Skocz do zawartości

[buty] Zmiana producenta


bliitz

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Czy macie jakiś sprawdzony sposób na montaż bloków spd, aby były w takiej samej pozycji, w nowych butach przy przesiadce ze starych? Do tej pory jeździłem w butach SIDI a teraz zmieniłem na Fizik. Mam wrażenie, że mimo iż starałem się na "oko" ustawić tak samo bloki to jednak nie do końca mi się to udało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

też zmieniałem buty z Shimano na Sidi i uważam, że różnica w cholewce, podkładce, nawet sztywności podeszwy czy sposobie zapinania, rozmiarówce powoduje, że nie jest możliwe skopiowanie ustawienia, a nawet gdyby się to jakoś udało to feeling i tak będzie delikatnie inny w każdym bucie.

Nie wiem co masz na myśli z ustawieniem na oko, ale ja starałem się odwzorować pozycję bloku przez dokładne zaznaczenie na obu butach (mając nogę w bucie) tego miejsca z obrazka i jak jest ustawiony blok względem tego punktu:

image.png.bc08f5fca474a8ecaea56f03e2e990dd.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie musisz wpinać nogi w pedał przy ustawianiu, robisz to na sucho, chodzi tylko o to żeby w jednym bucie i w drugim zaznaczyć miejsca i ustawić w miarę tak samo bloki. Potem dopiero możesz testować na wpięciu.

Robiłem to bardziej na wyczucie. Możesz ew. do nogi na boso przykleić taśmą coś co będzie lekko wystawać tak żebyś potem mając nogę już w bucie wyczuć to miejsce przez cholewkę.

A na bucie potem możesz tak samo jakiś mały kawałek taśmy izolacyjnej przykleić żeby zaznaczyć to miejsce.

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta kość jest prosta do wyczucia, ale możesz właśnie coś nakleić na stopę, żeby było wyczuwalne lepiej.

Jeżeli chodzi o ustawienie bloku w poziomie, to ja robię to na oko, tak żeby środek bloku celował w środek końca buta. Możesz przyłożyć linijkę, wtedy będzie łatwiej to ocenić.

Ustawienie na boki, to w moim przypadku zawsze odsunięcie na zewnątrz, najdalej od korby. No ale to moja preferencja, nie sugeruj się tym.

Co do samego ustawienia bloku przód/ tył. Szukaj tej kości, ale możesz też próbować innych ustawień. Ja w szosowych lubię mieć blok maksymalnie z przodu. Nie wiem dlaczego, ale tak mi bardziej pasuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widać co kto lubi, według mnie jak zawsze jest to punkt startowy. Ja nawet słyszałem porady żeby przesunąć o 0,5 cm w stosunku do kości.

Jeżeli chodzi o ustawienie bloku szosowego. Naklej sobie taśmę np na szafkę. But z blokiem opierasz o krawędź, tak żeby krawędź taśmy przechodziła przez środek bloku. Butem kręcisz tak, żeby ta sama krawędź szła przez środek końca buta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozumiałem tego z tą taśmą 😂. Chyba muszę poszukać filmików na yt jak to zrobić ;). Poprzednie buty mam ustawione podczas bike fittingu i dlatego wyjściowo chciałbym nowe też ustawić tak samo. Oczywiście, że ze względu na to, że to zupełnie inny model to mogą pojawić się różnice pod względem właśnie zapięcia, materiału itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narysuj sobie linię. Ma ona przebiegać przez środek bloku i środek końca buta.

Dla ułatwienia, raz żeby widzieć blok, a dwa, żeby go dokręcić, możesz wyznaczyć taką linię np na szafce. Wtedy dolną część bloku opierasz na krawędzi i ustawiasz.

Nie wiem jak Ci inaczej to wytłumaczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale przy zmianie modelu i producenta butów, ze względu na inną konstrukcję podeszwy i ogólnie całego buta, prawdopodobne jest, że nie uda ci się przenieść pozycji idealnie. Jeśli zrobisz tak jak powyżej, a potem będzie coś nie tak i własnym kombinowaniem nic nie osiągniesz, to zostaje kolejny bikefit, a przynajmniej korekta pozycji bloków.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...