Skocz do zawartości

[zębatki] szerokość zębatek a łańcuch.


yaarek

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Stanąłem przed dylematem przy wymianie napędu w miejskim rowerze od Rometa.

Rower ma piastę Nexus 7. Chcę wymienić tylną zębatką na nieco większą, dać nowy łańcuch no i niech się dalej kręci.

Zmierzyłem szerokość obu zębatek suwmiarką: tył ma ok. 2,35 mm, przód ma ok. 3 mm

Wygląda to trochę jakbym miał przednią zębatkę pod łańcuch 1/8" a tylną pod 3/32"

Znalazłem na allegro ofertę zębatki i w opisie widnieje: grubość: 2,3 mm,  łańcuch w rozmiarze 1/2" x 1/8". W innej 2,3 mm i łańcuch 1/2x3/32"

No i zgłupiałem. Zakładając że korba o szerokości 3mm zostaje, to jaką mam kupić zębatkę tylną (na chłopski rozum taką samą)? No i jaki łańcuch.

Doradzi ktoś jak to powinno wyglądać?

Przy okazji, jaki inny łańcuch kupić niż NX-10. Rynek zasypany podróbkami co nawet sezonu nie wytrzymują.

 

Pozdrawiam,

Jarek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup tylną szczerbatkę pod 1/8", sznurek też pod 1/8" i będziesz Pan zadowolony.  Grubszy łańcuch lepiej przenosi napęd, w teorii jest bardziej trwały.  Ja kupuję markowe sznurki BMXowe - działają bez problemu, IZUMI też są dobrej jakości.  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model sprawdzę później, jak wrócę do domu.

Gdzieś trafiłem opis do zębatki 1/8" że nie pasuje do mojego modelu. Jak dobrze pamiętam, to może być problem z założeniem tej okrągłej sprężynki.

Z drugiej strony chyba da się tam ściągnąć jakąś podkładkę żeby zrobić miejsce.

Z listy części zamiennych w serwisówce, wszystkie zębatki są na 3/32. Pozostaje chyba rozebrać i sprawdzić.

Mam jeszcze w sumie łańcuch mało używany, HG51 ze starego górala. Za krótki już żeby przełożyć na inny rower i może bym tu wykorzystał, jeśłi się ułoży na korbie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Cześć.
Jak się skończył Twój wątek ? ( wiem, to już ponad 2 lata) ;)
Ja napotkałem taką sytuację - w zakupionym rowerze używanym.
Nexus 8, zębatka z tyłu 2,3mm, z przodu "w okolicy" 3mm. A łańcuch wąski tzn, 6,2 mm na trzpieniu.
I tak zachodzę w głowę, czy poprzednik założył wąski łańcuch przez pomyłkę, czy to dopuszczalny zabieg.

Na wymianę kupiłem KMC Z1 wide ( 3/32 czyli 8,2-8,6). Czy oby czegoś nie pomieszałem?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Założyłem zębatkę o tej samej szerokości co była wcześniej, czyli węższa. Tylko ma 2 zęby więcej.

Kupiłem łańcuch SRAM PC-1, szerszy. 1/8 (czyli 4/32).

Testowałem łańcuch 3/32 (taki od napędu x8) i nie chciał wejść na blat korby. 

Wszystko śmiga. 

Jarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...