Skocz do zawartości

[śruba] Problem z imbusem..


Rekomendowane odpowiedzi

Jak mechanik do dupy to torxy nie pomogą.....

imbusy to dobre rozwiązanie tylko trzeba się odpowiednio z nimi obchodzić.

 

Z opcji mamy:

-rozwiercanie łba śruby

-gwintowanie z lewym gwintem

-wycinanie pod płaski śrubokręt

 

Ja dodam od siebie, że

śruby klejone loctitem i innym tego typu badziewem najłatwiej odkręca się po podgrzaniu.

co do technik okręcania śrub to polecam 4 rozwiązanie:

 

Mianowicie, potrzebujesz imbus o rozmiar mniejszy niż śruba i żywicę epoksydową.

sklejasz imbus ze śrubą, a gdy klej wyschnie(ok 1 dzień zależnie od żywicy) podgrzewasz element

(zapalniczka wystarczy tylko trzeba dłużej potrzymać) i wykręcasz.

 

Wspomnę, że każda z podanych technik jest dobra, tylko czasami nie wszystkie idzie zastosować do danego przypadku.

 

Nie wiem czy poradziłeś sobie z tą śrubą, jeśli nie to podeślij zdjęcia elementu w którym ona siedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podgrzewanie odpada, pewnie zacznę od nacięcia na płaski "śrubokręt" a później spróbuję inne rozwiazania, nie rozumiem co uzyskam "wklejaniem" śruby w urwany imbus? Wyjaśnij jak możesz (tylko przewodnośc ciepła)??

 

Podgrzewanie raczej odpada, karbon tego nie lubi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tak sobie kiedyś czytałem wypowiedź Tobo jak piałeś nad tą ramką... "po co drogi sprzęt, który w razie awarii ciężko wymienić" no i mamy pierwszą taką systuację... alu nagrzejesz a carbon lipa bo pęknie... Oczywiście mam takie samo jak Tobo zdanie jeśli chodzi o rower w cięzki teren. Co do rozwiązania to Raptor sensownie mówi ale jako, że masz lipe z karbonem to najlepiej "zrobić z imbusa klucz płaski". Już kilka razy tak robiłem ale śruba nie była wkręcona na kleju. Na pewno co musisz zrobić to cholernie mocno docisnąć śrubokręt(czy jakikolwiek inny przedmiot), którym będziesz wykręcał tą śrubę. Mam nadzieję, że Ci się uda to naprawić bo mimo wszystko szkoda ramy(pomijając, że z karbonu) - naprawdę ładna jest:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle że troszkę przesadzacie z karbonem... On ma tylko jedna wadę przy totalnym dzwonie 'raczej' na pewno sie nie odkształci ale pęknie... Tak poza tym ludziska jeżdża i szaleja w takich warunkach na tych ramach że ja cię przeprasza...

A co do mojej ostrożności, to po pierwsze śruba nie jest wkecona w karbon tylko w metalowa tuleje..., chce to zrobic jak najmniej inwazyjnie by nie pokancerowac ramy, ale to nie znaczy, że tak samo bym się nie zachował z aluminium. a samo podgrzewanie tez nie powinno byc problemem.

 

Awaria nie ma żadnego wpływu na techniczny stan ramy, chęc wymiany tej śruby bierze się tylko i wylacznie z faktu zrobienia z tym porzadku, akurat i dostęp i możlwiości obrobienia tej śruby daja dużo możliwości.

 

Tak jak pisałem pytanie bierze się tylko i wyłacznie z chęci zrobienia operacji bezinwazyjnie... ale faktem jest że natnę śrubę (za jakiś czas jak będzie potrzeba wymiany tego łożyska).

Na ta chwilę wiem że ludziska śmigaja na tych łożyskach już po 4-5 tys kilosów i zero stresów i problemów więc nie szybko mnie czeka wymiana.

 

Nie mam zamiaru jej oszczedzac tym bardziej że przez 3 lata Ibis wymienia wszystkie uszkodzone elementy Free(nie zadajac pytań co i jak) Widziałem jakieś trzy przypadki pęknięc tylnego zawieszenia na forach i wszystkie zostały bez względu na powód ich wystapienia wymienione...(faktem jest ze opieka serwisowa jest świetna w tej Firmie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właściwie to jak na karbonowa ramę z takim skokiem to jest chyba jedna z najtańszych...Scott jest chyba 2 krotnie droższy, podobnie Spec... A aluminiowe manufaktury typu Turner, Ventana itd.. to koszt taki sam lub wyższy o 10-30% procent.

Ibis świetnie skalkulował cenę i stad sdzę że też wzieła się świetna sprzedaż za oceanem plus fajne geo i design i jest "HIT"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja bym sie niebal odkrecalem tak juz sporo srubek i nigdy nie bylo problemow. Dobierasz torxa minimalnie wiekszego i wbijasz go bez najmniejszych problemow. praktycznie wchodzi przy 2-3 uderzeniu mlotka

 

naewno wiecej szkod narobisz szlifierą czy pilka do metalu a nawet wiertarka i wykretakiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak opis produktu wskazuje, sluzy on do odkrecania uszkodzonych srub, nakretek i czegostam jeszcze. I na tym kończy sie zwiazek z tematem :)

Pytam tak przy okazji, czy ktoś miał to już (lub cos podobnego) w łapkach i czy warte jest swojej ceny - wg mnie chyba nie, no ale gdyby kiedys trafiło się cos podobnego ale duuzo tanszego to zastanawiałbym sie.

 

No bo czasem taka jedna sruba potrafi sporo krwi napsuc, nie mowiąc o straconym czasie, który moznaby inaczej sporzytkowac ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

IMBUS POLEGŁ..... :-) Odkręciłem śrubę..., po wielu walkach. Naciałem łeb śruby, i odkręciłem solidnym śrubokrętem, do zabezpieczenia śruby Ibis nie użył niebieskiego Locite tylko jakiegoś kleju (typy superglut) i może stad problem, teraz skręciłem i zabezpieczyłem niebieskim Locite więc mam szansę przy serwisie odkecic.

 

Dziękuję wszystkim za pomoc :-).

 

Udało się kamień z serca...

 

A to właśnie sprawca moich nerwów od miesiaca...

 

 

d15dbe50617fe712.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak myślę że to jakaś pochodna ponieważ miało to kolor i resztki przypominały superglu-wynalazek sam się zdziwiłem i przyznam że jak odkręcałem kolejne 3 to miałem serce na ramieniu (to była jedna z 4) ale reszta w miarę poszła...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

postanowiłem dzisiaj wyczyścić tylną przerzutkę.... zabieram się do odkręcania ale nijak nie mogę odkręcić śruby mocującej... siłuję się a ona ani drgnie, boje się ze uszkodzę śrubę

 

zna ktoś jakiś sposób na rozwiązanie tego problemu?? o ile taki istnieje?? może FL'a nalać trochę z drugiej strony haka przerzutki ale wątpię że wsiąknie w taka szczelinę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...