całe szczęście ;) Mam nadzieję, że luzy nie wystąpią zbyt szybko bo chwilowo nie mam tego klucza żeby je rozkręcić. Kosztuje całe 3 zł (+wysyłka), ale na razie mam inne wydatki.

 

@Gusio112 - przyszły sezon, jak najlepszych :) Szczerze nie wiem jaki model, nie myślałem o tym jeszcze. Właśnie z powodu długiego oczekiwania na docelowe buty kupiłem te pedały. Może w zimę rozejrzę się za jakimiś fajnymi butkami.

 

PS.Kolejne kilometry i jest hmm coraz lepiej. Pedały ustawiają się prostopadle do podłoża - zapięciem od tyłu jakby. Więc po wejściu na rowerek wystarczy nogą "przesunąć" do tyłu i mam platformę. Przesunąć do przodu i jest zatrzask. Jak dla mnie - bomba ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też się kiedyś mocno nad nimi zastanawiałem ze względu na brak pieniędzy na buty+pedały spd. Przypływ gotówki nastąpił i zainwestowałem w SH-M 075 i PD-M 540. Jestem szczęśliwy z tego powodu. Przypuszczam, że gdy kupisz buty spd, platforma pójdzie w odstawkę :D . Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie masz rację fender. Tylko, że chciałem porządne pedały kupić od razu, a nie najpierw jakieś platformy za 60zł (podobają mi się VP na maszynach), a potem spdy (540stki) za kolejne 120 zł. Tak mam raz, a porządnie. W razie czego pójdą do starego roweru albo podaruję je znajomej - może też się przekona do spd. Póki co uważam zakup za świetny.

A w ogóle to dzięki za zainteresowanie tematem :D Już myślałem, że będę tylko pisał "kolejne km i pedały super" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam też mam takie pedałka przejeździłem na nich sezon zrobiłem jakieś 5 tyś kilomerów i pojawiły się luzy no i teraz pytanie o ten kluczyk do rozkręcania bo jakoś bez tego kluczyka raczej nie ma możliwości a piszesz że kosztuje 3 zł + wysyłka to znaczy że wiesz co to za klucz i gdzie go można dostac bardzo prosze o jakieś info na temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz instrukcje od pedałów? Jeśli nie to poszukaj na stronie shimano. W instrukcji jest napisany jaki to "model" klucza jest potrzebny do ich rozkręcenia. Wpisujesz nazwę klucza w googlach i Ci wyskoczą sklepy internetowe. Słowo honoru, że widziałem ten klucz za 3 zł. Pewnie jakaś podróba, tego nie wiem, ale po co Ci jakiś lepszy? Poza tym za 3 zł można zaryzykować :P

Jeśli go kupisz to napisz jak wrażenia z użytkowania i co tam w pedałkach "piszczy" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

To są całkiem fajne pedały i po przejechaniu na nich kilku tysięcy mogę powiedzieć, że były warte wydanych pieniędzy. Gdy jest zimno lub jadę do ludzi zakładam buty cywilne. A normalnie SPD. Dzięki temu nie muszę wymieniać pedałów zatrzaskowych na platformowe gdy pojawiają się mrozy. Pedały są tak wyważone aby łatwiej wpinało się buty SPD. Same się obracają i ustawiają do wpięcia. Z czasem możne je obracać na pożądaną stronę intuicyjnie. Dotykając butem i ciągnąc go do tyłu mamy platformę. Dotykając butem i pchając do przodu ustawia się pod SPD. Do crossów i trekkingów rewelacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się :thumbsup: Zrobiłem na nich prawie 7,5 tys. km i praktycznie nic się z nimi nie dzieje. Lekki luz, który kiedyś się pojawił pozostał niezmienny przez cały ten czas. Jedna z najlepszych inwestycji rowerowych jakie zrobiłem.

Fakt faktem, że odkąd mam buty spd na platformach już wcale nie jeżdżę i prawdopodobnie przełożę je do roweru miejsko-zimowego gdy już taki złożę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Wiem, że temat już stary, ale muszę odkopać, bo mam zamiar kupić te pedałki, a to chyba jedyny temat o tym modelu.

Tylko nie do końca zrozumiałem jak to w końcu jest z tym obracaniem.

 

Czy zacisk jest na tyle ciężki że jest on zawsze na dole, i jeżdząc w butach spd trzeba się bawić w ciągłe obracanie? Czy jest odwrotnie, że zacisk jest zawsze na górze, a platforma na dole? A może jest tak wyważony, że nie ma jakiejś zasady i jest akurat tak jak się obróci?

 

Ciekawy jestem czy jazda w takich spd jest trudniejsza niż jazda w spd obustronnych. Niestety muszę zdecydować się na jednostronne z powodu pewnych okoliczności i nie zależy to ode mnie.

Edytowane przez Terrqge
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hi!

Również zastanawiam się nad zakupem tych pedałów - w prawdzie od sezonu już jeżdżę w PD M540 jednak z racji ostrzejszej jazdy w terenie muszę się na niektórych zjazdach, na wszelki wypadek, się wypinać... Zaciekawiła mnie koncepcja PD A530 z wywierceniem dziurek i wkręceniem pinów, jak w typowych platformówkach. Czy to ma sens? Bo jeśli nie, to taniej i lżej mi będzie kupić plastikowe nakładki za 20zł, jednak proszę o wypowiedzenie się właścicieli tych pedałów.

 

Jak mniemam, nie ma innych platformówek + SPD?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są, ale takie duże, np pd-m324. (Tutaj ktoś się na ich temat wypowiedział: http://www.forumrowerowe.org/topic/116419-spd-roznica-w-wygodzie-miedzy-zwyklymi-spd-a-turystycznymi/page__fromsearch__1)

 

Ja wczoraj kupiłem a530 i wrażenia bardzo pozytywne. Wpierw chciałem kupić m520+nakładki ale facet w sklepie mi odradził i powiedział, że akurat m520 i m540 nie trzymają dobrze tych nakładek, a na dodatek po paru zdjęciach i włożeniach mogą się po prostu rozwalić.

 

Jedyną irytującą rzeczą w a530 jest to, że czasem trzeba kopnąć pedał który ustawi się platformą do góry (podczas jeżdżenia w spd). Poza tym super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich !

 

Mam takie pytanko. Testował ktoś z was pedałki PD-A530 w cięższym terenie tzn All mountain ?

Potrzebuje uniwersalnych pedałów nadających siędo jazdy rekreacyjnej bez spd i normalnej, tak juz wczesniej wspominałem, typu all mountain ewentualnie XC.

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...