Skocz do zawartości

[rower] Radon ZR Team 5.0


tymek

Rekomendowane odpowiedzi

Omawiany Radon to typowo turystyczny rower , i nie ma co sie oszukiwac że zbudujesz z niego wyczynowego bika . Rama jest ciężka , wykonana w prostej technologi , z geometrią nadająco sie do jazdy w terenie , ale nie do ścigania.

 

Mozesz uzasadnić? Przede wszystkim czym jest dla Ciebie geometria do ścigania? Co do wagi i technologi prędzej byłbym skłonny przyznać Ci rację, ale bardzo mnie intryguje Twoje znaczenie sportowej geometrii. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozesz uzasadnić? Przede wszystkim czym jest dla Ciebie geometria do ścigania? Co do wagi i technologi prędzej byłbym skłonny przyznać Ci rację, ale bardzo mnie intryguje Twoje znaczenie sportowej geometrii. ;)

Radony są krótkie i mają kąty sprawiajace, że to bardziej terenowe krążowniki niż sportowe rowery. Gorzej się na nich podjeżdża, nie są takie zwrotne jak typowe ściganty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radony są krótkie i mają kąty sprawiajace, że to bardziej terenowe krążowniki niż sportowe rowery. Gorzej się na nich podjeżdża, nie są takie zwrotne jak typowe ściganty.

 

Skad wy bierzecie takie dane?? :)

co by nikt nie mówił ze "kazdy swoje g chwali" to przyrównam podanego Radona do Gianta xtc 0 (bo chyba nikt nie napisze że to turysta):

 

Giant / Radon

dł. rury podsiodłowej:20" (490mm) / 20" (455mm) - niestety cal calowi nierówny (ale to zalezy czy mierzy sie rury górnej czy do końca)

Kąt główki ramy: 71* / 71*

Kąt rury podsiodłowej: 73* / 73*

dł. rury górnej: 615mm / 596

wys. głowki ramy: 145mm / 160mm

dł. tylnego trójkąta: 425mm / 420mm

rozstaw osi: 1083,8mm / 1079mm

 

 

Więc teraz zapytam, Huhu na czym się opierałeś pisząc o dziwnych kątach? Faktycznie 19mm na rurze górnej to już jakaś róznica, ale biorąc pod uwagę fakt że Radon jest mniejszy o 35mm ( o ile Giant był mierzony od suportu do rury podsiodlowej) to sie znosi. No i poza tym ma krótszy tyl i ogólny rozstaw osi (a to w dużym stopniu wpływa na zwrotność roweru), niewiele ale jak się mamy czepiać 13mm dł. rury górnej to już czepiajmy się wszystkiego.

Mam nadzieję, ze wszystko wyjaśniłem, choć nadal jestem ciekaw czy to te wlasnie 19mm sprawiały że Radon to turysta nienadajacy się do wyścigów i w dalszym ciągu tak jest. Proponuje nie pisać o charakterze ram jesli nawet nie przeczytalo sie jej geometrii bo to zwykłe nabijanie postów i na dodatek potrafi nieźle namieszać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozesz uzasadnić? Przede wszystkim czym jest dla Ciebie geometria do ścigania? Co do wagi i technologi prędzej byłbym skłonny przyznać Ci rację, ale bardzo mnie intryguje Twoje znaczenie sportowej geometrii. ;)

 

Niestety ale własnie te milimetry maja znaczenie .

Przedewszystkim nie mówie ogólnie o ramach firmy Radon , tylko o konkretnym modelu czyli rama z seri ZR Team.

 

Rama ZR Team nie jest ramą zaprojektowana do osiągania wyników sportowych , ale do aktywnej turystycznej jazdy w trudnym terenie .

Firma Radon posiada w swojej ofercie ramę ZR Race , która posiada wymiary zblizone do tgzw. sportowych ram.

Mówiąc ogólnie kąty nie ma sie na mysli dwóch wymiarów, kąta rury podsiodłowej oraz kata amortyzatora , ale wszystkie wymiary , które decydują o całosci konstrukcji . Połączenie wszystkich danych powoduje że dana rama jest mniej lub bardziej nadajaca sie do zbudowania zawodniczego roweru.

Bardzo wazny jest również materiał z którego zrobiona jest rama oraz rodzaj technologi jaki wykorzystano przy jej budowie , co ma wpływ na to czy rama jest sztywna , lekka , wytrzymała .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale rower na części wyniesie drożej niż gotowiec na takim samym osprzęcie. Części są dość drogie.

Dlatego napisałem że budzet 3000 zł , nie pozwala na zrealizowanie wszystkich załozeń , najprawdopodobniej musiałbyś kupic gotowy rower , na bardzo dorej ramie ale z nizszej klasy amortyzatorem i osprzętem .

Jeżeli nie chcesz skorzystać z oferty sklepów specjalistycznych w zakresie zbudowania roweru to mozesz poszukać gotowego roweru .

