Skocz do zawartości

[Napęd] Wymiana na wyższą grupę


Adikon

Rekomendowane odpowiedzi

Manetki dogadane. Do tego znalazłem przednią przerzutkę FD T8000 w cenie deore, więc też taka wleci i będzie cacy. Jak już wszystko skompletuję to na pewno się pochwalę. Kiedy dostanę zielone światło od lekarzy to poskładam i również dam znać, żeby doprowadzić do końca ten temat. Może się komuś przyda w przyszłości 😀

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory udało się kupić kilka rzeczy, a zestaw ma wyglądać tak:

-korba fc-t6010 48/36/26 (350 zł)

-suport bb52 lub mt800 (jeszcze się zastanawiam)

-manetki XT-m780 (300 zł)

-przerzutka przód FD-T8000 L (150 zł)

-przerzutka tył m6000 SGS (240 zł)

-kaseta 10rz 11-32 XT lub niżej (tutaj się jeszcze zastanawiam)

-łańcuch raczej mój ulubiony KMC lub campagnolo

Ceny są za nowe sztuki.

Hamulce zostają na razie br-m315 i w międzyczasie będę szukał czegoś używanego lub w okazyjnej cenie.

Jak myślicie ogólnie spoko zestaw będzie? Może doradzicie w kwestii suportu jeszcze, bo do tej pory jeździłem na kwadracie we wszystkich rowerach i nie mam doświadczenia z HTII?

Edytowane przez Adikon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Suport jak suport - masz wkręcany BSA więc większej filozofii w tym nie ma. Po prostu 2 miski z osadzonymi łożyskami, podkładki i tyle.

BB52  jest dobrze uszczelniony i tani. https://pl.aliexpress.com/item/32851771557.html

MT800 podobno lepszy - nie jeździłem bo mi się BB52 nie chce skończyć. Dokręca go się kluczem z dołączaną plastykowa przejściówką która nie zostawia śladów - dla niektórych jest to ważne.

Accenta kupiłem, jeździłem. Oryginalne łożyska poszły po 2 tygodniach gdy je podtopiłem, włożyłem Endury, skończyły sie po kilkunastu tysiącach ...

Wziąłbym jeden z dwóch pierwszych w zależności od kaprysu. Nie bawiłbym sie w wymianę łożysk. Komplet dobrych kosztuje 60 złotych a paprać się z tym skoro BB52 tańszy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem. Ja mam XT 781 - to samo co 786 tylko bez sprzęgła i od 30 tys nie chce się popsuć a wiele gałązek się w nią już wkręciło. m6000 nie znam. 

Co do suportu - mi BB52 przejechał w sumie już prawie 18 tys km. Ma uszczelkę wargową która nieco zwiększa opory ale moim zdaniem nie wyczuje się różnicy w jeździe. Cała sztuka to dobrze założyć suport - nie skręcać go zbyt mocno tą plastykową nakrętką (musisz ją dokupić !! https://biostern.abstore.pl/narzedzia-i-klucze-klucz-tlfc16-do-ht2-czarny,c98,p828,pl.html ) bo pójda łożyska. I nawalić towotu żeby chronił przed wodą.

O kluczu https://city-sport.pl/klucz-do-suportu-hollowtech-ii-prox-raczka-rc-b929.html pewnie wiesz, że potrzebny :)

 

Edytowane przez wkg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj dotarła pierwsza część układanki. Waga 800g, więc tyle co XT na tej samej ilości blatów i tych samych przełożeniach. Korby w środku puste. Wychodzi na to, że w tym przypadku nie warto dopłacać do XT🤷

Jutro powinny być kolejne zabawki i jeszcze trochę smaczków z aliexpress, ale na to trzeba trochę dłużej poczekać. Będę relacjonował zmiany kiedy tylko lekarz pozwoli cokolwiek robić. Na razie zakupowy szał😁

IMG_20210610_193723.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ostatecznie osprzęt będzie taki:

-Korba deore FC-T6010  48/36/26

-manetki XT m780

-przerzutka tył XT m786 SGS 

-przerzutka przód T8000-L-6 3x10

-kaseta 11-32 10rz XT

-łańcuch KMC X10SL

Oczywiście dało się taniej, ale kocham rowery i nie żałuję. Teraz czekam na moment kiedy lekarz pozwoli mi coś robić i składam😀

 

 

 

IMG_20210611_161930.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym SL to chyba przegiąłeś : ) EL tańszy a nie gorszy, to samo srebrno-szary. 

Ale do takiej kasety to bym wziął 3 łańcuchy i rotował.

