Skocz do zawartości

[Oś tylnej Piasty] Czy nie jest za krótka ?


Dzika_Kuna

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Mam małą zagwozdkę i chyba problem. Zauważyłem w rowerze że mam prawie złamany hak w miejscu, gdzie powinna wchodzić oś tylnej piasty. Na całe szczęście wsadziłem stary który nie jest skrzywiony, no ale tu pojawia się milion pytań, dlaczego tak się stało :D

URL do zdjęcia z prawie złamanym hakiem  -  żeby nie rozjeżdżało forum.

Od strony kasety brakuje mi 5mm żeby oś była na równi z hakiem. Rok tak śmigałem. 

Oddać koło do serwisu żeby wsadzili dłuższą oś ? Na zdjęciu IMG_2020 były ściągnięte dwie podkładki, bo przy wsadzeniu koła po kupnie, oś nie siedziała w pełni ramy. Tak bym to ujął 

Z tego co mi się udało znaleźć, to jest to oś: CrMo, 10x145mm, na zacisk

 

 

IMG_20200710_210226.jpg

HAK.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oś się opierała wcześniej, bo miałem wolnobieg. Była dłuższa ośka przykręcana na nakrętki, bo wygiąłem ją dwa razy 

Po wymianie koła na kasetę nie ma takiej opcji. Dlatego chciałbym się dowiedzieć czy tak ma być, bo mój obecny hak jest w stanie agonalnym, przez moim zdaniem brak osadzenia tam ośki. Chyba że to hak z gównolitu i się "złamał"

NSbhsdN.jpg

Teraz mam założony ten stary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oś po obu stronach ma się kończyć wewnątrz  haków, choćby milimetr, ale wewnątrz. Inaczej nie zaciśniesz szybkozamykacza. ( koło nie będzie się trzymało ramy ) Najlepiej zrobić tak, żeby po obu stronach piasty  wystawało tyle samo. po około 5-5,5 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zaciśnięciu koła szybkozamykaczem, ośki są idealnie w ramie. Martwi mnie tylko to, że oś nie kończy się w haku przerzutki tylko przed (drugie zdjęcie w 1 poście). Nie wiem po prostu czy tak ma być, ale przez to moim zdaniem skrzywił się hak przerzutki 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Lawstorant napisał:

Przeprasza, ale co się dzieje na pierwszym zdjęciu? To koło jest wyjęte czy rama jest rozgięta?

Odpowiem może tak 

Po wsadzeniu nowego koła, po przesiadce z wolnobiegu na kasetę, usunąłem dwie podkładki żeby ośka siedziała całkowicie w ramie po użyciu szybkozamykacza. 

A to co widzisz na pierwszym zdjęciu, to jest ośka bez dwóch podkładek . Stąd ta szpara. 

 

zdjęcie z lipca 2019 

asddd.jpg.41d7cdb628e3e93fc9538c5555105c8b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bajzel się zrobił :ninja:

Pierwsze zdjęcie w pierwszym poście. To co teraz wkleiłem z różowym strzałkami i znakiem zapytania, to jest zdjęcie z mojego postu z lipca 2019 na które mi nikt nie odpowiedział.

Czyli utwierdzacie mnie w przekonaniu, żeby wymienić oś na dłuższą 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O maj god go back. 

Te dystanse były tam nie bez przyczyny. Standard osi to 135 mm i tyle masz mieć między widełkami. To że "tylko" tyle było w dropoutach to normalne. Teraz powodujesz niepotrzebne naprężenia w ramię i fatygę aluminium a i wygląda jakby QR mógł nie trzymać po lewej stronie (nie opiera się na osi zamiast ramy)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale jak wsadzę te podkładki dystansowe, to tylko część ośki piasty siedzi w ramie. Przecież tak tez być nie może. Nawet nie ma mowy żeby oś siedziała w haku od przerzutki. Musiałbym mieć ośkę dłuższą o jakieś 7mm żeby wszystko siedziało elegancko.

Dlatego szukam pomocy :confused: Rok temu pytałem oto samo i nikt nie odpowiedział czy tak ma być

 

Bez tytułu.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...