Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Dzień dobry,

Mam rower Kross Trans 9.0 (rocznik 2019). Szukam pomocy w doborze oraz złożeniu bardzo wytrzymałego kompletu kół do turystyki rowerowej.

Rower służy mi do długich tras (500–1000 km), często z pełnym obciążeniem. Ważę ok. 90 kg, a na tylnym bagażniku zwykle przewożę ok. 25 kg bagażu. Zdarza mi się również jeździć zimą po drogach posypywanych solą, po gorszych nawierzchniach, a sporadycznie nawet zjechać ze schodów z sakwami .

Oryginalne koła wytrzymały około 14 tys. km. Najpierw zaczęły pękać szprychy w tylnym kole (obecnie wymiana jednej zwykle kończy się pęknięciem kolejnej po 1–2 miesiącach), później uszkodzeniu uległa również przednia piasta (zdjęcia). Założyłem nową, jednak samodzielne centrowanie nie jest moją mocną stroną, a koło ma obecnie wyraźne bicie.

Chciałbym kupić lub zlecić wykonanie kompletu naprawdę trwałych, „pancernych” kół, które będą służyć przez wiele lat i bez problemu zniosą cięższą eksploatację.

Dodatkowa informacja dotycząca budżetu: rower kosztował jako nowy mniej niż 3000 zł, dlatego nie jestem przekonany, czy ekonomicznie uzasadnione jest inwestowanie w komplet kół o wartości znacznie przekraczającej 1500 zł.

Interesuje mnie komplet kół: przód i tył. Zależy mi również, aby oba koła były wykonane w identycznym stylu – jeśli np. z tyłu będzie obręcz konkretnego modelu i producenta, to chciałbym mieć analogiczną obręcz również z przodu.

Moje priorytety:

  • maksymalna trwałość i odporność na przeciążenia,
  • łatwy serwis oraz dobra dostępność części zamiennych,
  • brak egzotycznych rozwiązań utrudniających naprawy,
  • masa nie ma znaczenia – koła mogą być ciężkie,

Aktualna konfiguracja roweru

Koło tylne

  • Obręcz: ALU 622x19C,
  • Piasta: Shimano FH-M6000,
  • Liczba szprych: 32,
  • Rozstaw haków: QR 135 mm,
  • Hamulec: tarczowy Center Lock,
  • Kaseta: Shimano HG (obecnie CS-HG50),
  • Opona: Continental Ride Tour 28×1.6.

Pomiary obręczy:

  • średnica zewnętrzna: ok. 636 mm,
  • średnica wewnętrzna: ok. 597 mm,
  • szerokość zewnętrzna: ok. 24,5 mm,
  • szerokość wewnętrzna: ok. 18,9 mm,
  • wysokość ścianki bocznej: ok. 6,85 mm,
  • wysokość profilu obręczy: ok. 11,3 mm.

Szprychy:

  • długość: ok. 292 mm
  • średnica: 2,0 mm
  • średnica otworu w piaście: 2,5 mm

Nyple:

  • długość całkowita: 14,3 mm

Koło przednie

  • Obręcz: ALU 622x19C,
  • Piasta: Shimano DH-3D37-QR (dynamo),
  • Liczba szprych: 32,
  • Rozstaw widelca: 100 mm,
  • Hamulec: tarczowy Center Lock,
  • Opona: Continental Ride Tour 28×1.6.

Pomiary obręczy:

  • średnica zewnętrzna: ok. 635 mm,
  • szerokość zewnętrzna: ok. 24,5 mm,
  • szerokość wewnętrzna: ok. 18,9 mm,
  • wysokość ścianki bocznej: ok. 6,85 mm,
  • wysokość profilu obręczy: ok. 11,3 mm.

Szprychy:

  • długość: 285 mm,
  • średnica: 2,0 mm,
  • średnica otworu w piaście: 2,5 mm.

Nyple:

  • długość całkowita: 14,3 mm

Ograniczenia wynikające z ramy i osprzętu

Przednie koło:

  • dynamo 6 V / 3 W,
  • Center Lock,
  • QR,
  • O.L.D. 100 mm.

Tylne koło:

  • Center Lock,
  • QR,
  • O.L.D. 135 mm,
  • bębenek Shimano HG.

Czego oczekuję

Chętnie poznam:

1. Gotowe zestawy kół spełniające powyższe wymagania.

1. Wzory/metody na obliczenie długości szprych pod dany zestaw,

2. Propozycję konkretnych komponentów:

  • piasty,
  • obręcze,
  • szprychy,
  • nyple.

3. Rekomendacje warsztatu lub kołodzieja, który:

  • profesjonalnie złoży koła,
  • sprawdzi naciągi tensometrem,
  • wykona odprężanie szprych,
  • działa wysyłkowo.

