Skocz do zawartości

[okulary] ze szkłami rozjaśniającymi się na dole


przemo3642

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, czy znacie jakieś okulary z wymiennymi szkłami, które spełniają wszystkie 3 warunki:

1) W zestawie są szkła całkowicie przeźroczyste (noc, pochmurno) oraz ciemne, przeciwsłoneczne.

2) Szkła ciemne są tak skonstruowane, że na górze są najciemniejsze i następnie płynnie się rozjaśniają w stronę dolnych krawędzi.

3) Wymiana szkieł jest łatwa - nie trzeba przykładać do szkieł/oprawek dużej siły, żeby wymienić szybki. Obecnie używam Uvex sport 115 i wymiana szkieł to bajka - z boku jest taka dźwignia ze sprężynką, gdy się ją zwolni, to szkła można wysunąć siłą grawitacji, nie trzeba ich "palcować" przy wymianie. Zakładanie szkła jest równie proste: klik, dźwignia zaskakuje, szkło na miejscu. Niestety szkła Uvex sport 115 nie spełniają wymagania nr 2), tzn. szybki są jednolicie ciemne/transparentne.

Przy spełnionych powyższych wymaganiach dużym atutem byłby przyzwoity stosunek jakości do ceny, czy możliwość kupienia zapasowych szkieł (w razie uszkodzenia).

Okulary będą używane głównie na rowerze szosowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Fenthin napisał:

Nie znam żadnych sportowych okularów tego typu. Ale dlaczego nie po prostu fotochromy?

Fotochromy nie są najlepsze w nocy - nie rozjaśniają się w 100%. Tutaj przykład UVEXów ze szkłami, o jakie mi chodzi. Niestety sama wymiana szkieł w tym modelu jest kłopotliwa - ne ma żadnego systemu, po prostu siłowo, na wcisk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko fotochromy zadziałają odwrotnie niż w 2), najciemniejsze będą na dole. U góry są osłonięte np. przez daszek kasku.
Ja mam robione u optyka i jeżeli dobrze pamiętam, to całkowicie rozjaśnione zabierają 5-10% - praktycznie niezauważalnie.

Z ciekawości, to po co takie niejednolicie przyciemniane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, zekker napisał:

Z ciekawości, to po co takie niejednolicie przyciemniane?

Właśnie to samo mnie zastanowiło. O ile sam problem słabej widoczności w nocy rozumiem, o tyle nie bardzo rozumiem jak by miały pomóc rozjaśniane doły. Zdaje się że normalnie jest to bardziej zabieg estetyczny, niż praktyczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, skom25 napisał:

Właśnie to samo mnie zastanowiło. O ile sam problem słabej widoczności w nocy rozumiem, o tyle nie bardzo rozumiem jak by miały pomóc rozjaśniane doły. Zdaje się że normalnie jest to bardziej zabieg estetyczny, niż praktyczny.

Przede wszystkim lepsza czytelność licznika/GPS/telefonu podczas jazdy. Te urządzenia są zwykle montowane na kierownicy/mostku, więc spoglądamy na nie patrząc w dół, czyli przez jaśniejszą część szkieł, więc ekran wydaje się mniej ciemny i bardziej kontrastowy. Ma to znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy dość intensywnie korzystam z nawigacji po śladzie (np. podczas maratonów szosowych). Lepiej też widać np. dziury na drodze. Z drugiej strony podczas jazdy rowerem uciążliwe (rażące) źródło światła najczęściej zlokalizowane jest na górze... (podobnie zresztą, jak przy jeździe samochodem - przednie szyby zwykle przyciemniane są z góry). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje obserwacje są ciut inne ale jeżdżę w kasku mtb ze sporym daszkiem, a nie szosowym. Niemniej niebo tak nie razi jak jasne szutry ;)
Z kolei czytelność ekranu gps-a czy telefonu, to głównie sprawa kiepskiego ekranu, który nie jest dostatecznie jasny w stosunku do otoczenia. Jaśniejszy dół szkieł według mnie niewiele zmienia.

Tak się zastanawiam czy te szkła, które masz nie są po prostu za ciemne, skoro robią problemy z dostrzeżeniem co jest na ekranie, czy drodze.

W ostateczności może da radę zrobić coś u optyka. Przy wyborze szkieł korekcyjnych jest wiele opcji barwienia, przyciemniania, polaryzacji czy fotochromów, być może są też w stanie zabarwić z gradacją przyniesione szkła. Niestety ciężko mi powiedzieć czy robią to w swoim laboratorium, czy zamawiają u producenta, czy każdy materiał się nadaje i ile by ewentualnie kosztowała taka usługa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...