Skocz do zawartości

[Rama]różnice między ramą czasową a szosową - opinie


Alexi90_triathloner

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, interesują mnie różnice pomiędzy konstrukcją ramy czasowej i klasycznej szosowej. Oczywiście nie chodzi mi o różnice wizualne, gdyż te dostrzegamy gołym okiem. Czy sprawdzi sie w praktyce kupienie ramy czasowej, ale zbudowanie na niej klasycznego roweru szosowego (normalna kierownica - baranek). Słyszałęm, że ramy czasowe, sa mniej dynamiszne, z kolei lepiej "trzymają prędkość". Trenuje triathlon ale polskie przepisy nie dopuszczaja typowych roweró triathlonowych (czyli tych przypominających czasowe). CZekam na porady i opinie, pozdrawiam :) !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rama jest zupelnie inna. Rama triathlonowa ma krotsza rure gorna... oraz wiekszy dystans od suportu do osi przedniego kola. Innymy slowy jest ok jak zalozysz kierownice do triathlonu. Nie polecam Ci skladac na ramie triathlonowej szosowki....i na opak..wyjdzie niewygodnie.

 

Tak swoja droga..to mnie przeraziles z tymi przepisami...bo tez sie bede zbieral by kupic triathlonowke :)

Nie da sie jakos....obejsc? :>

 

 

Btw jest taka stronka z roznicami miedzy ramkami: http://www.bikesportmichigan.com/bikes/difference.shtml

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

triathlonisci jeżdzą na ramach czasowych, ewentualnie na zwykłych szosowych. czasy ram 'tri' z przednim, mniejszym kołem minęły bezpowrotnie.

 

podstawowe róznice między zwykłą szosą a czasówką to niższa główka i 'stromsza' geometria - rura podsiodłowa miewa przeważnie 72-74 stopnie, podczas gdy czasówka potrafi mieć 75-76 stopni. stąd wrażenie, że górna rura jest krótsza, jednak efektywna długość pozostaje na zbliżonym poziomie

 

najważniejszym aspektem jest jednak aerodynamika, stąd np popularność soloista wśród triathlonowców. oczywiście dużo ważniejsze od ramy w tej kwestii będą koła i sama pozycja na rowerze a nie same kształty ramy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...