Skocz do zawartości

[Przerzutka, Wolnobieg] Wymiana w dziecięcym Romet 20"


fantasta

Rekomendowane odpowiedzi

 

Na zdjęciu widać, że linka przy przerzutce jest mocno załąmana. Może dlatego działa nieprecyzyjnie. Jak jej bieg nie wchodzi, to naucz młodą półbiegi wrzucać. Chce wrzucić 3, nie wchodzi, to niech spróbuje 2 i pół.

Moje dziecko miało revoshifta chyba 6 lub 7 biegów i działało to z toutneyem poprawnie. Poza tym ja tam od zawsze osłonę przerzutki montuję za 7 PLN. Może i wygląda obciachowo, ale przynajmniej wszystko działa .

Jak już chcesz zmieniać to klamkomanetkę bym taką kupił

https://allegro.pl/oferta/ef51-7-manetki-przerzutki-altus-3x7-biegow-index-13713813788

Lub samą manetkę  za 47

https://allegro.pl/oferta/manetka-przerzutkowa-trigger-shimano-sl-m315-x7-13076949040?bi_s=ads&bi_m=showitem:desktop:top:active&bi_c=MDllZWNmNDgtMTAxYy00ZjMzLTgxZjEtZDhlYzZlMjQzYjEyAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=c582e904-bc09-47b1-a6f9-b9f7519a34a6

A wolnobieg to 14-32T lub 14-34T a nie 14-28T Ten mniejszy raczej byłby bezpieczniejszy dla przerzutki.

Przerzutka Altus 310 lub Acera 360 też będzie OK. Zaoszczędzisz na lepsze manetki

Ja sobie zmieniłem przerzutkę z Altusa na 310 Sorę 3000. Nie widzę różnicy w działaniu. Tyle, że ta Sora jest delikatniejsza, lżejsza. W rowerku, który dziecko gdzieś pizgnie na placu zabaw nie koniecznie to jest zaleta.  Moim zdaniem Altusy, Acerki za 60-70PLN spokojnie wystarczą dla dziecka. Zresztą moje dziecko teraz ma tourneya 3x7 i też spoko działa

Jeśli kupisz wolnobieg o większych tarczach to jeszcze łańcuch na dłuższy trzeba by zmienić.

A tak w ogóle jak chcesz mieć dużą zębatkę, to ja bym poszedł do jakiegoś sklepu i popatrzył jakie są wolnobiegni w rowerach 20 calowych. Podejrzewam, że raczej 14-28.

Jak młodej ciężko się jeździ to możesz równiesz opony na slicki zmienić. Zresztą jak więcej pojeździ to też silniejsza będzie z czasem. Też siodełko na bardziej miękkie można zmienić, bo w tych dla dzieci na ogół ładują najtańsze z pianką 3 mm i jakąś skają przybirtą na zszywki

 

Edytowane przez bob555
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bob555. Oczywiście że  mozna kupić altusy czy acere. Można też kupić tourney. Też będzie działać. Ale tą sore kupi 20 zł drożej a to klasa alivio. Ma też niezła sprężynę która nieźle sprawdza się w układzie 1x. Ma wózek ss I umówmy się ze nie wygląda tak pokracznie jak ten altus 310 z tym wielkim kołem na wózku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat 310 to jest dość ciekawa opcja dla autora. Bo z powodu tych duzych kółek wozek SGS jest zauważalnie krotszy, miałem ją w rękach i porównywałem z jakimś Alivio SGS. Ale może nie aż taki krotki jak u Sory.

