Skocz do zawartości

[Garmin eTrex 32x] przewyższenia, profil wysokościowy


Rekomendowane odpowiedzi

Powiedzcie mi jak to jest z tymi przewyższeniami i ich obliczaniu. Chyba na forum doczytałem, że Strava jeżeli ma się GPSa z barometrem korzysta z danych z odbiornika, w przeciwnym wypadku bierze dane ze swoich map. A jak jest z innymi aplikacjami? OSMAnd,Viking, Traseo, QMapShack, każda z nich pokazuje inne dane. A dane z urządzenia są takie same. Nie jestem jakimś maniakiem liczb i cyferek,  i 10 czy 20 metrów różnicy przy przewyższeniach to pikuś. Ale robiłem w poniedziałek trasę 65 km i przewyższenia wyglądają następująco:

  • Traseo - 654 m
  • Strava - 549 m
  • Viking - 801 m
  • OSMAnd - 722 m
  • QMapShack przy danych z GPS 410 a przy zmianie danych na DEM 505 m.

Te różnice są wielkie i nie mam pojęcia jakim danym wierzyć, które są najbliższe prawdy? Strava??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że nic nie poda Ci prawidłowego wyniku, serio :)

Pomiar barometryczny zawsze będzie narażony na niedoskonałości ze względu na wahania ciśnienia atmosferycznego, czułość urządzenia, itp. W dodatku sam możesz wpływać na błędne wartości zbaczając z trasy, wracając się po coś, zjeżdżając do jakiegoś obiektu. 

Z kolei dokładność pomiarów z aplikacji zawsze "zatrzyma się" na szczegółowości bazy danych (mapy DEM) z której dana aplikacja/usługa korzysta. Ale  może również zdarzyć się, że jadąc przez tunel lub most apka pobierze wysokość z faktycznego ukształtowania terenu (wysokość grzbietu nad tunelem lub doliny pod mostem), a nie realną wysokość trasy przez dany obiekt.

Gdybyś chciał prowadzić własną statystykę lub publikować dane w poważnych źródłach i zależałoby Ci na ujednoliceniu danych, najlepiej chyba uśredniać wybrane 2-3 aplikacje.

Szy.

Edytowane przez szy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...