Skocz do zawartości

[budowa] Ostrego Koła - rady i porady


KAZUMI

Rekomendowane odpowiedzi

piastę zrobiłem, z tej dłuższej strony odkręciłem i były tam dwie podkładki jedna 5mm druga 10mm, tą 5mm zdjąłem i dałem na drugą stronę, dosyć się wyrównała linia łańcucha, choć trzeba powiedzieć że koło przesuwa sie blisko prawej strony widełek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z całym szacunkiem mości mastiv, ale po raz kolejny Twój post dowodzi, że lepiej przejrzeć forum, by nie błaźnić się zamieszczaniem takich "nowinek". Ostra piasta będąca wynikiem konwersji piasty pod tarcze pojawia się w wielu tematach, od technicznych, po exhibicjonistyczne.

Poza tym, jeśli pozbawienie roweru osi poprzez nieprzecentrowanie koła "nie przeszkadza" Ci, to... ech... :down:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm. ten post zamieściłem, po to żeby po prostu powiększyć listę tych poradników, przecież dobrze wiem że tego już jest dużo, choć chyba w takiej formie nie widziałem. Co do koła, to napisałem że nie przecentrowuje, ponieważ jak jezdziłem jeszcze bez łańcucha, na moim rowerku, nie zauważałem żadnej różnicy, jeżeli jest jakiś minus oprócz tego że koło jest bliżej widełek to napiszcie. Co masz GRABARZ na myśli z tym że pozbawiam rower osi?? wytłumacz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zapewne wiesz, rower jest jednośladem. Jeśli zostawisz koło "uciekające" w którąś ze stron ramy, najpewniej będziesz zostawiał dwa ślady. Obciążenia na cały rower będą nierównomierne, najprawdopodobniej pierwsze odczują to piasty. Jeśli jeździsz dużo, zapewne odczujesz też dziwne wrażenia z prowadzeniem roweru: przy skrętach w jedną ze stron rower będzie bardziej nerwowy, w przeciwną będzie "mulił".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

jestem tutaj nowy dlatego chciałem sie przywitać. Mam zarazem pytanie.

W chwili obecnej składam swoje pierwsze ostre koło. Mam ramę koła piasty siodła wszystko jedynie nie mam korby.

Mam okazję zakupienia dobrej korby w dobrej cenie. Niestety korba ta ma 50 zębów lub 32 zęby. Kolega ma w ostrym z przodu 44 a z tyłu 18 zębów czyli przełożenie 2.4 i muszę przyznać ze jest miłe. Jeździ się bez trudu skida też bez problemowo da sie zrobić. Jaką więc koronkę powinienem zakupić na tył (przy założenie, że będę używał korony 50zębowej)? Czy jeżeli założył bym 20 to nie będzie za mało miejsca dla łańcucha/? A może nie kupować tej korby a wybrać co innego w granicach cenowych do 150zł? Korba ta niestety jest w standardzie BCD 110 czyli nie tak jak zwykłe korby. A może ktoś wie gdzie mógłbym zakupić mniejsza tarczkę w takim standardzie?

Pozdrawiam i z góry dziękuje za udzielone odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moja waga (102kg) nie będzie przeszkadzała? Tzn gdzieś czytałem ze jeśli ma się duża wagę to lepiej z przodu duży blat bo lepiej to działa, a że jestem laikiem jeśli chodzi o rowery to chciałbym uściślić tę informację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , podzielę się swoja porada jeśli można to tak nazwać . Według mnie bardzo ale to bardzo ważne jest dobór odpowiedniego siodełka i ustawienie go. Na swoim przykładzie mogę powiedzieć że założyłem siodełka kbix ultraform pro czyli po prostu za######iście twarde a na dodatek przełożyłem je żywcem bez przestawiania wraz ze sztycą z roweru szosowego więc po pierwszej jeździe byłem tak wycieńczony bólem tyłka że chciałem cała przygodę z OK rzucić w cholerę , jednak z konieczności użycia jedynego jak na razie bika czyli ostrego założyłem swoje stare fajne wygodne siodełka ustawione czubkiem w duł i jeździło sie o 90% lepiej (10% to brak jak na razie umiejętności). Więc pamiętajcie o odpowiednim doborze siodełka i o odpowiednim jego ustawieniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmiar blatu przy takim samym przelozeniu ma conajwyzej walory estetyczne. Choc jak by sie tak głebiej zastanowic to może i warto załozyc większy... Przy sporszej wadze moze, podkreślam MOŻE on dodatkowo usztywniac korbę... Ale to taki wywód nietechnicznego...