Z tego, co wyczytałem, kluczowe znaczenie ma nie tylko jakość komponentów, ale przede wszystkim prawidłowe złożenie koła. Dlatego równie mocno interesuje mnie polecenie sprawdzonego wykonawcy.

Wstępny research

Przeglądając katalog Shimano 2026–2027 znalazłem następujące piasty przednie z dynamem spełniające moje wymagania:

  • DH-UR700-3D,
  • DH-3D72,
  • DH-3D37-QR,
  • DH-S501.

Z piast tylnych pasujących do mojego roweru:

  • FH-M8000,
  • FH-M5100,
  • FH-QC400-HM,
  • FH-TX505-8.

Dodatkowo natrafiłem na pozytywne opinie o:

  • Novatec D472TSBT-CL-11S

Jeżeli chodzi o obręcze, często przewija się model Ryde Andra 30 jako bardzo trwała obręcz wyprawowa.

W przypadku szprych najczęściej spotykam rekomendacje:

  • Sapim Alpine III,
  • Sapim Strong.

Czy modele, które znalazłem jako polecane, nadadzą się do tego, czego oczekuję?

Jeżeli moje wymagania są nierealistyczne albo źle podchodzę do tematu, również chętnie przyjmę konstruktywną krytykę i wskazówki.

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam

Paweł

Merdeg - piasta.jfif

Napisano (edytowane)

@marcin_ostrów dzięki za odpowiedź.

Myślałem o DT Swiss, ale nie znalazłem ich piast innych niż thru axle. U mnie w ramie mam quick lock, więc się nie nada.

Zapisuję kontakt do kołodzieja, dzięki!

Edytowane przez pablo201_5
Napisano (edytowane)

To nie, że słabo szukam, po prostu nie wiedziałem, że można przerobić piastę z thru axle na quick lock 😃.

Co trzeba zrobić, żeby to tak przekonwertować? Czy po prostu do

Piasta tylna DT SWISS 350 12 x 142 mm CenterLock czyli np.:

https://www.bike24.pl/produkty/505185?origin=CP&sku=1725446

mam dołożyć Adaptery osi DT SWISS 350/370 Classic/Spline czyli np.:

https://www.centrumrowerowe.pl/adaptery-osi-dt-swiss-350-370-classic-spline-pd42886/?v_Id=231358&srsltid=AfmBOoq6EPIv6pdHLyIh85tgNFD0kP333mUHewKYmWNh2groft0cZhJ9FwU

?

PS

https://allegro.pl/produkt/piasta-dt-swiss-370-12-mm-x-142-mm-32h-centerlock-8-9-10-biegowa-32-a5a5b577-9b17-4094-a601-b69086170a2f?offerId=18658296807

Skąd taka różnica w cenie? Czy ta za 180 zł jest jakaś wypadnięta z ciężarówki albo w jakiejś dziwnej konfiguracji?

Edytowane przez pablo201_5
Napisano (edytowane)

Dzięki za odzew! 🙂

Aktualnie skłąniam się ku:

Obręcz 

  • Ryde Andra 30 na przód/tył

Nyple 

  • Sapim Polyax Brass na przód/tył

Szprychy

  • Sapim Strong Spokes 2,3/2,0 na przód/tył

I tutaj zaczynają się schody, waham się nad piastą przód:

  • DH-3D72
  • DH-3D37-QR

i piasta tył:

  • DT SWISS 370
  • DT SWISS 350

Ilość szprych

  • 36 szt.,

Zaplot:

  • 3x

Jednak rozkminiam, że być może DH-3D72 + DT SWISS 350 zostanie przesadzone, bo wtedy za dwa koła wyjdzie… ponad dwa koła xD. Nie chcę strzelać z armaty do komara.

Ile może kosztować zaplecenie kół?

Czy zaplot 3x jest ok? Nigdy nie analizowałem zaplotów i nie wiem, czym się kierować. Tak samo liczba szprych, z tego, co widzę, 32 szt. to standard, ale rozumiem, że im więcej szprych, tym mniej jest obciążona każda szprycha.

Czy potrzebuję jeszcze jakichkolwiek elementów do złożenia takiego koła? Owijek do środka czy jeszcze coś?

23 godziny temu, marcin_ostrów napisał:

Słabo szukasz. Jakakolwiek 12x142 i wymiana end capów na 135 . Uwaga , to nie działą z 12x148

Z tego, co się już dokształciłem w temacie piast DT Swiss, to 370 to OEM-owa, uboższa wersja 350. Pomiędzy 350 a 370 części są niewymienne. Czy wobec tego, da się przerobić 370 z linku na QR 135 mm?

