Skocz do zawartości

[amortyzator] SAG czy ciśnienie?


mudia

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam następujący problem. Instrukcja do Marzocchi XC600 RETRO mówi, że widelec należy tak ustawić, aby jego SAG był w granicach 1,7 - 2,2 cm (15-20% długości wystającej goleni). W innym miejscu piszą, aby do POSITIVE AIR (komora pozytywnego ciśnienia) wpakować dla mojej wagi 2,4 - 3,2 BARa. Problem w tym, że przy takim ciśnieniu SAG waha się w granicach 0,7 - 1 cm, a wartość 1,9 - 2 cm osiąga dla ciśnienia ok 1,6-1,7 BARa.

 

Wiele dobrego czytałem o tych amorach, ale przy 2,5 BARa nie wybiera on drobnych nierówności.

 

Przy 1,6-1,7 BARa na sucho mogę ugiąć widelec max o 6,8 cm (i bynajmniej nie dobijam go), ale amora jeszcze nie testowałem na zewnątrz. Nie jestem pewien, czy jest to bezpieczne.

 

Pytanie brzmi: Jak mam ustawić ciśnienie? Czym grozi jazda ze zbyt niskim ciśnieniem? CZy może być tak, że typ roweru (full) wpływa na ciśnienie jakie powinno być w widelcu?

 

Nadmienię tylko, że SAG zmierzono dla pozycji jaką zazwyczaj przyjmuję na rowerze, czyli "standardowej".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ustaw cisnienie tak by osiagnąc ogolnie podawane wartosci sag - czyli powiedzmy 20 procent wartosci skoku ale nie wg danych fabrycznych. jesli widelec jest nowy i powietrzny to bym moze potrzebuje on tez troche dotarcia na dzien dobry by uzyskac miękkosc. poza tym mozesz dowolnie bawic sie z cisnieniami - przetestuj to praktycznie w trakcie jazdy. to ze widelec w trakcie testu ci dobije nie zabije go - wrocisz do domu i skorygujesz cisnienie.

jesli masz pompke do wlasnej dyspozycji zabierz ją na pierwsze jazdy i pokombinuj.

czy full ma wplyw na ustawienie widelca? tak - tyl nie poddaje sie w sztywniaku np w trakcie podjazdow. w sztywniaku gdy siadziesz na rowerze to obniza ci sie tylko przod wiec w takim przypadku srodek ciezkosci przesuwa sie lekko do przodu. w fullu rozklada sie to proporcjonalniej. gdy podjezdzasz na miekko zestrojonym fullu to tyl przysiada jeszcze troche, twoj punkt ciezkosci przesuwa sie do tylu i jeszcze bardziej odciazasz przod. chyba ze tyl ma blokade.

oczywiscie nie sa to znaczące relacje miedzy ustawieniem przodu w fullu i sztywniaku i nie powinny miec az tak wielkiego wplywu na to ze zamiast 2 cm ugiecie wynosi 1 cm. po prostu cisnienie jest za wysokie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...