Skocz do zawartości

[Licznik] i nie tylko


pld

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

Powoli zbieram się do kompletowania akcesoriów. Między innymi planuje zakup trenażera, aktualnie rozważam Elite Direto XR. Dlatego pomyślałem o zakupie licznika który będzie mógł nim sterować (przynajmniej w trybie ERG). Podobno niektóre modele Garmina to potrafią. Do tego powinienem kontrolować puls (ze względów zdrowotnych - niestety). Nie chodzi tu o jakieś wyliczane tętno na podstawie mocy tylko o bransoletkę która to tętno rzeczywiście mierzy (najlepiej ciśnienie i saturacje też ale nie wiem czy tak się da i za ile). No i tu powstaje pytanie czy są jakieś liczniki które potrafią to wszystko ogarnąć. Tzn. dają możliwość zarówno sterowania trenażerem jak i rejestrują dane z bransoletki. Jeśli tak to jaki licznik i jaka bransoletka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Garmin Edge, Wahoo, te komputerki na pewno "potrafią" to, na czym Ci zależy. A do tętna żadna opaska, tylko pulsometr. Opaski po pierwsze z licznikiem nie sparujesz, a po drugie pomiar będzie mało dokładny, jak we wszystkich czujnikach optycznych. Pulsometry Polara (H9, H10) są bardzo dokładne.
Tylko sumując to wszystko robi się już droga zabawa, bo wyjdzie ok. 4tys. Do "zabawy" raczej nie ma to sensu (dopóki nie zarabiasz tyle tygodniowo ;)).
Jeśli komputerek miałby służyć tylko do sterowania trenażerem, to jego zakup nie ma najmniejszego sensu. I tak kupisz subskrypcję jakiegoś Zwifta albo Rouvy, żeby się nie zanudzić - tam możesz sobie importować lub wybierać gotowe treningi, a aplikacja zajmie się resztą.

Edytowane przez TheJW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do sterowania trenażerem komputer/smartfon, które i tak każdy posiada jest o niebo lepszy ze względu na aplikacje treningowe (Rouvy, Zwift....)

Aplikacje te również zbierają dane z innych czujników jak np. tętno i razem mogą wysyłać na prawie dowolną platformę do analizy.

Żaden drogi licznik dodatkowo nie jest potrzebny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi trochę się rozjaśniło.

Gro-podobnych aplikacji do trenażera typu Zwift nawet nie biorę pod uwagę. Zupełnie nie moja bajka. Coś prostego do sterowania oporem w trybie ERG + film jakiś. Tyle żeby się zmęczyć. Być może kiedyś zdecyduje się na jakieś plany treningowe, czas pokaże.

Motywacja jest nieco poważniejsza - względy zdrowotne. Zarówno w kontekście uprawiania sportu jak i monitorowania serca. tak czy inaczej 4kPLN to nie dla mnie.

Popatrzyłem trochę i używany Garmin Edge 820 to jakieś 600-700PLN. W najgorszym baterie się wymieni, z tego co widzę 20min roboty. Do tego Polar H9 poniżej 200PLN. Tylko pytanie czy 820 wystarczy czy wyższy model trzeba? Koszt 830 jest dwukrotnie wyższy. Ma ktoś doświadczenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W USA są już zarejestrowane  nowe garniaki ale kiedy się objawią tego nie wie nikt. Mogą w wakacje , na jesieni - ciężko strzelać bo Garmin ostatnio mocno zaskakuje. A czy będzie wysyp używek 530/830 to wątpię. Po premierze 1040  nie ma wysypu 1030. Mogą pojawić się stare "schodzone" 😉520/820 w które szczerze mówiąc bym się nie pchał.

Edytowane przez pecio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak nawiasem mówiąc jeżeli komputer ma  Bluetooth'a  to na cholerę licznik . Jak nie ma to kupujesz za parę złotych "dongla" ANT+ , parujesz komputer z trenażerem i masz wszystko pięknie na ekranie wyświetlane łącznie z bogatymi statystykami w zależności od apki (to samo dotyczy telefonu).

Edytowane przez pecio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewien czy zwróciliście uwagę, że:

Z tego co czytałem (nie mam jeszcze trenażera) bez płatnej aplikacji się nie da. Najtańszy jest my E-Training i wychodzi 100PLN/rocznie. Zamierzam dać mu szanse i jeśli okaże się, że ma coś interesującego do zaoferowania to będę się go trzymał. Z drugiej, zakładając 5 lat eksploatacji zestawu, rezygnacja z aplikacji (na rzecz licznika) oznacza min 500PLN oszczędności (o ile nie wzrosną kursy walut czy koszty subskrypcji). W tym momencie realny koszt Edge 820 to nie 600PLN a max 100.

Dobrej klasy licznik używany jako pilot do trenażera dalej jest dobrej klasy licznikiem i latem można go używać w czasie normalnej jazdy. 100PLN za dobry licznik to żadne pieniądze.

Monitorowanie tętna w moim przypadku związane jest ze wskazaniami medycznymi - niestety, powinienem na siebie uważać. Rejestracja danych z pulsometru nie jest wystarczająca, potrzebny podgląd w czasie jazdy. Rozumiem, że aplikacja do trenażera pozwoli na podgląd w czasie treningu. To jednak nie rozwiązuje problemu w czasie normalnej jazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, pld napisał:


100PLN za dobry licznik to żadne pieniądze.

 

 Za 100 zł  dobry licznik ????😁 Za stówę nie kupisz licznika który spełniałby twoje wymagania tj. między innym -  sterował trenażerem . Po za tym jak zależy na tętnie to pas obowiązkowy. Jak zależy na bardzo dobrym i precyzyjnym odczycie tętna  to koszty samych pasów to grubo ponad 200.  Tutaj prym wiedzie Polar H10. Chińczyków nie polecam bo w ciągu roku do śmieci poszły IGSport i Megane (totalna padaczka). Tak samo nie polecam optycznego pomiaru  bo nie wyrabia za szybkimi zmianami ( biegi czy jazda interwałowa) i jest obarczony sporym błędem. Dobry licznik dla mnie to Wahoo , Garmin. One ogarniają współpracę z interaktywnymi trenażerami i dają to co nie da nikt - potężne zaplecze analityczne, treningowe. O cenie tych kombajnów nie wspomnę.  Jak masz wysokie wymagania to niestety nie da się pupki wytrzeć szkłem i trzeba będzie sypnąć groszem.

A tak z mojej strony  przy medycznych kłopotach polecam Garmina. Podczas jazdy będzie  wyświetlał tyle danych dotyczących pulsu i innych rzeczy ,że głowa boli. A w razie zasłabnięcia i wywrotki na rowerze sam wezwie automatycznie pomoc.

Edytowane przez pecio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...