Skocz do zawartości

[cross] Dobry rower dla niemłodej osoby


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

planuję zakup roweru dla mojego taty. Osoba nie najmłodsza, ale regularnie jeżdżąca po ursynowskich ścieżkach i Lesie Kabackim. Jeździ codziennie 30-40km w czasie 1,5-2h.

Rider ma prawie 60 lat, 186cm i lekką nadwagę ;)

Obecnie jeździ na Krossie A4(w zasadzie została rama, ale geometria pozostała). Tata ma problemy z kręgosłupem i chce rower gdzie będzie trochę mniej pochylony niż na typowym XC. Nie chcę kupować roweru gdzie jedzie się totalnie wyprostowanym, bo taki już też ma, tylko taki który zapewni trochę wyższy komfort, ale nadal będzie trochę szybszy od klasycznej kozy. 

Na razie myślę o Krossie Evado 10.

Pytania:

1) Znajdę coś lepszego, jeżeli chodzi o typ roweru? (pozycja ma być bardzie wyprostowana niż na XC)

2) Ewentualnie jest sens kupować coś innego? Budżet raczej mnie nie ogranicza, ale nie lubię wydawać zbędnie kasy, więc powiedzmy, że górny limit to 10k. 

Wydaje mi się, że osprzęt od Deore to już świat i ludzie, w tym Krossie jest trochę XT trochę Deore.

Na jakie rowery ewentualnie zwrócić jeszcze uwagę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia co to za problemy z kręgosłupem. Bardziej wyprostowana pozycja nie koniecznie jest rozwiązaniem dobrym. Masz wtedy większe dobijania i dolegliwości bólowe. 
Mi np świetnie na kręgosłup robi jazda na baranku.  Mogę jechać z plecami  w niemal dowolny wygięciu a nie ma dobijania w dolnej części kręgosłupa. Wyprostowana pozycja zabija mi krzyże w sposób makabryczny.  Zmiana pozycji na bardziej pochyloną u mnie była wybawieniem. 
Z tą niemłodą osobą to lekko przeginasz. 60 lat to siła wieku a prawie 60 to w ogóle młokos ;)

Ale jak ma być góral i bolesny kręgosłup to może jakiś full?   Jak się go misiowato ustawi to powinien ładnie wybierać drgania. Jak twardziej to mniej ale nadal sporo strzałów się nie dostaje.  
Ja mam takiego Marina HawkHill 2 i jest to bardzo kompletny i wygodny rower. Bez wariactw ale i zbędnych kompromisów a daje frajdę z jazdy.  Pozycja jest spacerowa bym powiedział. W zeszłym roku zrobiłem nim ponad 120km wycieczkę i nie cierpiał mój kręgosłup. Wiec subiektywnie to on jest bardzo wygodny. Ja bym co najwyżej skrócił mu może minimalnie kierownicę bo rozpięte szeroko ręce nie koniecznie pomagają kręgosłupowi.    

A wracając do kręgosłupa to czasem dla niego lepiej niż inny rower kupować jest znaleźć dobrego trenera który wie o co chodzi i dać Tacie karnet na zajęcia na siłowni z nim. 
Kilka mc może radykalnie zmienić komfort życia... Nie wiem czemu lekarze są tak w tej materii sceptyczni.  
A jak do tego dołożysz fajny rower  ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Ejdzej napisał:

Obecnie jeździ na Krossie A4(w zasadzie została rama, ale geometria pozostała). Tata ma problemy z kręgosłupem i chce rower gdzie będzie trochę mniej pochylony niż na typowym XC. Nie chcę kupować roweru gdzie jedzie się totalnie wyprostowanym, bo taki już też ma, tylko taki który zapewni trochę wyższy komfort, ale nadal będzie trochę szybszy od klasycznej kozy. 

Mam w domu kilka rowerów na bardzo różnych ramach, a pozycję mam na wszystkich ustawioną bardzo podobną (nawet na damce). Jedynie szosa z barankiem znacznie odbiega pozycją, ale to głównie ze względu na kierownicę (baranka), która diametralnie zmienia rower (dlatego szosówką już praktycznie nie jeżdżę, bo coraz bardziej lubię proste kierownice z rogami, a baranka znienawidziłem).

Nie wierzę, że tego Krossa 4A nie da się ustawić bardziej komfortowo, a tego z pozycją wyprostowaną na bardziej sportowo. Na rynku jest wiele mostków i kierownic i sporo tu można zmienić. Chyba że ten Kross ma dużo za małą ramę (z bardzo niską główką), a ten drugi rower to jakaś skrajna, holenderska damka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...