Natomiast te klamkomanetki powyżej ef51  to calkowicie chybiony pomysł. No gdzie dla 6rocznego dziecka dorosle manetki z dźwignią na 3 pałce. Po za tym one są ogromne, a kierownica króciutka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.centrumrowerowe.pl/rower-dzieciecy-orbea-mx-20-xc-pd23240/

Nie mówię, że masz taki rower kupować. ale Altus 310 ogarnia wolnobieg 14-34. Co prawda rower ma gruba oponę. Jak zmieniłbyś na 1,5 cala-1,7 cala to będzie niżej. Te manetki SL-TX30 to najtańsze na rynku. W dziecinnych rowerach lub najtańszych dla dorosłych są montowane revoshifty. Nikt do taniego roweru nie wkłada drogich manetek tylko najtańsze lepsze niż revoshifty. I prawdopodobnie dlatego są polecane..........

Zaproponowałem tobie SL-M315 x7 za 47 PLN plus Acerę/ Altusa. Myslę. Taki zestaw lepiej będzie działał niż droga przerzutka i budżetowa manetka.  No i już da radę półbiegi wrzucać na takiej jak łańcuch nie będzie chciał wskoczyć na właściwy bieg. Dobrze wyregulowany tourney z wolnobiegiem 6 lub 7 rzędowym i przyzwoitą manetką np SF-EF51 też będzie dobrze działał.

Moja młoda miała taki rower https://www.greenbike.pl/rower-dzieciecy-kellys-kiter-30-24-2021-mix-kolorow-p-6911.html W jednym roku zrobiła koło 800 km. Nawet z tymi revoshiftami nie miała problemów a rower raczej budżetowy. Myślę, że w twoim przypadku ta tylna przerzutka i mocno napięta linka może być problematyczna. Teraz ma klamkomanetki SF-EF51 i przerzutkę Tourneya i też wszystko działa poprawnie.

Sora RD-R3000 130 kosztuje. Altus/ Acera za 60/70 się trafiają. Ja kupiłem sorkę za 99 i sprzedałem swojego Altusa za 55. Szczerze nie widzę różnicy w działaniu.............. @adam55 Sora jak porównasz z 105 też pokracznie wygląda. A nawet bardziej pokracznie niż jak porównujesz Altusa z Sorą.................A poza tym jak jedziesz to raczej przed siebie trzeba się patrzyć a nie na tylną przerzutkę. Szczególnie jak jest się małym bąbelkiem, który uczy się jeździć

Edytowane przez bob555
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bob555. No ten altus będzie przerzucał dobrze dopóki będzie przerzucał w ogóle. Potem z dobra manetką może nawet iść łatwo i zmieniać co klik 2 biegi 😁. Wtedy zauważysz różnice w działaniu. Nie róbmy też siary i nie oszczędzajmy 50 zł na naszych dzieciach... A tak serio to o co biega z tymi pół biegami w manetkach mtb? W altusie lub acerze masz trymowanie 😇. Ja broń boże nie namawiam kolegi do kupowania bóg wie czego. Polecam takie minimum o parametrach jakie będą fajnie grały z tym kołem 20 i zwiększonym wolnobiegiem. O manetce słowa nie powiedziałem, to też już kwestia tego na co ktos ma wydać kasę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to chodzi, że jak masz np 3-ci bieg i chcesz wrzucić na drugi i nie wchodzi, to kciukiem podciągasz na 1,5. Ta najtańsza manetka za dwaidzieścia kilka PLN to przecież poniże wszelkiego minimum właśnie. Ona nawet z deorką czy czymś jeszcze lepszym nie będzie działać poprawnie. To taki SIS jak w moim starym orkanie w połowie lat 90-tych. Zobacz jeszcze raz jak ma linkę poprowadzoną do tego co ma. Być może kawałek pancerza za 5 PLN i nowa linka rozwiąże ten cały problem.

Edytowane przez bob555
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje Panowie za wyczerpujące i pomocne odpowiedzi.

W piątek już zamówiłem graty, postaram się to w tym tyg jeszcze poskładać i zdać relację.

Nie kupiłem tylko łańcucha bo nawet na nowych jest opis, że obsługują 6, 7, 8 przełożeń. Nie wiem ile ten aktualny ma ogniw. Jak będzie za krótki to podjadę do sklepu i kupię od ręki.