Scott posiada oferte która może cię zainteresować.

http://www.scott.pl/lato/product.php?uid=14

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli za około 3000 zł chcesz mieć rower na dobrej ramie to masz np Scott'a Scale 70 albo Giant'a XTC 3. Oba mają sportową geometrię, Giant wychodzi chyba nawet troszkę dłuższy. Osprzętem może nie grzeszą, ale ramy mają świetne, Giant może dodatkowo wychodzi trochę lżejszy, ale tego nie jestem w 100% pewien i właśnie on podoba mi się bardziej niż Scott, ale to kwestia gustu... :)

 

Poza tym tak, czy siak osprzęt zużyje się w ciągu sezonu lub dwóch, amorka też pewnie wymienisz, a ramy pozostaną bo są świetne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ale własnie te milimetry maja znaczenie .

 

Tak to prawda, wcale nie pisałem ze to wybitnie sportowa rama ale że patrzac na cene to cieżko znaleźć geometrie bardziej pod wyścigi, a 13mm to zależy dla kogo dużo, bo niektórzy lubią siedzieć bardziej do tuły i tym samym nadrabiaja spokojnie taką stratę.

 

A co do tematu to ten scott też wydaje się najrozsądniejszy pod rozbudowę, bo napęd itp chcąc nie chcąc się zajedzie i wtedy będzie mozliwość złożenia świetnego bika. Nawiasem zna ktoś dokładną wagę ram Scotta i Gianta w różnych rozmiarach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a 13mm to zależy dla kogo dużo, bo niektórzy lubią siedzieć bardziej do tuły i tym samym nadrabiaja spokojnie taką stratę.

Wcale nic nie nadrabiają - bo na podjeździe lecą na plecy , a ponadto siodło z tyłu powoduje "wypychanie" nóg do przodu przy pedałowaniu , co też przeszkadza na podjazdach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skad wy bierzecie takie dane?? :)

co by nikt nie mówił ze "kazdy swoje g chwali" to przyrównam podanego Radona do Gianta xtc 0 (bo chyba nikt nie napisze że to turysta):

 

Giant / Radon

dł. rury podsiodłowej:20" (490mm) / 20" (460mm) - niestety cal calowi nierówny (ale to zalezy czy mierzy sie rury górnej czy do końca)

Kąt główki ramy: 71* / 71*

Kąt rury podsiodłowej: 73* / 73*

dł. rury górnej: 615mm / 602mm

wys. głowki ramy: 145mm / 140mm

dł. tylnego trójkąta: 425mm / 420mm

rozstaw osi: 1083,8mm / 1070mm

Więc teraz zapytam, Huhu na czym się opierałeś pisząc o dziwnych kątach? Faktycznie 13mm na rurze górnej to już jakaś róznica, ale biorąc pod uwagę fakt że Radon jest mniejszy o 30mm ( o ile Giant był mierzony od suportu do rury podsiodlowej) to sie znosi. No i poza tym ma krótszy tyl i ogólny rozstaw osi (a to w dużym stopniu wpływa na zwrotność roweru), niewiele ale jak się mamy czepiać 13mm dł. rury górnej to już czepiajmy się wszystkiego.

Mam nadzieję, ze wszystko wyjaśniłem, choć nadal jestem ciekaw czy to te wlasnie 13mm sprawiały że Radon to turysta nienadajacy się do wyścigów i w dalszym ciągu tak jest. Proponuje nie pisać o charakterze ram jesli nawet nie przeczytalo sie jej geometrii bo to zwykłe nabijanie postów i na dodatek potrafi nieźle namieszać.

 

Wg producenta to 602 mm jest równe 596 mm. Czyli różnica to 19 mm jesli długość Giant jest prawidłowa. To juz sporo.

 

Nie pisałem o dziwnych kątach tylko o różnych.

Porównaj sobie hardtaile Cube. W Radonach jest taka sama rama jak w Analogu czy Aimie, im drozszy model tym geometria bardziej sportowa.

 

Nie twierdzimy, ze Radon jest złym rowerem, tylko tyle, ze mozna kupić lepszy do wyścigów/maratonów. Przynajmniej jeśli chodzi o geo ramy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie twierdzimy, ze Radon jest złym rowerem, tylko tyle, ze mozna kupić lepszy do wyścigów/maratonów. Przynajmniej jeśli chodzi o geo ramy.

 

a ja wcale tego nie neguje, troche mnie jednak zdziwiło nazwanie go 'turystą'. I nadal nie bardzo moge się zgodzić co do tej długości bo na podjazach kazdy samoistnie przesuwa się na przód siodła i pochyla nizej nad kierownicą (o ile w ogóle nie wstaje) żeby środek ciężkości przesunąc do przodu, a chodzilo mi o to ze nadrabia bo ustawienie siodła względem osi suportu to bardzo indywidualna sprawa- jedni wolą siedzieć bardziej do przodu, a inni bardziej z tyłu (co ewentualnie moze nadrabaic te 13mm) gdyby tak nie było produkowanoby sztyce zintegrowane z siodłami bez możliwości regulacji.

