Skocz do zawartości

29'er - czyli big wheels - coś dla oryginałów.


Huhu

Rekomendowane odpowiedzi

  • Mod Team

:thumbsup: ot filut...

Nie dosc ze kreci na twardych przelozeniach to jeszcze z wysoka kadencja...

 

Poprawcie mnie jesli sie myle. Caly figiel polaczenia wysoka kadencja i nienadwyrezanie sobie kolan zamyka sie chyba w miekkich biegach plus "mlynkowanie".

 

Ale, ale... Zeby nie bylo...

Przy okazji przeciekow na temat SRAM-a XX ktos przytoczyl mooocno historyczny przyklad nakrecanych wolnobiegow 11/38 [sIC!]. Mial to byc wynalazek Suntour'a do extremalnych podjazdow... Pikanterii dodaje fakt ze ow dziwolog mial 10 zebatek... Najwiekszym wyczynem bylo jego uzycie przez dwoch Herbaciarzy do podjazdu na Kilimanajro..

 

Czyli cos, kiedys musialo to obslugiwac - tzn jakis przerzutnik... To tak a'propos Twojego pytania na PRV tobo

 

Jakby takie cos pozenic z korba CD drive, zebatkami 20 i 36 to moznaby wyrwac sobie nogi z panewek biodrowych krecac a wcale sie nie przemieszczac :P

 

OSTRO!

I.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Pojawił się u nas amortyzator 29" RST M-29 AIR-RL w atrakcyjnej cenie poniżej 800 zł (a nawet i poniżej 700 można znaleźć). Może ktoś miał jakieś doświadczenia z nim? Ja się ostatecznie szykowałem do Suntoura 8100 za 500zł, ale jeżeli niewiele dokładając mogę mieć coś z wyższej klasy, to czemu nie.

 

PS. Są też fajne opony Michelina 29x2,0, mieszczą się do mojego Unibike Vipera, Black Jacki wyglądają przy nich jaki semi-sliki :(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy to dobry pomysł m-29 do vipera, geometria strasznie się zmieni...

co do samego widelca po około 1,5 k km jest ok, ładnie wybiera nierówności, nie puszcza powietrza i uszczelki na razie się nie ścierają...

jestem z niego zadowolony, a i waga około 2100 z gwiazdą i bieżnią sterów to nie tragedia

 

co do opon chciałem kupić padło jednak na RR ze stajni shwalbe

 

pozdrawiam,

Bartosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem czy strasznie, z tego co znalazłem wysokość amora do koron goleni to 490mm, o 2cm więcej niż teraz (o ile dobrze zmierzyłem). Amory do 29erów wcale nie muszą być dłuższe od tych do crosów/trekingów! Cytat majstermonda:

 

Wysokość tego FOXa jest mniejsza od mojego starego dobrego Suntoura NRX 8100.

FOX ma 480mm, a Suntour 485mm.

 

Czy ten RST wymaga częstego serwisowania? I na czym polega to serwisowanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

m-29 miałem 'zainstalowany' przez tydzień do authora reflexa, i nie powiem jeździło się dziwnie i strasznie niewygodnie, jak chooperem

co do serwisowania tak jak wszystkie amortyzatory powietrzno - olejowe, najlepiej po zimie i po sezonie letnim...

 

pozdrawiam,

Bartosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto mój crosik przerobiony na 29era:

29ersi8.th.jpg

 

Z przodu Michelin XC/AT 29x2.0, z tyłu Black Jack 28x1.9. Na tył Michelin też się zmieści, jak zmienię obręcz na okrągłą :(.

Co do przerabiania Unibike'ów na 29ery, to widzę że np. mój model (Viper 19" 2007) ma bardziej sportową ramę (np. górna rura kończy się niżej przy sztycy) od innych podobnych modeli, więc warto zwrócić na to uwagę jak ktoś myśli o "29erze dla ubogich" :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co kto lubi, wkrótce wyślę specyfikajcę mojego 29era i zdjęcia to zobaczysz różnicę w kątach ramy,

a tak apropos to czy to siodło jest wygodne i czy jakieś inne modyfikacje planujesz??

 

i co do 29 dla ubogich to zespawać ramę np w mielcu, jak i ja uczyniłem...

