Skocz do zawartości

[Przedni amortyzator] Fox Talas 32 - problem z odbijaniem - serwis


Marcin8452

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, 

posiadam amortyzator przedni fox talas 32. Widelec prawdopodobnie jest z 2008 roku (na stronie producenta wyglądem najbardziej przypomina ten co mam). Przy dociśnięciu amortyzatora schodzi on w dół normalnie, ale jego powrót jest jednostajny i bardzo, bardzo powolny. Pełne wypchnięcie widelca trwa dobre kilka sekund.

Amortyzator nie był regularnie serwisowany, ale jego przebieg jak na wiek jest symboliczny (obstawiam max 1tys km). Na goleniach nie ma żadnych rys, a uszczelki wyglądają prawie jak nowe. Amortyzator nie był używany ani razu przez 2 lata i spróbuję jeszcze przetestować jego działanie podczas jazdy, jak się rozgrzeje.

Czy ktoś wie, co może być przyczyną powolnego odbijania? 

Od razu nasuwa mi się drugie pytanie: czy jest możliwość i sens serwisowania tego amortyzatora i czy dam radę zrobić to samodzielnie?

Alternatywą dla naprawy byłaby wymiana amortyzatora na Manitou Markhor i w sumie nie umiem się zdecydować, czy jest sens wydać 1500zł na nowy amortyzator (z manetką blokady i narzędziami), czy próbować naprawić ten amortyzator/wysłać do serwisu. 

Będę wdzięczny za pomoc w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serwis od razu, bez jazdy!

Jeżeli pytasz jak zrobić serwis, a nawet nie spojrzałeś w Google, to lepiej sam go nie rób.

Fox to bardzo dobre widelce i głupotą by było się go pozbyć z takiego powodu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś zajechałem do serwisu rowerowego i pamiętam, że nie chcieli podjąć się serwisu tego amortyzatora z powodu braku chyba komory azotowej. Do tej pory nigdy nie serwisowałem amortyzatora, widziałem, jak się mniej więcej robi taki serwis, ale z racji tego, że nie chciałem niczego uszkodzić, albo z powodu braku odpowiednich narzędzi nie chciałem się w to bawić. Tym bardziej że wszystko było ok. 

Tym razem jednak coś nie działa i jeśli mówisz, że serwis rozwiąże sprawę, to chętnie podejmę się próby serwisu. Jak się nie uda, to będę szukał innego rozwiązania. Tym bardziej, że ten amorek był świetny (jak działał :D). Trochę poszperałem w tym temacie i na start mam już lekki problem - części do serwisowania. 

W Polsce znalazłem uszczelki, które powinny pasować:

Zestaw uszczelek Racing Bros do amortyzatora Fox / X-Fusion / RockShox / Specialized AFR (rowerowy.com)

lub

Zestaw uszczelek Racing Bros do amortyzatora Fox / X-Fusion / RockShox / Specialized AFR FLANGE (rowerowy.com)

Za granicą (UK) znalazłem cały zestaw rzeczy, ale bez możliwości dostawy do PL:

TF 32mm Fox Refresh Service Kit - TF Tuned DIY Refresh & Service Kits - TF Tuned

Zgodnie z informacjami na stronie producenta amortyzator zalany był olejem FOX Suspension Fluid 7wt. Znalazłem w Polsce alternatywę:

olej Red Line Medium 10WT 2Brally

 

Niestety poza uszczelkami i alternatywą oleju nie znalazłem pozostałych elementów potrzebnych do serwisu. Gdzie mogę znaleźć pozostałe części?

Edytowane przez Marcin8452
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, skom25 napisał:

Serwis od razu, bez jazdy!

Jeżeli pytasz jak zrobić serwis, a nawet nie spojrzałeś w Google, to lepiej sam go nie rób.

Fox to bardzo dobre widelce i głupotą by było się go pozbyć z takiego powodu...

Problem częściowo rozwiązany. Zapomniałem kompletnie, że wewnątrz pokrętła od blokady skoku jest regulacja prędkości odbicia. Była ona zablokowana, ale kombinerki pomogły ruszyć to pokrętło. Po odkręceniu maksymalnie tłumik momentalnie odbija amortyzator do góry i działa jak w pełni sprawny amortyzator. Nie spodziewałem się, że kilka sekund unoszenia się amortyzatora jest spowodowane zwyczajnie ... regulacją...

Pozostała mi kwestia serwisu amortyzatora. Olej kupię Red Line (Czerwony, Medium). Co do uszczelek to dostępne w Polsce znalazłem też takie:

Zestaw uszczelek Fox Racing Shox 32 (rowerowy.com)

i na allegro:

Zestaw uszczelek FOX 32 - 803-00-944 - 12001401339 - Allegro.pl

Wygląda mi to na pełen komplet uszczelek, ale nie ma nic wzmianki o modelach pasujących do tego zestawu. Czasem gdzieś w tytułach aukcji zauważyłem wzmianki "od 2016", ale wygląd uszczelek na zdjęciach był chyba taki sam.

