Skocz do zawartości

[przerzutka tył] problem po wymianie pancerzy i linek - ocieranie


broda4

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jak już kiedyś pisałem - mam stare rowerki scota.

Obecnie wymieniam linki i pancerze. Problem napotkałem po wymianie najbliższego pancerza przerzutki tylnej. I nie wiem czy to zbyt sztywny pancerz - choć wg mnie taki sam jak stary, czy to sprężyna przerzutki alivio jest już już za słaba. Po wymianie linki, naciąłem pancerze na takie same długości pancerzy jak stare. Przerzutki można powiedzieć - wskakują prawie prawidłowo ( brudny łańcuch ) - nie zeskakują ani na zewn ani do wewn. Ale na 2-3 największej zębatce - napinacz ociera o zębatki. Oczywiście dokręciłem śrubę B. Ale nie ma to żadnego znaczenia.

Przełożyłem stary pancerz i jest lepiej . ALe mimo to brak reakcji na regulację. Na foto dołączam foto na nowych osłonkach. gdy puszczę linkę w pancerzu - " normalnie " - naturalnie - całośc spycha przerzutkę - napinacz - ( nie wiem jak opisać  ) - do przodu - > do góry - > osłona górnej rolki napinacza - ociera o zębatki.

Gdy podwieszę pancerz wyżej = sztucznie podwieszę prowadzenie - oczywiście napinacz opada .

Gdzie popełniam błąd  ? Co jest powodem takiej sytuacji? kiepski pancerz? zużyte Alivio? ( słaba sprężyna? ) - 

Stare linki i pancerze były dość mocno pordzewiałe - a mimo to wszystko działało prawidłowo.

20230325_202835.jpg

20230325_202826.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

edytuję :

podkładki nie znalazłem. tego roweru chyba nikt wcześniej nie miał w rękach. więc jedynie mogła mi spaść na  kafelki w garażu.

Ale w drugim takim samym ( męskim ) też nic nie ma.

Cała przerzutka była ściągnięta z ramy - całość dokładnie czyściłem z brudu.

Sam myślałem czy czegoś ta nie podłożyć.

Bo regulacja śruby B - nie daje kompletnie żadnego efektu. Stąd pomysł że sama sprężyna wewnątrz jest już słaba.i nie naciąga.

Ale MÓJ błąd polegał na odwrotnym zamocowaniu blaszki - osłonowej dla rolek - kółek łańcucha. ( 180 st ) - ocierała ona o zębatkę.

Mimo to w drugim rowerze ( i dziecięcym ale na innej przerzutce ) - sam mechanizm przerzutki jest nieco oddalony od zębatek. (kasety).

 

Edytowane przez broda4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać ta przerzutka ogarnia już max jeśli chodzi o tą kasetę. A od największej koronki z tyłu kółko powinno być oddalone jak najmniej aby tylko nic nie haczylo i zmiana biegów była płynna. 

PS. W mojej Rd m5100 jest na śrubie podkładka z takim czopkiem który trafia między śrubę B i hak. Na starcie to powoduje że kółko odala się z wykręconą śrubą B daleko od zębatki. Ja dałem to tak żeby śruba siadała na hak bo według mnie kółko prowadzące było za daleko od zębatki 46t kasety. 

Edytowane przez Adam55
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...