 

Co do manetki to kupiłem za 21zł. Jak się nie sprawdzi to zmienimy. Jak pisałem wcześniej. Taty polecały ją po zmianie z gripów i niby dzieci zadowolone.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dziecko będzie się męczyć to pomyśl jeszcze o oponach typu slick. Kuzynka kupiła swojemu młodemu MTB z amorami na 16 calowych kołach. Rower pancerny, grube opony, ciężko się jeździ. Bąbelek ma teraz 9 lat i praktycznie nie umie jeździć na rowerze. Ja swojemu dziecku zawsze opony na slicki zmieniałem.  Miała 7 lat i po 20 km robiła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po wymianie. Nie jest kolorowo. 

Na piczatku chciałem zostawić 6 biegowa manetke revoshift i pominąć najmniejsza zębatkę; ale nie bylem w stanie ustawić poprawnie przełożeń. Po założeniu  SL-TX30 udało się ustawić wszystkie biegi ale niestety córka nie jest w stanie tego obsługiwać. Strasznie ciężko i niewygodnie.  Nie wiem jak ktoś mógł to polecać dla dziecka...

Próbna jazda pod górę na największej zębatce nie sprawiła dziecku problemu więc cel byłby osiągnięty. 

Na załączonych zdjęciach widać pierwsze i ostatnie przełożenie. Wg mnie łańcuch jest za krótki. Policzyłem i ma tylko 96 ogniw. Standardowe mają chyba 114. 

 

rsz_img_3746.jpg

rsz_img_3745.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długość łańcucha jest OK. Na najwiekszej zebatce przerzutka nie jest rozciągnieta "w szpagacie", na najmniejszej nie jest całkowicie złożona i napina łańcuch.

Z manetkami dla dzieci jest problem. Moje używały TX 30 i było znośnie. Decathlon lata temu reklamował się, że w rowerach dziecięcych stosuje manetki specjalne dla dzieci, lekko się obracające. Faktycznie leciutko chodziły (sprawdzałem). Ale nie widziałem ich w ofercie części zamiennych jako manetkę do rowerów dziecięcych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, zamówiłem już Revoshift 7

Na pudełku od Clarisa zaznaczone było SS. Zmierzę z ciekawości. Znalazłem ze GS ma 95mm a SS ma 75mm.

 

 

Jeszcze pytanie do łańcucha. 

Cały napęd nie chodzi cicho jak poprzedni. Wyraźnie słychać pracę przerzutki. Jakby ciągle coś obcierało itd. Ciągłe cykanie.

Może tam jest jakiś szerszy łańcuch i ledwo mieści się pomiędzy zębatkami? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Update. 

 

Zamontowałem Revo 7 i też ciężko chodzi. Nie wiem czy to ta przerzutka czy coś innego. Sama manetka swobodnie się kręci. Może to że linka prowadzona jest po takim kawałku plastiku pod korbą? Z drugiej strony stara RD-FT35 swobodnie zmieniała 6 biegów. Korci mnie aby ją zamontować ponownie i sprawdzić. Może ogarnie ta zębatkę 34.

Łancuch ma szerokość około 7,2 mm czyli jest odpowiedniej szerokości. 

Zmierzyłem tego Clarissa i wózek raczej długi. Rozstaw kolek koło 90mm a od krawędzi jednego kółka do drugiego ma ponad 110mm. Więc ktoś mnie oszukał. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głośny napęd to zwykłe tylko kwestia regulacji. No chyba że złe poprowadziłeś łańcuch, ale na zdjęciach wygląda ok.

Natomiast w sprawie tego "ciężko", możesz sprawdzić czy linka/pancerz nie są gdzieś załamane, nie mają zbyt ostrych kątów, ewentualnie nasmarować linkę. Ale obstawiam że to tylko mocniejsza sprężyna w Claris, w porównaniu z Tourney.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...