 

pozdrawiam,

Bartosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto mój crosik przerobiony na 29era:

29ersi8.th.jpg

 

Z przodu Michelin XC/AT 29x2.0, z tyłu Black Jack 28x1.9. Na tył Michelin też się zmieści, jak zmienię obręcz na okrągłą :(.

Co do przerabiania Unibike'ów na 29ery, to widzę że np. mój model (Viper 19" 2007) ma bardziej sportową ramę (np. górna rura kończy się niżej przy sztycy) od innych podobnych modeli, więc warto zwrócić na to uwagę jak ktoś myśli o "29erze dla ubogich" :D.

a czy przypadkiem ninery czyli gorale na duzych kolach maja geometrie inną niz crossy, przez co przebudowa crossa na mtb 29 cali nie daje tego samego rezultatu? (np wysokosc suportu, kąty głowki ramy, proporcje poszczegolnych dlugosci rur itp? )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do RST + Author Reflex to niekorzystny efekt wyniknął właśnie ze zmiany geometrii spowodawnej wyższym amortyzatorem? O ile RST był wyższy od oryginalnego?

 

co kto lubi, wkrótce wyślę specyfikajcę mojego 29era i zdjęcia to zobaczysz różnicę w kątach ramy,

 

Na pewno nie jest to to "co lubię" :(. Gdybym miał nadmiar kasy kupiłbym prawdziwego 29era. Po prostu jesienią zacząłem więcej jeździć po lasach stąd grubsze opony, właściwie nic poza tym, i to mi wystarcza. A ponieważ widziałem definicję "29er = koła 28" + opony terenowe" więc trafiłem tutaj.

 

 

a tak apropos to czy to siodło jest wygodne i czy jakieś inne modyfikacje planujesz??

 

Fakt siodło jest dość duże i miękkie (żelowe), ale jak dla mnie bardzo wygodne. Sprawdzone na wielodniowych wyprawach.

Co do dalszych modyfikacji to tak jak mówię, nie chcę budować roweru terenowego, co najwyżej "uterenowionego". Amor muszę zmienić nawet jakbym miał jeździć tylko po asfaltach (duże luzy).

 

i co do 29 dla ubogich to zespawać ramę np w mielcu, jak i ja uczyniłem...

 

Niezły pomysł! Czekam na szczegóły. Kto wie, co się w życiu wydarzy :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja wiem ze mozna zalozyc grube opony do crossa, przeciez nawet do trekkinga - jesli wejdą. ale opony nie są rownoznaczne z ninerem. cross to pochodna roweru trekkingowego, niner - odmiana roweru mtb a miedzy mtb a trekkingiem to raczej spora roznica...

 

nie wypowiadam sie tu jako autorytet a jedynie na podstawie tego co pisza osoby zorientowane w temacie i przebudowach rowerow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja wiem ze mozna zalozyc grube opony do crossa, przeciez nawet do trekkinga - jesli wejdą. ale opony nie są rownoznaczne z ninerem. cross to pochodna roweru trekkingowego, niner - odmiana roweru mtb a miedzy mtb a trekkingiem to raczej spora roznica...

 

nie wypowiadam sie tu jako autorytet a jedynie na podstawie tego co pisza osoby zorientowane w temacie i przebudowach rowerow.

 

Masz rację, zresztą niedawno była o tym dyskusja. Z tym że cross crossowi nierówny. Akurat patrząc na geometrię Vipera to IMHO bliżej mu do typowych rowerów do XC niż do typowych trekkingów. Aczkolwiek można też znaleźć rower nazwany "crossem" który niewiele się różni od typowego miejskiego roweru.

 

Czyli - Viper jest fajny bo wchodzą opony 29x2.0 i ma w swojej klasie (crossów) geometrię dość sportową. Nie jest jednak 29erem, tzn. nie został zaprojektowany jako rower do jazdy terenowej.

Na pl.rec.rowery można znaleźć posty artka, który właśnie rozbudowywał swojego crossa na podobnej ramie (Unibikie Expedition) do jazdy w górach, ale ostatecznie zmienił cały rower na terenowy (na kółkach 26 :().

