Skocz do zawartości

[który wybrać] Merida 300 lite vs Giant roam 1


bodzix1809

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, na podstawie tego co przeczytałem na forum między innymi w moim temacie (tworzę nowy temat bardziej skupiony na porównaniu dwóch modeli i w starym niestety zrobił się lekki spam) wytypowałem te dwa modele. Będę jeździć głównie w mieście, ale od czasu do czasu może zdarzyć się wypad np. do lasu. Stąd też porównuję rower MTB do Crossa. Mam 184 cm wzrostu i 115 kg wagi.

Meridę mogę wyrwać za 4300 plus zamknięcie. Roam 1 widziałem na internecie za 4300. W lokalnym sklepie jest drożej, ale mogę spróbować negocjować cenę.

Dla tego porównania załóżmy, że cena jest taka sama. Który rower byście wybrali na moim miejscu? Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie Merida jest bardziej zaawansowana technologicznie - sztywne osie , taperowana główka ramy . Reszta komponentów w obu rowerach  jest na podobnym poziomie .

Jeśli bardziej zależy ci na dużych prędkościach podczas jazdy po dobrej nawierzchni to Giant będzie lepszy . Jeśli bardziej zależy ci na dobrej jeździe w terenie to przewagę będzie miała Merida .

Generalnie Merida to MTB pełną gębą i poza górami nie wykorzystasz jej możliwości , a czasem może być irytująca ( brak naprawdę twardych przełożeń , szerokie opony ) . Giant to cross ale trochę bardziej w stronę jazdy terenowej . Fabrycznie ma opony 700x42 czyli już dość szerokie . Napęd nie jest typowo crossowy tylko jak by MTB bez najmniejszej tarczy na korbie - moim zdanie dość uniwersalny . Moim zdaniem do opisywanego zastosowania Giant będzie lepszy .

Żeby być uczciwym powiem , że pomimo tego co napisałem moim głównym rowerem wycieczkowym jest MTB , a większość km robię poza górami . Czasem zakładam cienkie opony .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Jednak postawiłem na Meridę. Czułem się bardziej stabilnie na tym rowerze i mam wrażenie, że była znacznie bardziej zwrotna i lepiej mi się skręcało. Też coś jakby trzeszczało w Giancie. Nie wiem czy to kwestia mojej wagi czy tego egzemplarza.

Co zauważyłem później to to, że Merida ma dosyć głośnie opony przy większej prędkości na drodze rowerowej. Zakładam, że z czasem bieżnik się trochę zużyje i zawsze mogę kupić inne opony bardziej szosowe. Gdybym miał możliwość wybrać rower jeszcze raz to bym wypróbował inny egzemplarz Gianta. Mimo to jestem zadowolony 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam tych Maxisów ale na zdjęciu wyglądają na terenowe kloce . Wg opisu to dość wszechstronne opony MTB . Takie opony mają prawo hałasować .  Wybór ,,lżejszych"jest spory i warto kupić lżejsze nie tylko pod względem bieżnika ale i wagi . Czyli zwijane . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opony mogą być ,,drutowe" albo ,,zwijane" czyli bez drutu . Zwijane są lżejsze .

Konkretnych modeli nie podam bo moje ulubione nie są już dostępne , w każdym razie nie w starej wersji . Przejrzyj forum bo tematów o uniwersalnych oponach MTB było sporo . Najczęściej ludzie polecali Continental Race King i Vittoria Mezcal . Mało popularne ale moim zdaniem dobre powinny być  Bontragery XR2 . Ja miałem do czynienia z XR3 ale to są już ,,poważniejsze " opony , terenowe . Kiedyś niezłe były Schwalbe Rapid Roby  , Smarty Samy tez są w miarę uniwersalne . Jednak wszystkie opony o których napisałem to jednak opony MTB czyli nadające się w teren i w góry .

Aha , najważniejsze - nie mogę napisać czy będą mniej hałasowały i miały mniejsze opory toczenia bo nie znam tych które masz w rowerze .

Edytowane przez WaGiant
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...