Skocz do zawartości

[napęd] renowacja 3x9


Gonzo2

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

napęd 3x9 w moim 12 letnim Radonie trochę zdycha. Jest to pełne XT z manetkami LX. Kupując ten rower na 18stke miałem ostrą zajawę na XT ale na moją obecną jazdę wystarczy mi porządne części , ale bez "pajacowania":P. 

Korba M770 wg serwisanta przyjmie nową kasetę i łańcuch. Jak myślicie przy przebiegu myślę max 7000km to możliwe? Nic do tej pory nie wymieniałem. Napęd chuchany i dmuchany. 

Jaką kasetę i łańcuch proponujecie? Ja myślałem o kasecie Alivio CS-HG-400 (nie widzę w necie starszych modeli np DEORE czy SLX na 9rz) i łańcuch HG-93 taki jak mam (może teraz 3 szt) pytanie czy korba to wydoli. 

Ponadto bębenek w piaście XT FH-M756 mi zdycha. Piasta musi być na 6 śrub.  Chyba szybko jak na ten przebieg dokonał swego żywota? Może coś innego polecicie w podobnej cenie? 
Co do piast nie rozumiem oznaczeń. Np na www.centrumrowerowe.pl moja piasta jest w kategorii 135x5mm a widzę również 135x9 i 135x10 i wszystkie są na szybkozamykacz nie na sztywną oś. Rozumiem, że różnią się średnicą osi ale wszystkie przypasują do zwykłej ramy? Czy może ten wymiar 135x5mm to jakaś pomyłka sklepu i te 5mm to wymiar pręta szybkozamykacza bo chyba właśnie taki jest.

Bardzo Was Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupić taką samą fh-m756 i wymienić bębenek ( na przyszłość zostaną konusy, kulki )

10 godzin temu, Gonzo2 napisał:

135x5mm a widzę również 135x9 i 135x10

to to samo.

10 godzin temu, Gonzo2 napisał:

Korba M770 wg serwisanta przyjmie nową kasetę i łańcuch. Jak myślicie przy przebiegu myślę max 7000km to możliwe?

środkowa ( jak i wszystkie koronki ) jest alu - jej najpierw bym się przyjrzał

hg400 + hg93 dobry wybór 9 albo zamiast łańcucha hg93 możesz wziąć kmc x9.93 ( nowe oznaczenie x9 silver/grey )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Odnośnie kasety i łańcucha proponuję zestaw kaseta HG400 i łańcuch KMC X9, zestaw dobry i sprawdzony.

Jedno tylko trzeba wiedzieć, że łańcuch na KMC na kasecie Shimano jest głośniejszy niż łańcuchy Shimano, więc jeśli cichszy napęd to lepiej wziąć łańcuch Shimano do kompletu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne co mogę powiedzieć odnośnie bębenka to że ma straszny luz i jest równie głośny (nie mam na myśli cykania zapadek tylko dźwięk zatartego łożyska - takie jakby szuranie)

Tak mi powiedzieli w serwisie, że zdechł. Z taką piastą już sporo przejechałem, ale jak muszę wymienić kasetę to może i piastę, bo ten luz chyba wpływa na precyzję zmiany biegów.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi

w serwisie powiedzieli mi, że bardziej opłaca się kupić całe koło (rozplatanie, nowe szprychy, zaplatanie)

Polecicie coś na 26 cali z piastą na 6 śrub? 

co myślicie?  https://ctbike.pl/novatec-kolo-przod-26-mtb-pro-alexrims-sx-44-gcc-d521.html

Edytowane przez Gonzo2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.04.2020 o 12:20, Gonzo2 napisał:

Dzięki za odpowiedzi

w serwisie powiedzieli mi, że bardziej opłaca się kupić całe koło (rozplatanie, nowe szprychy, zaplatanie)

Polecicie coś na 26 cali z piastą na 6 śrub? 

co myślicie?  https://allegro.pl/oferta/novatec-kolo-mtb-26-tyl-alex-rims-md21-8-9-10-11-9056535746

