Skocz do zawartości

[pedały SPD] luzy w pedałach deore XT m8000


kangi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie!

 

Kupiłem jakieś dwa miesiące temu (przebieg 2000 km) pedały SPD Shimano deore XT poprzedni model, tj. 8000. Po pewnym czasie z lewego pedała nagle zaczął wyciekać smar i okazało się, że jest niedokręcona ośka. Skręciłem to tak jak każe Shimano 10 nm 17 mm kluczem. Po kilku dniach jednak okazało się, że są luzy w pedale, ale nie takie typowe luzy góra dół a luzy do środka i na zewnątrz, widoczne na filmie w załączeniu. Rozkręciłem pedały, wyczyściłem, nasmarowałem świeżym smarem i dokręciłem kontrę jak przykazał Pan Shimano. Zaznaczyć trzeba, że robiłem to już wiele razy i myślę, że umiem to zrobić poprawnie. Poprzednie SPD m520 mam pięknie skręcone i działają do dzisiaj. Wracając do pedałów XT, mój serwis nie pomógł i w dalszym ciągu są te nieszczęsne luzy. Wydaje mi się, że problemem jest ta aluminiowa nagwintowana tulejka, lata na osi bez żadnych ograniczeń. 

Jak usunąć te luzy, zaznaczam, że odpowiedź: dokręć kontrę poprawnie uznaję za niewłaściwą z góry.

https://drive.google.com/file/d/1afZNK7C0TjvSHAhsZEcD6mAHPbipmDAs/view?usp=drivesdk

https://drive.google.com/file/d/1aoOup5vAm8F9yFdiF47Zbn-IXVUjrkM-/view?usp=drivesdk

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

XT kontruje się inaczej niż 520. W 520 zostawiasz luz który niweluje nakrętka. W XT o ile pamiętam, od razu robi się to "na sztywno".

Chociaż pisząc uczciwie, robiłem to dawno i mogę się mylić.

Nie ma dostępu do linków które wkleiłeś.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, kangi napisał:

Wydaje mi się, że problemem jest ta aluminiowa nagwintowana tulejka, lata na osi bez żadnych ograniczeń. 

Dobrze to ująłeś, wydaje Ci się.

Filmu to mi się kręcić nie chce (i tak rozkreciłem pedał) ale masz na zdjęciach zakres pozycji w jakich tą tulejką można swobodnie przesówać po osi.

 

received_5939370026133219.jpeg

received_1033468847456738.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, abdesign napisał:

Dobrze to ująłeś, wydaje Ci się.

Filmu to mi się kręcić nie chce (i tak rozkreciłem pedał) ale masz na zdjęciach zakres pozycji w jakich tą tulejką można swobodnie przesówać po osi.

Ok, dzięki za pomoc i uświadomienie co do zakresu ruchu. Jednak to nie rozwiązuje problemu :(

Tulejek teflonowych mam dwie w środku tej nagwintowanej tulei. Myślicie, że mogą to być podróbki? Pedały kupiłem na OLX. 

Problem pojawił się po tym jak zauważyłem, że jeden pedał się rozkręcił i wycieka z niego smar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budowa tych pedałów jest tak prosta, że to musi działać.

Jedyne co mi przychodzi do głowy, to że w korpusie była jakaś wkładka na końcu. Tyle że to średnio możliwe, bo korpus jest drążony.

Pytaj @Punkxtr, on jest znawcą takich tematów.

Od kogo kupiłeś te pedały?

Rozkręć drugi i zobacz czy tulejka z gwintem jest tej samej długości. Jak masz suwmiarkę, to zmierz głębokość korpusu w obydwu. Jak nie masz, to coś wsadź do środka i zmierz po wyjęciu.

Może to jakieś ulepy, a Ty luzu nie zauważyłeś. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Tak dla zainteresowanych. Pedały oddałem do szanowanego serwisu w Gdyni. Pan majster rozebrał, wyczyścił i stwierdził, że osie się wyrobiły w miejscach gdzie miały kontakt z kulkami. Szczerze mówiąc, wydaje mi się, że nie wiedział co im dolega i coś wymyślił na biegu. Przecież osie są stalowe i wydaje się, że są najtwardsze ze wszystkich elementów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro kupiłeś używane... to w zasadzie nic o nich nie wiesz... nawet tego czy mają oryginalne ośki. Może ktoś je odchudzał i wsadził tytanowe, które nadają się żeby kilka razy w wyścigu wystartować a nie jeździć na co dzień?

Edytowane: no skoro kupiłeś nowe to mój wpis nie ma żadnego sensu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...