Skocz do zawartości

[Amortyzator]Suntour Epicon LOD


Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj pierwszy raz wyjechałem z nowym Epiconem i zgubiłem to pokrętło od tłumienia. Możecie coś poradzić ?

Można to gdzieś kupić, może czymś zastąpić ?

Teraz troche o moich przeżyciach.

Przy mojej wadze 70 kg amortyzator nadmuchałem do 70 psi.  Zrobiłem 70 km po różnym terenie.

Miasto: kostki nie wybiera, rozpędzony do 25 km/h hamowanie przednim amorek zanurkował na 80%

Leśna droga: tarki i nie wybiera ( w zasadzie słabo),

Leśne scieżki (korzenie): troche lepiej po opasce było widać, że amortyzator troche się napracował, jednak odczucia w rękach mieszane.

Las zjazd (korzenie): tu się spisywał w miarę, jednak musze się jeszcze parę razy przejechać tą drogą aby bardziej skoncentrować się na pracy amortyzatora.

 

Podsumowując przy tych ustawieniach, amortyzator wydawał mi się troche twardy. Czy moge jeszcze zmniejszyć ciśnienie ? Nie chciałbym narazić go na jakąś awarie. No i to tłumienie. Mam wrażenie, że teraz po utracie tego czerwonego pokrętełka ustawione jest na max tłumienie (jest trochę mułowaty).

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

70 PSI przy 70 kg, przy hamowaniu ugina Ci się na 80%, a w trakcie jazdy nie pracuje i przez to cierpią Twoje nadgarstki  :whistling:  :icon_question:  :icon_exclaim:  piekielne męki musisz przeżywać skoro jeszcze chcesz mu "wiatru" upuścić  :o

ciekaw jestem co byś powiedział po przejażdżce na RST Gila  :icon_lol: 

mi po bardzo wielu próbach, wielu zadanych pytaniach, wielu próbach, niezliczonej ilości przeczytanych tematów i wielu próbach, nie wspominając nawet o próbach których były niezliczone ilości, w końcu znalazłem to idealne dla mnie, a w zasadzie dla nas, ustawienie..

u mnie wynosiło ono 100 PSI   :excl:  :excl:  :excl:

 

szukasz optymalnego ustawienia powiadasz  :icon_question: a w ogóle wiesz co to znaczy "szukanie"  :036: chyba nie więc będzie najlepiej jak od tego zaczniesz  :thumbsup:   

 

daj znać jak się dowiesz to pomyślimy co dalej  ;)

 

Edytowane przez MichalKepa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ważysz 100 kg to i 100 psi może być mało. Wszystko zależy od stylu jazdy i geometri roweru.

Nie chce ciągnąć wątku czy jest za twardo czy za miękko bo to sprawa indywidualna.

Na tą chwile ważniejsza jest dla mnia sprawa tłumienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skręć go na minimalne tłumienie i zobacz jak zmieni się jego praca.. o ile mnie pamięć nie myli to imbus 3 będzie tym odpowiednim  :thumbsup:

 

Ad. Crupez..

 

a występuje w ogóle coś takiego w jakimkolwiek amortyzatorze jak zjawisko "tępej" pracy spowodowane niedotarciem amortyzatora?  :huh:

ja nie zaobserwowałem takiego zjawiska..

Edytowane przez MichalKepa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michał, użytkownik wiater doświadczył tego w Rebie. Ja jadąc koło Niego po jakichś nierównościach widziałem, że amor nie wybiera dobrze, po przejechaniu kilkudziesięciu kilometrów amor zaczął pracować jak należy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Mam takie pytanko. Posiadam Epicona SF-11 LOD 100mm. Z racji swojej niskiej wagi (54kg) jeżdżę na niskim ciśnieniu 55-60 PSI. Jednak przez zbyt mocną sprężynę negatywną amorek traci skok. Można coś temu zaradzić domowym sposobem?

Wiem, że można wymienić sprężynę, ale takowe chyba nie są dostępne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żeby mieć do dyspozycji pełny skok (100 mm) a przy tym prawidłowy SAG (20-25%) chyba jedynym rozwiązaniem będzie wymiana sprężyny.. napisałem chyba bo nie zagłębiałem się w ten temat.. raczej wątpię żeby SR miał w swojej ofercie sprężyny więc będziesz musiał zastosować jakiś "patent".. na każdym forum jakieś znajdziesz.. kwestia poszukania..

jednak ja proponował bym Ci zwiększenie ciśnienia.. osobiście jeździłem na takim amorku i jak dla mnie (i nie tylko) był on za miękki przy książkowym SAG-U (20-25%), jaki zakładam że ustawiłeś.. kombinowałem i najbardziej odpowiadającą mi pracę uzyskałem przy SAG-u 10-15%.. dokładnie to 11% przy ciśnieniu 100-105 PSI i tłumienie prawie na minimum.. co prawda liści już nie wybierał ale za to zmniejszył się efekt nurkowania przy hamowaniu (jak dla mnie to wielki plus) i ryzyko dobicia amorka w terenie.. przy tym ciśnieniu maksymalnie ugiąłem go na jakieś 85-90% ale nie był to teren maksymalnie wymagający.. 

