Skocz do zawartości

[hamulce] Tarcze centerlock internal/external w kołach DT Swiss x1900


Semtex

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

jestem na etapie wymiany tarcz w swoim Treku. Generalnie wymieniłem już hamulce z fabrycznie montowanych "pięćsetek" na XT 8000, przy okazji sprawdziłem zużycie tarcz no i wyszło mi, ze trzeba by je wymienić. zaplanowałem sobie wymianę na Shimano DEORE SM-RT64, ale spotkałem z dwoma systemami mocowania: external i internal, moim zdaniem powinienem wybrać external bo mam koła DT Swiss x1900, obecnie mam adaptery do tarcz na 6 śrub, w tym systemie jest już "nakrętka" na klucz Hollowtech 2, moje pytanie jest następujące, czy mogę kupić obojętnie, które mocowanie (internal/external) i użyć tej firmowej "nakrętki" DT Swiss, czy muszę wybrać pomiędzy tymi dwoma specyficznymi systemami montażu?
Koła są na sztywnych osiach: 15/110 12/148 Boost.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przód external, tył internal. Lub dla uproszczenia serwisu obydwie external, jak ja to właśnie będę robił. :)

Z przodu nie dasz rady włożyć klucza do kaset, którym dokręca się nakrętkę, jeśli zastosujesz tą "wewnętrzną".

Możesz zastosować albo te od adapterów, albo te od tarcz (external) - to jest właściwie taka sama nakrętka. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, tarcza jest zawsze taka sama, różnica jest tylko w dołączonej nakrętce.
Patrzyłem na zdjęcia w sieci i nakrętki DT i Shimano różnią się na nich tylko napisami. ;)
Ale zaraz będę wymieniał swoje tarcze (IS z adapterami na CL), więc porównam nakrętki dokładniej.

Zanim przyszły tarcze byłem przekonany, że w zestawie będą nakrętki na klucz do kaset (internal) i miałem użyć tych od adapterów DT Swiss, ale okazało się, że przyszły te na klucz do suportu (external). Użyję więc tych od Shimano, a kompletne adaptery pójdą na sprzedaż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Semtex bardzo proszę i dziękuję! :)

A dopinając wątek nakrętek:

Wymieniając tarcze, porównałem nakrętki. Jednak te od adapterów DT Swiss znacznie różnią się od nakrętek Shimano i DT Swiss ze zdjęć.
DT Swiss są zdecydowanie ciensze i płaskie, wykonane chyba ze stali. Sztuka waży 20g.
Shimano mają wokół przy krawędzi wystający kołnierz. Do tego pod spodem mają podkładkę-blaszkę zapobiegającą luzowaniu. Są wykonane z aluminium, ważą ~9,5g/szt.
Zastanawiam się teraz, czy te nakrętki od adapterów aby na pewno nadadzą się do przykręcenia tarczy CL bezpośrednio... Z drugiej strony - czemu nie, tu przecież nie ma wielkiej filozofii. ;)

 

20210423_221931.thumb.jpg.4830c284eea16c629b8be38e789b794a.jpg20210423_222031.thumb.jpg.d0dc449b634f1411426ef2b9758ac760.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@TheJW moja DT Swiss, chyba, wygląda bardziej jak ta Shimano, ale w sumie bez znaczenia, bo obie zrobią co należy, naturalnie podkładka falista przemawia na montowanie Shimanowskiej, ale nie miałem do teraz problemów z tymi DT Swiss, znaczy wszystko trzymało tak jak powinno. Nie mniej zamówiłem tarcze "extern" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...