Skocz do zawartości

[tarcze] zmiana tarczy 160 na 140 mm przy zaciskach Sram Rival


bercov

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Właśnie jestem na etapie zakupu nowych kół do gravela i osprzętu do nich, a przy okazji chciałem zaoszczędzić kilka gramów i zamiast tarczy 160 mm w tylnym kole, zastosować w tarcze 140 mm. Pytanie jest takie, czy w związku z tym muszę dokupić jakiś dodatkowy adapter (który przybliży zacisk do osi koła, w związku z promieniem tarczy mniejszym o 10 mm), czy zadziała to plug & play? Hamulce to hydrauliki SRAM Rival 1, zaciski mocowane w standardzie flat mount. W kilku miejscach znalazłem adapter 160/140, więc wychodziłoby, że wszystko zadziała, ale wolę się upewnić.

Druga sprawa, czy jeżdżąc głównie po płaskim terenie (moja waga to ok 76 kg), będę w stanie zauważyć różnicę w sile hamowania względem tarczy 160 mm?

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mi zrobiłeś zagwozdkę. Mógłbym sobie wyobrazić, że zmiana tarczy z mniejszej na większą może stanowić jakiś problem, ale że odwrotnie?

Sama tarcza się zmieści, bo to tak jakby obecna miała o 1 cm mniej po obwodzie, a jeśli chodzi o zacisk FM, to jest to chyba jakiś standard, czy jest tu jakaś magia?

Te adaptery co znalazłem 160/140 działają tak, że mają taki skos, który się kieruje jedną lub drugą stroną ku górze uzyskując tym samym odpowiednią odległość od tarczy.

Mógłbyś rozwinąć co masz na myśli pisząc o ograniczeniach ramy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rama ma fabryczne mocowania dostosowane do konkretnego rozmiaru tarczy, czyli da się zamontować tylko taką lub większą z adapterem - żadna filozofia.

Musisz po prostu znaleźć w specyfikacji ramy jaką tarcze producent przewidział. Chyba to nie jakiś kompletny chińczyk, że nie masz takiej informacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Forever weight weenie ;-)

Ogólnie to nie wymieniam tarczy z uwagi na wagę. Po prostu muszę kupić nowy zestaw, a z kolei zauważyłem, że wiele tego typu rowerów posiada z tyłu tarczę 140 mm, to czemu nie? 

Oszczędność na wadze to: 20 g (na tarczy) i ok. 13 g na adapterze zacisku ;-)

Ogólnie teraz posiadam tarcze XT SM-RT81 160 mm a planuję kupić XTR RT-MT900 względem nich zysk będzie spory, bo 83 g.

Po obejrzeniu tej instrukcji poniżej, wszystko jest chyba jasne. Z tyłu po prostu zacisk przykręca się bezpośrednio do ramy (bez adaptera).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...