Edytowane przez pablo201_5
Napisano (edytowane)

Według mnie składasz koła które przekraczają wartość roweru. W tym roku składałem sobie koła i za chwilę składam drugi komplet do drugiego roweru bo jestem bardzo zadowolony z tego co wyszło. Super to działa i się toczy. Złożyłem na piastach novatec na maszynówkach, szprychy DT champion 2mm, obręcze dt swiss enduro/DH -> ostatnio wkręcił mi się patyk w koło i tylko po przyjeździe do domu lekko wycentrowałem koło po tym i naprostowałem ręką przerzutkę z hakiem i działa elegancko. Komplet mi wyszedł 1000PLN

Dobre piasty 32h lub 36h, szprychy 2mm, obręcz do cięższych zadań i powinno to być ultra pancerne koło na lata. Zaplot na 3krzyże jest najbardziej uniwersalny jeżeli chodzi o wytrzymałość.

Obręcze 29" i 28" mają takie same średnice :)

EDIT1: Gotowców kompletów raczej nie znajdziesz pod twój rower, zostaje składanie u kołodzieja lub samemu to nie jest aż tak skomplikowane jak się wydaje. Jednak trzeba mieć klucz do szprych ewentualnie tensometr, ja tam złożyłem z poradników z internetu i naciąg na słuch i działa elegancko.

Edytowane przez Seb
Napisano (edytowane)

Dzięki @Seb za odpowiedź!

Dzięki za sprowadzenie na ziemię. Właśnie wiem, że to drogo wychodzi, dlatego chciałem się skonsultować i poradzić. To, co napisałeś, jest bardzo cenne.

Oryginalnie miałem DH-3D37-QR - pękła jak na zdjęciu. Próbowałem zapleść koło sam. Myślę, że nie mam dwóch lewych rąk, a mimo to wyszło mi to kiepsko. Mam klucz do szprych, ale nie mam tensometru ani centrownicy. Nie każdy musi być we wszystkim dobry :-(.

Dlatego właśnie chcę,

  • zrobić koło na takich elementach, żebym nie musiał tego centrować i składać jeszcze raz przez najbliższe iks lat,
  • aby ktoś, kto się na tym zna, zrobił to na tyle dobrze, żeby… patrz powyżej,
  • nie wiem, ile kosztuje zaplatanie koła, ale jeśli pareset zł, to będzie spory udział w całkowitym koszcie kół, dlatego też wolę użyć droższych komponentów,, żeby nie wydawać tyle samo za tą samą robote za kilka lat, bo nie dołożyłem 500 zł do np. lepszej piasty.

Rozumiem argument ekonomiczny i się z nim zgadzam. Piasta DT Swiss 370 kosztuje praktycznie tyle samo co Novatec D472TSBT-CL-11S, i nad nią też się zastanawiam :-). Minusem Novateca jest to, że nie ma piast 36h z CenterLockiem i QR.

Być może nie miałem dobrych poradników, jak składać koło, tylko robiłem to na czuja. Możesz podesłać poradniki, z których korzystałeś? Obawiam się też ryzyka, że wydam na części 1-2 k i spieprzę robotę.

Edytowane przez pablo201_5
Napisano (edytowane)

Koła składałem zgodnie z książką "Zinn i sztuka serwisowania roweru górskiego". 

Bez centrownicy jest bardzo ciężko wycentrować koło bo na niej wyraźnie widać bardzo dokładne bicia w każdym kierunku, do tego potrzebujesz urządzenie do sprawdzania osiowości koła względem ramy czy środka osi piasty(nie wiem jak to nazwać) co by obręcz z oponą była na środku widełek. Sporo trzeba ogarnąć żeby było dobrze. Naprężenie szprych to jak czary woodoo i szamanizm :D

Tak nie ma novateca center lock na 36 szprychach a przynajmniej nie kupisz takiej piasty w Polsce. Za granicą pewnie dostaniesz, tam dostaniesz wszystko :D tylko pewnie poczekasz tydzień, dwa lub miesiąc. Szukałbym 32H bo 36H to chyba wymiera.

Na szybko najtańsza tylna piasta novateca 157PLN z przesyłką allegro lub ok 305 PLN inny chyba lżejszy model -> nie chce mi się przeszukiwać internetu za DT swiss (niech znawcy DT swiss znajdą konkretne piasty pod twoje wymagania) ale mi wychodzi jakieś 600PLN + musisz kupić end capy do podmianki za 150-170PLN ( nie wiem co to jest ten simplon od DT swiss co ktoś tam na allegro sprzedaje)

Obręcze bym kupił coś ala pancerne do enduro/DH węższe skoro używasz opon 1.6 to pewnie taka szerokość wewnętrzna obręczy jak masz teraz czyli 19mm lub odrobinę szersza. Niestety ile ludzi tyle opinii o obręczach, ja zaufałem DT swiss i się nie zawiodłem.

Według mnie kup sam piasty i obręcze, daj kołodziejowi niech dobierze pancerne szprychy i nyple i będzie pan zadowolony lub dopytaj co on proponuje aby było pancernie. Bo wydasz na centrownicę, tensometr, narzędzie do osiowości koła, kolejny 1000PLN. Ale to tylko moja opinia :D

Edytowane przez Seb

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...