 

Czy te uszczelki będą się nadawały i czy potrzebowałbym czegoś jeszcze o czym nie wspomniałem do przeprowadzenia operacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

po tylu latach od zakupu to radziłbym Ci wykonać pełny przegląd razem z rozebraniem tłumika oraz sprężyny powietrznej i wymianą wszyskich uszczelnień w całym widelcu. Materiały gumowe z czasem parcieją, puchną i jeżeli tylko wymienisz uszczelki lag, to za kilka tygodni może coś innego się rozszczelnić i będziesz znowu szukał pomocy.

Skontaktuj się z jakimś autoryzowanym serwisem Fox, albo porządnym nieautoryzowanym, który ogarnie Ci Talasa, bo jeśli ten amorek jest w naprawdę dobrym stanie i masz go zamiar uzywać, to warto w niego zainwestować, zamiasy kupować jakiegoś Markhora.

Edytowane przez Kowal1986
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kowal1986

Serwis brzmi spoko, znalazłem w instrukcji nawet modele części, jakie producent zalecał do użycia przy wymianie sprężyn w amortyzatorach z tamtego roku. Tu instrukcje:

FOXHelp 2008 Owners Manual, Rev B (ridefox.com)

Z tych elementów jestem w stanie kupić: uszczelki fox'a pod golenie 32mm. Do tego alternatywny olej Red Line. Znalazłem też floar fluid, czyli olej do widelców oraz podkładk crush washer. W instrukcji przy informacjach o widelcach sprężynowych podany jest numer katalogowy uszczelek tych tłumików: 803-00-078. Problem jest taki, że nie wiem, czy ten zestaw uszczelek jest dla mnie. Drugim problemem jest dostępność tego zestawu serwisowego. Nie ma go chyba nigdzie na świecie w sprzedaży... 

Do doprecyzowania powiem, że widelec, to Fox talas 32 RL.

Czy znasz jakiś godny polecenia serwis, który podjąłby się takiego zlecenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się znaleźć chyba jedyny sklep, w którym mógłbym kupić zestaw uszczelek 803-00-078. Wyczytałem na zagranicznych forach, że FOX już ich nie produkuje, produkować nie będzie i wszelkie zapasy tych części się skończyły. Nie kontaktowałem się jeszcze z serwisami foxa, by potwierdzić te informacje, ale znalazłem serwis w UK, który jeszcze 2 lata temu wykonywał serwisy "starych" foxów. Tu jest instrukcja obsługi od FOX'a:

https://drive.google.com/file/d/14zumyHdVox-vL18Lz2H6O9jxy1rP-rq0/view?usp=sharing

A tu wrzuciłem plik z instrukcją serwisu widelca talas II:

https://drive.google.com/file/d/1sq00XokWQQSHufmG8oYabsj3HOVcNmgI/view?usp=sharing

Także jeżeli się nie mylę, to dzięki temu zestawowi mógłbym samodzielnie przeprowadzić serwis tłumika. Doczytałem, że prawdopodobnie do "zwykłego" serwisu będę potrzebował uszczelek 32mm z kołnierzem, więc możliwe, że te będą pasować:

Zestaw uszczelek Racing Bros do amortyzatora Fox / X-Fusion / RockShox / Specialized AFR FLANGE (rowerowy.com)

lub takie przeznaczone do amortyzatorów z lat 2003 - 2015 (więc te już na 99%):

Uszczelki SKF Fox 40, Rock Shox, Marzocchi (dhshop.pl)

Do tego potrzebuję olej, który już wcześniej podawałem: Red Line (Czerwony, Medium). Czy ktoś jest w stanie doradzić, czy nic nie pokręciłem? Jak zamówię części, to mogę mieć problemy ze zwrotami, a do tego niemal pewne jest to, że sam będę musiał przeprowadzić zarówno serwis olejowy i tłumika (będę robił to pierwszy raz). Może ktoś ma jakieś porady jak się do tego zabrać? Z instrukcją serwisu widelca powinno być łatwiej, ale w zestawie uszczelek do tłumika jest ich... sporo i obawiam się, że mogę się w nich pogubić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Marcin8452 napisał:

@Kowal1986

Serwis brzmi spoko, znalazłem w instrukcji nawet modele części, jakie producent zalecał do użycia przy wymianie sprężyn w amortyzatorach z tamtego roku.

Czy znasz jakiś godny polecenia serwis, który podjąłby się takiego zlecenia?

Polecić nie mogę, bo nie miałem talasa, ale na stronie oficjalnego przedstawiciela masz listę autoryzowajych serwisów. https://gregorio.pl/autoryzowane-serwisy/

Inne nieautoryzowane serwisu polecą Ci inni koledzy z forum.

Edytowane przez Kowal1986
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...