pracy przy tym wiele nie trzeba więc warto spróbować.. :thumbsup: najlepiej znajdź odcinek na którym będziesz miał szeroki wachlarz nierówności (burtniki, kamienie, korzenie), osobiście polecam jakąś leśną ścieżkę, i pojeździj na niej z różnymi ciśnieniami.. ;) trochę czasu Ci to zajmie ale radość i satysfakcja po znalezieniu "złotego" ustawienia po stokroć Ci to wynagrodzi  :D

Powodzenia ;)

 

PS: 

jak już go ustawisz pod siebie to napisz jakie ciśnienie (SAG) zastosowałeś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam

Jestem świeżym posiadaczem EPICONA 2011 Jako chyba ostatni kupiłem sztukę w cenie poniżej 500zł, teraz to już tylko roczniki 2013 w cenach od 800zł  :P

Mam do was pytanko. Czy rocznik 2011 występował z mocowaniami hamulca PM? Niestety moja sztuka to IS i będę musiał użyć adaptera. 

Po lekturze wątku widzę, że czerwona gała od regulacji odbicia potrafi wypaść, zabezpieczacie ją jakoś? Może plasterek? :)

W moim egzemplarzu pokrętło troszkę się giba i czuć że jest zanurzone w smarze. Tak ma być? to nie jest objaw jakiegoś wycieku?

 

Pozdrawiam.

 

Edytowane przez Nickson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jestem świerzym posiadaczem EPICONA 2011 Jako chyba ostatni kupiłem sztukę w cenie poniżej 500zł, teraz to już tylko roczniki 2013 w cenach od 800zł  :P

Mam do was pytanko. Czy rocznik 2011 występował z mocowaniami hamulca PM? Niestety moja sztuka to IS i będę musiał użyć adaptera. 

Po lekturze wątku widzę, że czerwona gała od regulacji odbicia potrafi wypaść, zabezpieczacie ją jakoś? Może plasterek? :)

W moim egzemplarzu pokrętło troszkę się giba i czuć że jest zanurzone w smarze. Tak ma być? to nie jest objaw jakiegoś wycieku?

 

Pozdrawiam.

 

 

a od kogo kupileś? od rowertour-com na allegro?

ja kupiilem przed weekenedem za 469.

o wypadającej regulacji pisali tutaj wcześniej. Niestety taka przypadłość. Nic z tym nie zrobisz. Problem zniknie jak zgubisz:)

Można próbować plasterkiem jak nie zmieniasz często tego ustawienia. Ja na razie testuje więc co chwila zmieniam.

Też maiłem tam jakiś tłuszcz. I mam nadzieje, że nie jest to obiaw jakiegoś wycieku.

Edytowane przez julc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja się czaiłem z zakupem z miesiąc :P aż w końcu musiałem kupić trochę drożej bo za 509 z przesyłką. Ciesze się że trafił mi się model 2011 biały z czarną korona. Z tego co wiem inni mieli biały z białą.  

 

julc mogłeś kupić jeszcze taniej w sklepie internetowym rowertour było po 439zł z przesyłką gratis i to była super cena. Dobrą cenę mieli jeszcze w centrum rowerowym po negocjacji 444zł.

Teraz już nic nie ma Teraz Rowertour przycwaniakował i wystawił na allegro ostatnią sztukę z zacną marżą za 579zł :D

Jak ktoś chce to jest jeszcze ostatnia sztuka RLD (manetka) za 599 http://allegro.pl/amortyzator-suntour-epicon-rld-26-bialy-i3295349986.html   i to chyba koniec.

Pytanie, czy to już koniec końców czy jeszcze będzie jakaś partia... Ja mam więc się nie martwię. :)

Swoja drogą ciekawe cz te aktualne roczniki są warte dopłaty 200-300zł...

 

Czerwonego cyca nie chce zgubić, więc podkleje go tasma mc gywera, albo czarna izolacją.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uhuhu, no to ładnie, ale to było wiadomo, że te nówki za 500 zł z 2011 musiały się kiedyś skończyć. Ale to dobrze, kiedyś będę chciał sprzedać używanego to może pójdzie trochę drożej niż obecne używane epicony :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uhuhu, no to ładnie, ale to było wiadomo, że te nówki za 500 zł z 2011 musiały się kiedyś skończyć. Ale to dobrze, kiedyś będę chciał sprzedać używanego to może pójdzie trochę drożej niż obecne używane epicony :D

 

hehehe nie no sytuacja jakoś długo nie potrwa roczniki 2013 zaczną tanieć.

Ale fakt jest taki, że teraz w wakacje za używkę weźmie się ciut więcej niż  miesiąc temu.

Gdybym miał pewność, że to już ostatnie sztuki to bym kupił z 5szt tych po 439 i za miesiąc sprzedał z pocałowaniem ręki po 550 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...