Skocz do zawartości

[Bateria roweru E-bike 48V] ogniwa Samsung INR18650-29E - problem z ladowaniem i rozladowaniem


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich ( z gory przepraszam za brak polskich znakow) Panowie mam problem z moja bateria, mianowicie zlozylem baterie 13S7p z nowych Samsung INR18650-29E z BMS oczywiscie poltora roku temu. Zostala naladowana wszystko bylo cacy napiecie bylo 54.6V po naladowaniu.Pare tras w sumie moze z 300km zrobione tylko. Niestety wyszlo tak ze potem stala przez ponad rok nie ruszana (oczywiscie moj blad) teraz chcialem rower postawic do zycia i okazalo sie ze bateria laduje sie tylko do 50V i sterownik albo bms rozlacza ja podczas jazdy przy 46,6V zamiast okolo 40V. Ladowalem ja juz z 3 razy zostawiajac po naladowaniu na cale noce by sie zbalansowala lecz niestety nic sie nie dzieje . Co robic prosze doradzic , rozbierac baterie i sprawdzac cele w pakiecie ? Prosil bym o wmiare proste wytlumaczenie gdyz ekspertem nie jestem ale raczej sobie poradze musze tylo wiedziec co robic . Pozdrawiam wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tę baterię sam złożyłeś czy ktoś Ci to robił? Jeśli ktoś, to zgłoś reklamację. Jeśli sam, to nie powinieneś mieć problemu żeby sprawdzić cele.

Obstawiam, że jest coś nie tak z BMS, ale zacząłbym od sprawdzenia wtyczek i od zmierzenia multimetrem napięcia na baterii i porównał z tym co pokazuje wyświetlacz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Baterie sam skaldalem, z poradnikami oczywiscie, mierzylem ja , i pokazuje dokladnie tyle samo 50V pelna , 46,6 V po rozlaczeniu , podejrzewam ze ktores cele maja za male napiecie i dlatego bms rozlacza, chodzi mi o to ze jak otworze baterie i pomierze cele , to w razie nizszego napiecia na ktorejs jak je zbalansowac ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprawdopodobniej jakieś ogniwa mają bardzo niskie napięcie. Różnica jest na tyle duża że bms ci tego nie chce zbalansować podczas procesu ładowania. Musisz to rozebrać i ręcznie doładować felerne ogniwa. Możliwe że będą nawet wymagać wymiany.

W przyszłości warto budować akumulator z tzw. Smart bms. W takich można monitorować napięcie na poszczególnych sekcjach z poziomu telefonu.

 

Edytowane przez Dave99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a wiec wszystko jasne, kilka sekcji ma napiecie w granicach 3.50, 3.80, 3,9, i 4,2 , odpialem wtyczke od BMS , dorobilem se mala wtyczke z dwoma drucikami i tam doladuje wszystkie sekcje do 4.1V ładowarka od iphona starego on ma 5V i 1A czyli powinno stykac, bede w miedzy czasie sprawdzal miernikiem poziom nsladowania seli zeby nie przekroczyc 4.1- 4.2V , zobacze co z tego wyjdzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już wyrównasz wszystko to potem jeszcze raz podłącz do normalnej ładowarki. BMSy najczęściej wyrównują do około 4.15V. Tzn. ładują do 4.2V , potem zbijają do 4.15V.
W jakiej temperaturze przechowywałeś akumulator? Rozjazd jest niezły. W procentach to wychodzi coś takiego ~30%, ~60%,~70% i 100%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat niska temperatura jest ok bo spowalania procesy chemiczne w akumulatorze. Wysoka tempearatura taka powyżej 40C degraduje szybko , nie niska.

Druga sprawa to rozumiem że akumulator był naładowany na 100%, tak? Nie jest to zalecane podczas długiego przechowywania bo również ma to wpływ na degradację.

Edytowane przez Dave99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki bms zastosowaleś? Taki standardowy za 100zł?

 

Ja również nie miałem problemu z moim akumulatorem 48v 25ah pozostawionym na 6 miesięcy w piwnicy. Sekcje mi się nie rozjechały.

Edytowane przez Dave99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...