 

 

21 godzin temu, Adikon napisał:

Wychodzi na to, że w tym przypadku nie warto dopłacać do XT🤷

Pewnie, że nie. A już na pewno nie do ceny blatów. Akurat w 6000 deorkę zrobili pustą. MOżesz sobie pomiar mocy założyć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O nie pomyślałem o pomiarze mocy. Mam magenec406. Muszę zobaczyć jak to zrobić, bo szczerze mówiąc jeszcze nie wiem. Co do łańcucha to wiem, że to tylko kolor, ale trochę poniosło 😅. Kupię srebrny na podmianę, a ten będzie do jazdy po mieście 🤣

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie masy korb to 800g dla xt jest wraz z "grupowym" sportem. FC-T6010 odpowiednio wychodzi wtedy 970g.  Co nie zmienia faktu, że nie warto dopłacać 

Co do łańcucha to jak @wkgwspomniał - w cenie x10sl można nabyć 3 szt  x10 seebrno-czarnych. Odpowiednio żąglując łańcuchami co kilkaset km na 3 napęd przejedzie q0x większy dystans niż na jednym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z łańcuchem to wiem, ale minęła dziś okrągła rocznica kiedy rzuciłem fajki, więc zrobiłem sobie taki prezent. Suport wybrałem mt800, więc tam też nie ma dużego ciężaru pomijając fakt, że nie zwracam aż tak bardzo na wagę. Oczywiście wiadomo im lżej tym lepiej, ale nic na siłę. 

Edytowane przez Adikon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie masa napędu ma znaczenie czwartorzędne. Najwięcej, najmniejszym kosztem urywa się na kołach, gumach, ramie, widelcu, kierownicy i sztycy. Napęd ma dawać odpowiedni (nie za szeroki, nie za wąski) zakres przełożeń i być tani w eksploatacji.

Edytowane przez Dokumosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć! Tak prezentuje się rower aktualnie. Ze zmiany napędu jestem bardziej zadowolony niż myślałem. Teraz już nie ma strachu, że na szybko nie zmienię przełożenia pod obciążeniem, a zmiana odbywa się praktycznie bezszelestnie. Zostały mi do wymiany hamulce lub ich modyfikacja (obecnie m315, a w planach m6000 lub magura). Na foto golas bez bidonów itd, bo to jeszcze nie zamontowane :) Dziękuję wszystkim za pomoc :)

po zmniejszeniu 90.jpg

201932701_111986217677241_8677057338425649185_n.jpg.ac6a17b4b1a55ab94ffdb3223733f9cd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Blaty z przodu wymieniłem na 22/32/44. 48 z przodu było dla mnie zbyt duże, a jeżdżę zgodnie ze sztuką bez dużych przekosów i stąd taka zmiana. Do tego kadencja 90-100 i na tym seciku śmigam 25-30 km/h. Hamulce zmienione na deore m6100. Ile ogniw łańcucha wyszło szczerze mówiąc nie pamiętam, więc nie będę strzelał i wprowadzał w błąd. Mam dodatkowo jeszcze kasetę 11-36 kiedy jadę w bardziej wymagający teren (tylko wtedy muszę pamiętać, żeby nie wbić największych blatów jednocześnie, bo łańcuch jest zbyt krótki). Naprawdę jestem zadowolony z tego zestawu i nie mam zamiaru nic zmieniać, bo jest mega uniwersalny😀 Jeśli nie robisz bardzo stromych podjazdów to 11-32 spokojnie wystarcza. 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skorzystam z tematu. Aktualnie w moim crossie mam napęd 3x8, korba 48-38-28, kaseta 11-30. 

Na ten moment nie chcę ruszać jeszcze całego napędu, ale korba i suport muszą zostać wymienione. Przy tej okazji chciałbym przejść na korbę ze zintegrowaną osią i docelowo będzie to miał być napęd 3x9 lub 2x10. W związku z tym dwa pytania. Czy jak wstawię takie FC MT210 lub alivio FC-T4060 44-32-22 to muszę w tym momencie zmieniać przednią przerzutkę ? Drugie pytanie czy te korby będą bez problemu pracować w napędzie 10rz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

przyszedlem z kilkoma pytaniami odnosnie wymiany korby. Moj rower to Bergamont Helix 5.0 w ktorym mam korbe Shimano FC-M371, 48/36/26t i przyszedl czas by ja wymienic. 

Troche malo sie na tym znam dlatego chcialbym sie dowiedziec na jaka moglbym wymienic? Jakas z wyzszej polki. 

Do tego dochodzi pytanie czy jesli wymienie korbe to musze wymieniac lancuch i kasete? Kaseta byla wymieniana kilka miesiecy temu wiec tak zuzyta chyba jeszcze nie powinna byc. 

Prosilbym o kilka ciekawych propozycji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...