Poza tym na xc niektórzy mają mniejsze ramy niż powinni (a mniejszy rozmiar to równocześnie krótsza górna rura) więc osobiśćie uznalem te geo za wytarczajaco sportowe. tyle.

 

Co do długości to fakt podczas przepisywania niechcąco przełączyłem stronkę. zaraz poprosze kogoś o poprawe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli myślisz o poważnym ściganiu to za 3000 możesz co najwyżej kupić set rama+amor. Scott scale to bardzo dobra propozycja ale niestety do rozbudowy a tak naprawde do całkowitej przebudowy bo poza ramą trzeba by mu wymienić prawie wszystko żeby rower był profesjonalna maszyną do xc. A radona do ścigania sobie odpuść chyba ze na ramie zr litening.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy radon posiada aż tak fatalna ramę?? Mimo tylu krytyk odnośnie ramy nadal jest moim faworytem. Jak znacie lepszy do 2.5k rower tzn. na ramie do przyszłej rozbudowy , wiec rower może posiadać słaby osprzęt ale rama musi być przyszłościowa. Co myślicie o rowerach Cube?? Wiem , że ta firma produkuje też ramy radona . Mam dopiero 16 lat i myślę że nie będę tak szybko startował w maratonach ale lubie szybka jazdę . Może bede startował za rok maratonie( jeżeli sie znów odbedzie na górze św. Anny bo tam mam najbliżej) ale to i tak będzie tylko przygoda i sprawdzenie własnych możliwości :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę fakt że jesteś młody, to zakup ramy Cube z serii Analog,Attention,Acid lub Radon Zr Team bedzie dobrym wyborem.

Bedą to bardzo dobre ramy do zdobywania doswiadczenia . Ramy typowo zawodnicze są droższe i na tym etapie nie ma koniecznosci zakupu takiej ramy. Za trzy , cztery lata , wymienisz rower na inny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zamiar systematycznie wymieniać osprzet bo nie posiadam tyle gotówki żeby za 3-4 lata kupic cały nowy rower mysle że jak bede wymieniał powoli podzespoły to za 4-5 lat - chyba ze bardzo mnie wciagnie jazda i maratony to na pewno szybciej zakupie nową rame . Dotad jeździłem 7 letnim brosem na "pełnej amortyzacji" jak to mozna w ogóle nazwac amortyzacja :) i metalowa cięzka rama.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

zamierzam kupić radona zr team 6.0 jednak biorąc pod uwagę specyficzne geo radonów zastanawiam się nad rozmiarem ramy między 18" a 20". Mam ok. 176 wzrostu i 16lat. Zakładając że bym jeszcze urósł to jaką ramę byście polecali? (rower ma służyć do jazdy po lesie i czasami jakaś trasa)

 

P.S. Porównywałem tego radona 20" z ramą treka 8000 19.5" i wyszło że radon jest krótszy(efek. dł. górnej ruru) o 29mm długość rury podsiodłowej w radonie jest mniejsza o 40mm. (nie mam możliwości przymierzenia roweru więc chciałbym zamówić odpowiedni rozmiar dla mnie)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rama radona zr team wcale nie jest tragiczna wręcz przeciwnie. Jest bardzo dobra ale nie zaprojektowana specjalnie do wyścigów. Jest bardzo sztywna i niewylajtowana - kolo 2 kg i dość krótka. Jest to bardzo dobry wybór dla cięższych bikerów uprawiających ciężką turystykę. Amatorsko na maratony spokojnie się nadaje natomiast do poważnego ścigania trzeba już zainwestować w lekką zawodniczą ramę. Co do rozmiarów i porównań z tekiem to nie wiem jak ty to porównywałeś że trek 19,5" cali ma dłuższą rure podsiodłową od 20" radona - te cale to właśnie dl rury podsiodlowej. Podejrzewam, że długość górnych rur tez cos poprzestawialeś albo porównywaleś efektywna treka i faktyczną radona. Obecnie na 176 cm wzrostu 20"cali radona będzie za duża - Ja mam 188cm i jeżdżę na 20 i jest ok (pytanie ile jeszcze urośniesz?). Najlepiej jakbyś się przymierzył do cuba aim,analog, i wtedy ocenił czy ci pasuje geo( jest takie samo jak radona zr team). A rowerek jak na 3 tys jest naprawdę dobrze wyposażony i na początek dla Cibie to az nad to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki drejo za odpowiedź.

A co do rury podsiodłowej to faktycznie pomyliłem się (radon 20" ma o 1,5cm dłuższą) ale co do górnej rury to było dobrze (radon 20" ma krótszą o 29mm od treka 8000 19,5"). A co do przymierzenia rowerów cube to chyba nie ma u mnie w mieście (Rzeszów) ich salonu chyba że ktoś wie gdzie jest w Rz-wie salon cube to proszę o info.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...