Skocz do zawartości

[Napęd] GRX 1x11 odległość ramienia korby od łańcucha


Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem,

 

Mam rower Cube Nulane, z Press Fitem 86,5mm. Mam aktualnie napęd 2x8 Claris. Chciałem sobie wymienić na 1x11,  GRX. Kupiłem korbę 40t, GRX 600, kasete 11s, przerzutke 810 GRX.  Wszystko założyłem, ale zmartwiła mnie odległość na 10 biegu z 11-stu, że łańcuch był bardzo blisko ramienia korby, jakieś 4mm, a jeszcze był jeden bieg do dołu, czyli odległość by była jeszcze mniejsza… W Clarisie ta odległość to jest około 5mm. Czy może mi ktoś wytłumaczyć łopatologicznie czemu tak ramie korby jest bardzo blisko łańcucha? 
 

dodam fotke jak to wygląda w Clarisie. 
 

IMG_4152.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im większa zębatka na korbie tym kąt pod jakim łańcuch przebiega między zębatkami kasety a zębatką korby jest większy, co powoduję że łańcuch zbliża się bardziej do wewnątrz. Ty wsadziłeś korbę z mniejszą zębatką 40t, niż była w Clarisie 50t. Efekt zmniejszenia zębatki spowodował odsunięcie łańcucha na zewnątrz czyli zmniejszenia kąta przekoszenia łańcucha między kasetą a korbą, stąd ten efekt przybliżenia się łańcucha do końca korby. Jeszcze jest coś takiego jak linia łańcucha która dla korby GRX jest 50,5mm czyli znów łańcuch odsuwa się na zewnątrz czyli zbliża się do ramienia korby. Istnieje jeszcze coś takiego jak współczynnik Q korby, im jest on większy tym łańcuch będzie bardziej oddalony od końca korby. Najlepiej ściągnij ten gumowy kondom z końca korby i przestań się takimi pierdami przejmować.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, rivel88 napisał:

Czy może mi ktoś wytłumaczyć łopatologicznie czemu tak ramie korby jest bardzo blisko łańcucha? 

1. kaseta jest szersza.

2. korba grx ma mniejszy qfactor niż korba claris czyli ramię korby jest bliżej osi roweru (łopatologicznie - pedały masz kilka mm bliżej siebie niż wcześniej)
 

52 minuty temu, rivel88 napisał:

Czyli jak kupię większą zębatkę do GRXa  np 46t, to będzie podobnie jak w Clarisie 50t? 

Czyli jak kupisz większy blat do grxa to będziesz miał łańcuch jeszcze bliżej korby

Przestań się zajmować pierdołami, to nie ma żadnego znaczenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, rivel88 napisał:

Czyli mogę tak jeździć? 

Czyli sam sobie wymyśliłeś problem. Aż poszedłem do garażu żeby cię w tym uświadomić 

 

IMG_20240107_173219233_173907.jpg

22 minuty temu, rivel88 napisał:

@Mihau_ a jak zmienię na 1x10 to ta odległość będzie troche większa, niż 1x11? 

Nie (pomijając, że to tylko twój wyimaginowany problem), kaseta 11s jest szersza ale "w stronę szprych", najmniejsza koronka jest w tym samym miejscu. Zresztą w clarisie też ją miałeś w tym samym miejscu a to, że ci się ta odległość zmniejszyła to tylko i wyłącznie kwestia korby 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...