Skocz do zawartości

[suport] kupiłem nowy suport i mam kilka pytań do montażu i kompatybilności


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, pojawiło się w moim rowerze, z ramą oznaczoną jako PF30 BB, skrzypienie przy pedałowaniu. Postanowiłem, że kupię suport, klucze i wymienię go samodzielnie (pierwszy raz). Nie wiedziałem jaki suport posiadam i nie byłem pewien jaki suport przyjmie moja rama. Ostatecznie serwisant znając model roweru podpowiedział, że mogę kupić suport TOKEN Ninja BB30 PF30 - TF4630. Kupiłem do niego klucz TOKEN TF4630-3SPA. Dziś odebrałem paczkę i zabrałem się za montowanie. Ściągnąłem korbę i okazało się, że stary suport to też Token, też wkręcany ale ma zewnętrzne miski i ma oznaczenie 24mm “for 24mm spindle”. Nowy suport Token ma oznaczenie 30mm “for 30mm spindle”. Tu pierwsze pytanie: czy to oznacza, że kupiłem suport w złym rozmiarze? 

Zakładając, że ten wymiar dotyczy tylko średnicy otworu suportu i mam dobry suport to pytanie drugie: jakim kluczem mogę ściągnąć ten suport (24mm)

image.png.64837a6a2441f270f0ca6560ed237cac.png

Kolejną rzeczą jaką zauważyłem po ściągnięciu jest to, że pierścień z napisem "TOKEN for 24mm spindle" lekko się rusza. Przez chwilę pomyślałem, że to może być przyczyną skrzypienia, ale wydaje się, że ten element nie jest jakoś specjalnie ważny, jego zadaniem jest osłona łożyska?

Poniżej wymiary starego suportu:

image.thumb.png.8099669d84a519b07f1187c7e48d72ba.png  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

@marcin_ostrów
 Wydaje mi się, że korby nie wymieniałem a na specyfikacji mojego roweru jest opisana jako Race Face Aeffect crank, 2X11, 170/175mm arms, PF30. Mufa wydaje się że ma 73 ale średnicę nie wiem jak zmierzyć lepiej niż tak jak na wcześniejszym zdjęciu, wydaje się że jest 46x73. 

image.png.0a606bdbfbe20d005bbeb03708ff09c4.png
 

"Ale jak wewnętrzna średnica jest inna to chyba odpowiedź jest prosta . ". Napisz mi to wprost jak możesz, na mój rozum nie pasuje, ale nie chcę się opierać na domysłach, kompletnie nie znam się na tych sprawach, a chcę być pewny przed decyzją o zwrocie suportu.

Czyli jakiego suportu szukać dla siebie? Wkręcany, press fit, 24mm, 46x73? Możesz coś polecić? 

Edytowane przez thepanone
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie włożysz korby z osią 24 do dziurki 30 mm. Znaczy się włożysz , ale luz będzie . Szukasz suportu press fit 30 pod oś 24mm , a nie 30 mm jaki kupiłeś.  Mufa 46x70 to zawsze press fit . Z tokena to toto: 

https://sklep.token-polska.pl/suport-bb841t-46-p-32.html

Z tym że nie jestem pewien czy te wewnętrzne pierścienie ze starego suportu nie podejdą do nowego , trzeba by sprawdzić . Te tokeny są w miarę uniwersalne , różne adaptery tam wkładają. 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem nowy suport (razem z nowym kluczem do suportu). Dzięki za pomoc.

Jeszcze jedno, czy klucze do suportu token mają ten sam rozmiar wejścia pod klucz dynamometryczny? Bo zastanawiam się czy klucz dynamometryczny 3/8",  który kupilem pod klucz do suportu też bede musiał zwrócić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej klucze pod suport są na 1/2". U mnie tak przynajmniej jest. Ale jak coś możesz przejściówkę za grosze dokupić z 3/8  na 1/2. I masz bardziej uniwersalny" dyno " do zastosowań rowerowych.

Edytowane przez pecio
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wszystkie klucze do suportu są  na gniazdo 3/8 lub 1/2. Czasami trzeba zastosować taki patent -przejściówkę.  Tak samo jak do pedałów - nie wszystkie są na imbusa.

 

6195nHSBZUL._AC_UF1000,1000_QL80_.jpg

Edytowane przez pecio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyszedł nowy suport (Token BB841T - 46) pasujący do korby i klucz do niego. Wykręciłem suport, ale został w mufie adapter (jeśli dobrze to nazywam). Nowy suport jest razem z tym adapterem. Co teraz mam zrobić? Wybić ten stary adapter z mufy, jeśli tak to czym?



Wykręciłem suport, ale został w mufie adapter (jeśli dobrze to nazywam):
image.thumb.png.6097a54634fca0280bc06f1a9c31fbcd.png

Nowy suport jest razem z tym adapterem:
image.thumb.png.a089f5249120bfedb1fd27bc42c90395.png



(ps. w mufie było trochę piachu, czy to mogła być przyczyna skrzypienia przy pedałowaniu?)
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Nie skrzypi. Wyczyściłem mufę trochę suport i nie skrzypi. Musiałem kupić 2 suporty, 2 klucze do suportu, jeden wybijak i jeden klucz dynamometryczny tylko po to żeby rozkręcić i wyczyścić. 🙂

Edytowane przez thepanone
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...