Skocz do zawartości

[profil trasy] rysowanie profilu trasy


Kanonier

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Jako, że niedawno wystartowała moja stronka chciałbym ją troszkę urozmaicić w nadchodzącym sezonie.

Chciałem zapytać czy jest może jakiś program do rysowania profilu trasy na podstawie np. "poziomic" na mapie??

Czy potrzebny jest do tego jakiś specjalny sprzęt??

Jeśli konieczny jest sprzęt to ile +/- może to kosztować??

Przepraszam za tyle pytań ale nigdzie tego nie mogłem znaleźć...

Chodzi mi o takie profile jak np. przy przedstawianiu trasy na maratonie itp. np. http://www.podjazdy.ovh.org/przehyba1.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

metoda ekonomiczna:

ołówek

kartka papieru milimetrowego

mapa

biała kartka papieru (a4)

 

najpierw wytyczasz trasę na mapie. Następnie z białej kartki papieru wycinasz pasek o szerokości 2-3 cm (dla wygody:P) i "jedziesz nim po mapie" odrysowując wszystkie poziomice które napotkasz w odległości takiej samej jak te na ścieżce. następnie tak przygotowany i zarysowany pasek przykładasz do papieru milimetrowego i wytyczasz na nim wysokości poszczególnych poziomic. Praca jest bardzo żmudna ale wyniki i satysfakcja super:) Mam nadzieję że wytłumaczyłem to wystarczająco. Jeśli będą jakieś niejasności to pytaj. Ewentualnie w domu mogę zrobić mini fotorelację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te wykresy ze stronki www.bikely.com to trzeba brać z przymrużeniem oka.

 

Czy potrzebny jest do tego jakiś specjalny sprzęt??

Ze sprzętem to chyba najłatwiej porobić takie profile. Można kupić licznik z wysokościomierzem lub np. GPSa (np. Garmin Etrex Summit lub Vista - na Allegro do dostania za 300-450 zł).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję że wytłumaczyłem to wystarczająco. Jeśli będą jakieś niejasności to pytaj.

Of course :) Ja zrozumiałem ale nie powiem, żeby zapowiadało się kolorowo...

 

 

Ja korzystam ze stronki www.bikely.com

Hmm... nie wygląda najgorzej ale z rysowaniem może być problem bo można tylko po "wytyczonych drogach" a reszta "odludzi" to tak na oko :)

Dziękuję za porady bo to chyba z tych najtańszych najlepsze sposoby... :D

 

Czyli pewnie jedyna najpewniejsza, najprostsza metoda to "urządzenia" rysujące takie profile...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na google eartch nie jest przyadpkiem taka opcja ??? w tym programiku na kompa nie w www

Z google earth wychodzi takie coś jak z linku poniżej ale nie rysuje to profilu niestety ale też nawet niezły efekt:

http://img169.imageshack.us/my.php?image=trasa2ga0.jpg - profil pierwszej na liście trasy z mojej strony z Pienin...

 

jest jeszcze coś takiego jak exel ;], ale musiałbyś mierzyc w.n.p.m. co parę metrów ;)

Heh... "najciemniej pod latarnią" bo nie pomyślałem o tym :) ale znowu jest problem - skąd wziąć wysokość n.p.m. co jakiś czas... (bo na mapach to troszkę rzadko jest wypisane) czyli kółko się znowu chyba zamyka na jakimś urządzeniu albo umieszczaniu takich profili jak z linku powyżej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mapa każda topograficzna jest na tyle dokładna żeby narysować sensowny profil. dla mojej mapy topograficznej 1;25000 terenu pod poznaniem dokładność wynosiła 2,5 metra czyli całkiem sensowna. A można się bawić w jeszcze mniejsze mapki (1;10000)

 

gorzej z programem, bo wątpię żeby był program który połapie się w oznaczeniach map topograficznych. Musiałyby być do tego robione specjalne mapy cyfrowe. (a topograficzne mapy cyfrowe w polsce mają to do siebie że są to skany map zrobionych X lat temu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...