1. jest dokładnie odwrotnie,

2. większy blat -> więcej lańcucha -> micha pr1mato brakowało :(

3. większy blat musi być bardziej odsunięty od suportu a z linią łańcucha bywa różnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3. większy blat musi być bardziej odsunięty od suportu a z linią łańcucha bywa różnie

 

Wcale nie musi, jeśli jest odpowiednio dużo miejsca można zamienić miejscami duży blat z małym i po sprawie.

Zgadzam się jednak z tym, że mniejszy blat jest sztywniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam

Planuje złożenie ok i czy taka korba się nada http://www.bikom.pl/product_info.php?cPath...products_id=152 Mam tą korbę bądź podobną ale do wymiany są w niej koronki...gdzie takie można dostać? Jaki jest przybliżony koszt koronek i ile zębów powinna mieć. Dodam że jestem początkujący więc przełożenie powinno być takie żebym się nie zabił :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uuuuła poleciałeś... jak na początek to gruuuba korba (nawet nie potrzebna), ale co do pytania nie wiem gdzie można dostać takie koronki, a więc nie wiem również ile mogą kosztować, ale jestem początkujący i mam w swojej korbie 46 zębów i jest dobrze, ale trzeba powiedzieć że musisz sobie również dostosować tylną zębatkę i ja tutaj mam 16 zębów. Podsumowując, to ja jestem początkującym i bardzo dobrze mi się jeździ na przełożeniu 46/16, można skidowac itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bardzo dobry pomysł na korbę do ostrego - jest krótka, trudniej będzie dźwignąć cyrkla. Mimo, że ma przydomek "young", o jej wytrzymałość bym się nie obawiał. Wyjmiesz 36 (a może nawet nie), zostawisz 45 i dobierzesz sobie jakąś koronkę. Zacznij od 18T, jak będzie Ci za miękko - zmienisz na mniejszą.

Pamiętajmy, że krótkie korby sprzyjają kręceniu na wyższych kadencjach.

Zanim nas zapytasz o koronki - zapytaj Pana Olszewskiego jaki rozstaw otworów pająka ma ta korba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :P

Otóż korba jaką posiadam to http://www.bikom.pl/product_info.php?cPath...;products_id=99 jest to najtańsza korba firmy miche. Wydawało mi się że to young ale odczytałem że to miche team. Koronki są w stanie do wymiany tzn. zęby są wyrobione szczególnie ta średnia zębatka. Ma ona 39 zębów. Myślę że jak pobawię się pilnikiem to uda się doprowadzić do stanu używalności. Ramę przygotowuje aktualnie do malowania. Zastanawiam się czy odcinać od jaguara te wszystkie przelotki. Jakie jest wasze zdanie na ten temat? Czytając opinie zdania są podzielone. Czy w malowaniu ma to istotne znaczenie? Nie wiem co myśleć o tylnym kole.... mam piastę deore, mam też ośkę deore tył ale nie mam pojęcia jak zrobić żeby to wsadzić w ramę i było dobrze po jednej i drugiej stronie;] Proszę o porady :P

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) mam piastę deore, mam też ośkę deore tył ale nie mam pojęcia jak zrobić żeby to wsadzić w ramę i było dobrze po jednej i drugiej stronie;] Proszę o porady ;)

 

http://fixedgeargallery.com/articles/tomchow/dischub/

http://www.fixedgeargallery.com/articles/w...amson/surlyhub/

http://www.fixedgeargallery.com/wheels/

 

Poza tym zapoznaj się z całością strony sklepu:

http://www.londonfixiebike.co.uk/

 

O ramie i przelotkach się nie wypowiem - rzecz gustu, wielokrotnie przewałkowana, jak sam zauważyłeś.

 

 

(...) ja zawsze ściskałem tylny trójkąt do 115mm, wkońcu to jest przewaga ram stalowych nad alu

 

Zdecydowanie odradzał bym takie praktyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli dystanse mają być takie same z jednej i drugiej strony. Na jednej stronie którą podał kolega Grabarz widziałem ośkę pełną. Niestety te u mnie w sklepie są niskiej jakości. Zostawię szybkozamykacz mam nadzieję że utrzyma. Przelotki hm... usunę za pomocą szlifierki. Dlaczego nie można ściskać tylnego trójkąta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...