Skocz do zawartości

[Szosa] Triban RC500 - XS czy s


Lukasz331

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

zamierzam kupić swoją pierwszą szosę (wcześniej jazda tylko na crossie Unibike Flash). Wybór już padł na Tribana RC500 - myślę, że zadowoli mnie taki osprzęt. Pytanie kieruję głównie do użytkowniów tego właśnie Tribana RC500/520. Jaki rozmiar ramy będzie odpowiedniejszy przy wzroście 166 cm i przekroku ok. 74-76 cm? Według rozmiarówki producenta łapię się na S, ale z wyczytanych szczątkowych opinii zastanawiam się nad XS, S może być za duży w przekroku. Jest ktoś w stanie mi doradzić? :)

Geometry.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pff, Decathlon robi tabelki w złą stronę. Ciężko się to przegląda.

Patrząc na wymiar ST, to przy 480mm możesz mieć już dość ciasno. Pod tym względem, według mnie XS.

Ja mam 174/81 i chyba dla siebie bym brał S, chociaż rozważyłbym też M. Wychodzi z tego że Ty powinieneś... no właśnie. Chyba dobrze by było gdybyś się przymierzył.

Jeżeli miałbym robić strzał w ciemno, bo w sumie nie podajesz preferencji, to raczej XS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przymierzyłbym się, gdyby były jakieś dostępne stacjonarnie :D Niestety pustki, preferencji też zbytnio nie jestem w stanie określić, gdy nigdy nie jeździłem na szosie dłużej - chciałbym, aby była zwinna i stabilna. Decathlon też nie podaje wymiaru przekroku, co jest bardzo uciążliwe przy zakupie internetowym. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja bym wziął XS. Jest taka zasada, że łatwiej wydłużyć rower, niż skrócić. Będzie Ci nieco za ciasno, to sobie wrzucisz mostek jeden czy dwa centymetry dłuższy. Jak kupisz długą, to zaczną się kombinacje z mostkami typu 60 mm, a do tego dojdzie sama wysokość ramy.

Według mnie tak będzie bezpieczniej, zwłaszcza że rama ma spory Sloping, więc przy sztycy będziesz miał te 440 mm, ale już kawałek dalej sporo więcej. Przy 480 mm, jestem praktycznie pewny że stojąc nad środkiem ramy, będziesz się opierał kroczem o górną rurę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem skąd jesteś, ale jak sie dogadasz to sie przymierzysz. Np w Warszawie na decathlon rent jest S oraz XS. Troche inne modele niby, ale rama ta sama

https://rent.decathlon.pl/s?address=Warszawa, Polska&bounds=52.567999159706275,21.471098432179428,51.897876673153334,20.651289837573522&keywords=triban

Często też w sklepach są modele ekspozycyjne, nie na sprzedaż. Ale przymierzyć się możesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dużym zaokrągleniu dla rozmiaru XS. 

Przy główce ramy: stack 524 + promień koła 340 - bb drop 74 (decatlon nie podaje ale to w miarę standardowa wartość) = 790

Rura podsiodlowa 450 + promień koła 340 - bb drop 74 = 716

Wyniki są wysokością do końca podsiodłowej i główki ramy więc odejmujesz te 10-15mm i okazuje się, że pozioma w XS jest na wysokości od 70cm przy sztycy do 77-8 przy główce. 

5 minut temu, Mateusz_Brycki napisał:

Często też w sklepach są modele ekspozycyjne, nie na sprzedaż. Ale przymierzyć się możesz

W decathlonie nie ma teraz nic z barankiem oprócz rowerów podpiętych pod zwift (a i tak nie wszystkie to szosy). Zresztą XS zawsze trzeba było ściągać do sklepu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, skom25 napisał:

To ja bym wziął XS. Jest taka zasada, że łatwiej wydłużyć rower, niż skrócić. Będzie Ci nieco za ciasno, to sobie wrzucisz mostek jeden czy dwa centymetry dłuższy. Jak kupisz długą, to zaczną się kombinacje z mostkami typu 60 mm, a do tego dojdzie sama wysokość ramy.

Według mnie tak będzie bezpieczniej, zwłaszcza że rama ma spory Sloping, więc przy sztycy będziesz miał te 440 mm, ale już kawałek dalej sporo więcej. Przy 480 mm, jestem praktycznie pewny że stojąc nad środkiem ramy, będziesz się opierał kroczem o górną rurę.

Też mam takie przeczucie, ktoś gdzieś indziej pisał, że w tym modelu przy 166 wziął S i właśnie z kroczem był problem, po roku zmienił na XS. Pozostaje uzbroić się w cierpliwość i poczekać na dostępną XS (aktualnie są S na stronie). 

Niestety w Decathlon rent u mnie w mieście nic nie ma, ekspozycję sprawdzę dopiero w sobotę.

1 minutę temu, Mihau_ napisał:

W dużym zaokrągleniu dla rozmiaru XS. 

Przy główce ramy: stack 524 + promień koła 340 - bb drop 74 (decatlon nie podaje ale to w miarę standardowa wartość) = 790

Rura podsiodlowa 450 + promień koła 340 - bb drop 74 = 716

Wyniki są wysokością do końca podsiodłowej i główki ramy więc odejmujesz te 10-15mm i okazuje się, że pozioma w XS jest na wysokości od 70cm przy sztycy do 77-8 przy główce. 

W decathlonie nie ma teraz nic z barankiem oprócz rowerów podpiętych pod zwift (a i tak nie wszystkie to szosy). Zresztą XS zawsze trzeba było ściągać do sklepu

Czyli by pasowało przy moim przekroku, aby te kilka cm bezpiecznego luzu było. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się że nie mając doświadczenia, autor może zweryfikować co najwyżej wysokość górnej rury, ale tutaj @Mihau_ podał już wyliczenia matematyczne.

Taka chwila na rowerze dużo nie zmieni. Ja mając 174 cm, kupiłem kiedyś szosę TTH 574 mm, bo sprzedawca tak mi doradził. Co lepsze, w sklepie wydawało mi się że jest dobra, tylko w kroku nieco ciasno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...