Skocz do zawartości

[Geometria] Rockhopper Comp


R4Vr

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, wcześniej posiadałem speca Rockhoppera z 2020 i jeździło mi się na nim dobrze, w terenie robiłem na nim po 100km, góry, lasy i singletracki, jedyne co w nim zostało wymienione to amortyzator na RS Recon Silver RL Solo Air, kierownica i mostek na krótszy 45mm, po wymianie gwarancyjnej dostałem model z roku 2023 części zostały przełożone ze starego amor, kiera i mostek, przy pierwszym wsiadaniu od razu zauważyłem że sporo wyżej musi iść siodełko, reszta wydawała się ok, no ale tylko wydawało się, zaczęły się problemy z ustawieniem, cały czas mam problem z pozycją, cały czas odsuwam tyłek jak bym siedział za blisko i chyba mocniej jak na poprzednim opieram się na kierownicy, i wrażenie jak bym zjeżdżał z siodełka, kombinowałem z ustawieniami, siodełka i mostka, dochodziłem już do extremalnych ustawień, siodełka max w tył, nos do góry chyba ze 3-4 stopnie, dawałem też w przód siodełko, bawiłem się podkładkami mostka, wyżej-niżej, niestety nic to nie dało, nie potrafię ustawić tego roweru, zmieniłem też mostek na stary bo jest o 1,5cm dłuższy i ma 6 stopni wznosu, jak by delikatnie lepiej, ta cała zabawa doprowadziła mnie do szału na tyle że dużo mniej jeźdżę na rowerze i mocno się zniechęciłem, raz w lesie się zatrzymałem i pizłem nim o ziemię tak byłem sfrustrowany, teraz nie ma mowy o robieniu tylu kilometrów, 30-40 i mam dosyć, jazda staje się męcząca, może ktoś ogarnia geometrię i coś podpowie, jakie zmiany zaszły w tych rowerach, ja jedynie co zauważyłem to że ten z roku 2023 jest trochę dłuższy a ja zachowuje sie na nim jak by był krótszy, nie wiem.

https://www.specialized.com/us/en/rockhopper-comp-1x/p/171061?color=263528-171061     2020 rozmiar M

https://www.specialized.com/pl/pl/rockhopper-comp-29/p/218246?color=353242-218246&searchText=91523-5603  2023 rozmiar M

Edytowane przez R4Vr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyglądają na dosyć podobne, w tym roku przymierzałem się do kilku rowerów i takie różnice jak między tymi dwoma były dla mnie choć zauważalne, to dosyć małe i wyglądały na możliwe do korekty właśnie zmianą kiery czy podkładek. No ale na żadnym nie przejechałem 100km. Robiłem testy po 20km dosyć ostrej (jak dla mnie) jazdy.

Poprzedniego roweru już nie masz, ale może wiesz jakie były kluczowe dla Ciebie efektywne wymiary. Np. jaka była różnica wysokości siodełka i kierownicy oraz odległość siodełka od kierownicy w konfiguracji, która Ci odpowiadała. Ja np. sobie to spisuję dla różnych rowerów, na których jeżdżę. Tzn. ustawiam sobie siodełko na 76cm od osi suportu i mierzę wysokość siodełka nad ziemią, chwytów nad ziemią i odległości chwytów od siodełka. Może to nie jest fachowe podejście, ale pomaga mi w ustawieniu roweru jak się przesiadam, właśnie wymianie mostka i kiery. 

To co przychodzi mi jeszcze do głowy, to widzę, że nowy ma 1cm dłuższy widelec, po przekładce ze starego zmieniły się trochę kąty, przód się obniżył, więc kąt główki powinien się nawet zbliżyć do poprzedniego, stack by się trochę skrócił, a reach wydłużył. Więc na oko wydaje się, że rower powinien bardziej się zbliżyć do poprzedniego. Może jednak stało się coś co zmieniło rozkład masy na rowerze przy niby tych samych wymiarach i dlatego jeździsz po siodełku.

Edytowane przez michalab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...