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlatego też nie pisałem na temat różnic między crossem i 29

co do ramy, wysyłasz geometrie i długości rurek a oni ci spawają, powiem szczerze musisz jednak dopilnować takie szczegóły jak szerokość i wys. stosowanych opon, obejmy, średnice rurek żeby później nie było sytuacji, że nagle sztyca podsiodłowa nie wchodzi albo wlatuje ;p w moim przypadku akurat właśnie nie pomyśleli że wsadzę kapcia ponad 2.0 i teraz szukam przerzutki przód z wąską obejmą i regulacją z boku np: STX

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto mój crosik przerobiony na 29era:

 

Żadnego crossa nie do się przerobić w 29era.

Da się za to osprzęt z crossa przenieść do ramy 29er.

Amortyzator lub sztywny widelec odpowiedniej długości do ramy i można mówić o prawdziwym 29erze.

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja mam jeszcze prośbę do Ciebie w związku z poprzednią dyskusją :verymad:. Jaka jest całkowita długość RST M29? O ile amortyzator jest niższy przy jeździe na asfalcie (jak głęboko chowają się golenie przy normalnej jeździe)? Ciągle się zastanawiam czy ten amortyzator nie zepsuje mi za bardzo geometrii, tak jak to się u Ciebie stało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29er.pl widzę, że już jest znowu pod adresem http://29er.linuxpl.com/

 

Generalnie rzecz sprawę biorąc to chcę złożyć 29er'a

Taki watek caly zrobilem na forum 29er.pl, ale moze Wy tutaj na cos jeszcze wpadniecie, wiec napisze pare kryteriow.

 

1.Rama

z rura podsiodlowa 21'5 cala to ideal dla mnie, bardzo wazne przy tym aby miala jak najdluzsza gorna rure.

Waga takowej ramy nie powinna przekraczac 1,8 kg.

Cena wokol ktorej chcialbym oscylowac to 1200 zl.

Dzieki bardzo duzej pomocy ekipy z forum 29er.pl zdecydowalem się już na ramę On One Scandal 29 21".

 

2. Widelec/Amor

Zanim zdecydowalem się na 29 cali stwierdziłem, że przejdę na sztywny karbonowy widelec, zamiast amortyzatora w sezonie 2009. Zdecydowałem się na On One 29. Sądzę, że dam radę na nim na maratonach, zaoszczędzę trochę pieniędzy względem Reby i zbiję troche gramów.

 

3. Koła.

Koła kupię na końcu, jak zgromadzę na nie środki, na razie w perspektywie mam ramę i jak się uda to widelec na raz, które i tak jeszcze nie są dostępne w sprzedaży. Myślę tu o kompletnym kompromisie cena/lekkość/wytrzymałość.

~~Piasty: ze względu na spodziewany brak funduszy przychodzi mi do głowy tylko XT, mógłbym kombinować z dt hopami chris kingami, ale to zupełnie inna półka cenowa i nie sądzę, żebym mógl w tym roku na nie sobie pozwolić.

~~Obręcze, jako, że rama i widelec są tylko pod tarcze, to muszę zrezygnować z V'brakeów. Wybieram spośród dt mavica i salsy.

~~szprychy nyple i zaplot, tu mam dylemat największy. skłaniam się ku 3 krzyżom, 32 szprychom tył dt comp, przód revo, nyplom mosiężnym.

 

4. Najpóźniej kupię hamulce tarczowe. Wybiorę je jak będą w bliższej perspektywie.

 

5. Mam 198cm wzrostu, ważę około 80 kg. Rower ma być głównie pod maratony, dystanse najdłuższe. W XC też będzie jeździł, ale priorytet to maratony.

 

Jak macie jakieś sugestie to będę wdzięczny.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko ok, kwestia gustu i preferencji, ale przy kolach jest pewna niezgodnosc - piszesz ze nie ma kasy na dobre piasty, a chcesz wrzucic revolutiony, ktore moga okazac sie na dodatek za malo sztywne po jakims czasie - wiekszy promien, a i wazysz juz dosyc + fakt braku amora, czy nie lepiej wrzucic jakies zwykle szprychy po 1,2zl i dac piaste na maszynowkach?

 

jak chcesz przejsciowe kola, to komplet novatecow pod tarcze + dt champion + jakas obrecz tania mavica, albo nawet dh19 - zgud ma i dziala - za 350-400zl masz normalne kola, ktore na pewno sie nie rozleca w polowie sezonu, a kulek, jeszcze w opakowaniu nowego xt, to ja jednak bym sie bal, mam teraz kulki w seryjnych kolach i ... jezdzi sie jak na zacisnietym hamulcu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stronę o 29erach postawimy z inną końcówką. Postrama się wrzucić nieco odnosników do testów amorków i ich dokładnych wymiarów A-C + offset.

