Skocz do zawartości

[Hamulce] Pomoc


NoPerfect

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zakupiłem na tył hamulec shimano deore m6000, złożyłem go lecz przewód okazał się zbyt długi no i chciałbym go skrócić, czy istnieje możliwość skrócenia przewodu jeśli nie mam żadnych profesjonalnych obcinaczek do pancerzy, linek itp? tylko zwykłe podstawowe narzędzia jakie są w każdym domu w garażu? (kombinerki, ucinaczki do drutu, nożyce do blachy, kątówka itp), tak mam zestaw do odpowietrzania i miałem styczność z tym w motocyklach wiec wiem coś na temat odpowietrzania. Kolejną sprawą jest to, do czego służą dwa elementy, które są w niżej zamieszczonej fotografii? Jest to moja pierwsza styczność z hamulcami hydraulicznymi w rowerze wiec proszę o wyrozumiałość. 

YtfxCZ2.jpg

 

Wesołych świąt! :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Youtube > Shimano bleeding

To w paczce to insert i oliwka. Oliwkę nakładasz na koniec przewodu a insert wbijasz do środka. Powinieneś mieć też takie dwa żółte klocki. Wsadzasz w nie przewód, zaciskasz i wtedy na spokojnie wbijasz insert. Przewód spokojnie przetniesz ostrym nożem segmentowym. Połóż na czymś twardy i przyciśnij od góry, ważne żeby było to pod kątem prostym.

Do odpowietrzenia potrzebujesz olej Shimano i najlepiej lejek Shimano. Do tego dwie elastyczne rurki i strzykawkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako ciekawostkę mogę dodać, że możliwe jest skrócenie przewodów bez odpowietrzania, bo średnica wewnętrzna przewodu jest tylko trochę większa niż grubość włosa i nic nie cieknie jak to przetniesz. Ja po skróceniu nie odpowietrzałem i w hamowaniu nic się nie zmieniło.

Nie mnie jednak odpowietrzenie na pewno nie zaszkodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W większości przypadków udaje się bez odpowietrzania, trzeba tylko delikatnie postępować z przewodem coby za dużo oleju się z niego nie wylało. Ważne żeby trzymać przewód który zostaje, bo wtedy jeśli coś się wyleje to z końcówki która jest wyrzucana. 

Żółte klocki fajnie czymś zacisnąć "na stałe" na końcu przewodu - dobre są szczypce Morse'a, można też operację skracania przeprowadzić przy imadle. 

Ciekawostka - Parktool ma narzędzie do skracania https://velo.pl/akcesoria/narzedzia/klucze-i-przyrzady-do-hamulcow/park-tool/hbt-1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No przesadziłem ze średnicą, ale to taki środek stylistyczny:D

Klocki służą do zablokowania przewodu podczas nabijania końcówki, bo inaczej byś go zwyczajnie zmiażdżył. Przycina się zwyczajnie nawet nożem do tapet, ale jak chcesz to możesz się wspomóc krawędzią klocków. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...