 

W dniu 21.04.2020 o 12:20, Gonzo2 napisał:

Dzięki za odpowiedzi

w serwisie powiedzieli mi, że bardziej opłaca się kupić całe koło (rozplatanie, nowe szprychy, zaplatanie)

Polecicie coś na 26 cali z piastą na 6 śrub? 

co myślicie?  https://allegro.pl/oferta/novatec-kolo-mtb-26-tyl-alex-rims-md21-8-9-10-11-9056535746

Czy środkową zębatke 32t z tej korby m770 xt mogę zastąpić jakąś tańszą np z Alivio? Będzie to pasowało czy coś trzeba piłować?

 

Czy Hg 400 Alivio  11-32  i CN hg 93 będzie pasowało do przerzutki XT RD-M772?

Pozdrawiam

Edytowane przez Gonzo2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Gonzo2 napisał:

Czy Hg 400 Alivio  11-32  i CN hg 93 będzie pasowało do przerzutki XT RD-M772?

Tak.

Teraz, Gonzo2 napisał:

Czy środkową zębatke 32t z tej korby m770 xt mogę zastąpić jakąś tańszą np z Alivio? Będzie to pasowało czy coś trzeba piłować?

Raczej nie ( choć na 100 % nie jestem pewien ). Bo w drugą stronę ( mamy alivio chcemy xt ) to na pewno nie pasuje.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://kastor-bike.pl/Tarcza-mechanizmu-korbowego-Shimano-Deore-XT-FC-M770-32T

vs

https://allegro.pl/oferta/tarcza-fc-m430-m431-32z-zebatka-alivio-32t-9rz-7932198799

wygląda jakby nie trzeba było piłować nawet...albo i nie:P chyba trzeba przypasować. A ewentualnie jest jakiś offset, że dając inna zebatke zmienią się odległości między zębatkami korby?

Edytowane przez Gonzo2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest błąd, tam jest stal+ kompozyt.

Jest jeszcze jedna opcja ( ratunkowa ) Jeśli nie zajechałeś na amen tej koronki 32 to możesz ją obrócić o 1 śrubę. Te najbardziej zużyte zęby powędrują na bok, a u góry ( gdy ramię korby w poziomie ) będą świeższe zęby.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, SoloTM napisał:

Jeśli działa ok. ( chrupania, strzelania, szarpania brak  - bo przeskakiwanie to jeszcze większe zużycie. )

Przepraszam, ale nie rozumiem:P

Pytam czy obracać bo widać zadziorki w tych miejscach gdzie największa siła idzie z łańcucha. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że możesz, ale nie musisz ;) Choć to wszystko wyjdzie jak zamontujesz nowy łańcuch. Jeśli będzie poszarpywać itp. to obróć. Nie robiłem tego z tymi koronkami stalowo-kompozytowymi, ale z wcześniejszymi modelami korb i nawet jak były różnice na wypustkach wewnętrznych ( te progi pomagające łańcuchowi wspiąć się z 22 na 32 ) to nie miało to wpływu na działanie.

Zamontowałbym jak jest i sprawdził czy jest ok. Będzie hałasować ( przy depnięciu ) to obrócić koronkę o 1 otwór. ( 90 stopni ) i sprawdzić. Minimalne hałasowanie to ustanie po 200-300 km.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, SoloTM napisał:

Nie fantazjuj.

Stwierdzam fakt. Obracanie zębatek na pozycji kątowej zawsze pogarsza jakość pracy napędu.

Teraz, Gonzo2 napisał:

Ale kaseta do wymiany? Bo przymiar wpada ostro w łańcuch

Nic nie jest do wymiany. Możesz sobie dla spokoju ducha kupić nowy łańcuch, założyć. Ale patrząc na stan tego co tam jest, to jeżeli zajęło Ci 12 lat dojechanie do tego, to do wymiany akurat będzie jak przejdziesz na emeryturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...