Widelec przyjrzyj się równiez sztywnemu White Brothers jest dostepny w CRC i wysyłka za darmo.

Koła- lepiej 36 szprych, waga zaoszczędzona na 4 szprychach około 20-30 gram na kole dużo nie da, a bedą one bardziej wiotkie.

Spójrz na koła 559mm i 622mm w tych drugich szprychy przy tej samej szerokości piast biegną bardziej pionowo, co oznacza, że koła bardziej wiotkie bocznie. 4 szprychy są potrzebne Na tył polecam 4 przyże przy 36 spzrychach a przód ewentualnie 3x/4x 36 lub 3x 32

Sam mam 4x 36 przód i zad i uważam to za standard w 29erach, jeśli koła mają byc mocne. Prznoszenie przyzwyczajeń z 559/26" jest nieodpowiednie.

Np. Czy chciałbyś koła mtb 559mm z piastą u zadu 120mm i przód 90mm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stronę o 29erach postawimy z inną końcówką. Postrama się wrzucić nieco odnosników do testów amorków i ich dokładnych wymiarów A-C + offset.

Widelec przyjrzyj się równiez sztywnemu White Brothers jest dostepny w CRC i wysyłka za darmo.

Koła- lepiej 36 szprych, waga zaoszczędzona na 4 szprychach około 20-30 gram na kole dużo nie da, a bedą one bardziej wiotkie.

Spójrz na koła 559mm i 622mm w tych drugich szprychy przy tej samej szerokości piast biegną bardziej pionowo, co oznacza, że koła bardziej wiotkie bocznie. 4 szprychy są potrzebne Na tył polecam 4 przyże przy 36 spzrychach a przód ewentualnie 3x/4x 36 lub 3x 32

Sam mam 4x 36 przód i zad i uważam to za standard w 29erach, jeśli koła mają byc mocne. Prznoszenie przyzwyczajeń z 559/26" jest nieodpowiednie.

Np. Czy chciałbyś koła mtb 559mm z piastą u zadu 120mm i przód 90mm?

 

słuchaj ja mam 3/32 i jest okej przy mojej wadze i przy wadze kolegi też tak będzie...

to co ty uważasz za standard ktoś może uważać za absurd i moje zaplecienie to nie przyzwyczjenie z 26 calowego bo takiego nigdy nie posiadałem...

 

Gekon jak chcesz dobre i niedrogie koła na początek, licz się z nie najmniejszą wagą i tak: bierzesz komplet piast novateca lub innych na łożyskach maszynowych, do tego cn spoki i obręcz albo coś tańszego z mavica lub alexrims dh19 - pancerna i ciężka, lub alexrims ace 18 - lżejsza i też dobra

obie obręcze miałem i jak potrzeba niedrogich kół to szczerze je polecam, są na bardzo przyzwoitym poziomie wykonania, oczywiście bierz wersje kapslowane

co do piast xt było już wiele na ich temat, ale moim zdaniem maszynówki o wiele lżej się toczą niż kuleczki

 

pozdrawiam,

Bartosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do piast xt było już wiele na ich temat, ale moim zdaniem maszynówki o wiele lżej się toczą niż kuleczki

 

To ciekawe co piszecie, dotychczas byłem przekonany, że to piasty na kulkach sporo lżej się toczą (a ich wady to konieczność częstego serwisowania i szybsze zużycie). Jak się dobrze nasmaruje piastę na kulkach i zakręci koło ręką, to będzie się toczyć i kilka minut.

 

Poza tym wydaje mi się, że wpływ oporu piasty na całkowity opór jest niewielki. Np. jadąc rowerem z dynamem w piaście (opór zauważalny przy kręceniu ręką) nie czuć różnicy w porównaniu do zwykłej piasty.

 

Co do słabszej jakości nowych Shimano to coś w tym musi być. Tylni LX 2008 dostał wżerów po niecałym sezonie, przedni XT z 99 r. po sezonie nie wymagał serwisowania :blush:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...