Skocz do zawartości

[Technika] Technika jazdy na zatrzaskach


JaFranek

Rekomendowane odpowiedzi

Od niedawna jestem posiadaczem pedałów zatrzaskowych Look (oczywiście buty i bloki też posiadam :033:). Moje pierwsze jazdy nie spełniły moich wymagań i wyobrażeń. Jakoś bardzo szybko się zmęczyłem (może dlatego że dawno nie jeździłem) i moje pedałowanie wydawało mi sie chaotyczne.

 

I tu pytanie do Was, wyjadaczy szosówki. Co powinienem wiedzieć o zatrzaskach aby efektywnie jeździć za ich pomocą. Jak powinienem je ustawić, na co zwrócić uwagę, jak w nich pedałować.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tez od bardzo niedawna jeżdżę w zatrzaskach, i to zwykłych spd, choć bardziej szosowych:P (a520). Ale wydaje mi się dość normalne że można się więcej zmęczyć bo pracuje większa grupa mięśni (szczególnie w porównaniu do platform, choć do nosków też).

co wy o tym myślicie?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie używałem sam nigdy pedałów look więc ciężko mi stwierdzić. Wiem, że w przypadku spd trzeba było trochę kombinować. Na mojej stronie jest jeszcze to:

Ostatnie co przyjdzie nam ustawiać w związku z rowerem to ustawienie bloków pedałów zatrzaskowych. Do tego ustawienia trzeba dojść samemu. Jednak dobrze jest zacząć od pozycji w której szczyt bloku znajduje się pod miejscem gdzie zaczynają się palce, a stopy znajdują się możliwie najbliżej korby. Dalsze ustawienia przeprowadzamy metodą prób, błędów i własnych obserwacji.

 

I to tyle co mogę powiedzieć na temat ustawiania spd. Myślę, że w innych systemach ustawienia może odbywać się podobnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od złego ustawienia bloków faktycznie mogą boleć kolana. Ja na przykład przejechałem tegoroczny rajd dookoła tatr przy złym ustawieniu bloków i niestety przez dwa miesiące nie mogłem doleczyć kolana bo jak mocniej zaczynałem pedałować to bolało :-( Dopiero później ustawiłem bloki tak że stopa była bardziej na zewnątrz (niż równolegle do roweru) i wszystkie bóle ustały. W każdym razie jednym z objawów złego ustawienia bloków to właśnie ból w kolanie albo w dole podkolanowym. Generalnie trzeba pokombinować i nauczyć się wpinać w pedały "na czuja" żeby się nie patrzeć na nie chcąc się wpiąć. Przez patrzenie się na pedały kilka razy bym się wypierniczył na asfalt.

 

W zatrzaszkach super jest to że można nie tylko pchać ale i ciągnąć pedały...ruszając z miejsca można nieźle przyspieszyć tą techniką :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

różnica jest duuużaaa :( Zobacz kolarzy z Pro-tour. Wszyscy jeżdżą w zatrzaskach. Jeżeli dobrze nauczysz się kręcić nogami to możesz zwiększyć wydajność o nawet 30%! Ja teraz jak jade w zwykłych pedałąch to ciągle odrywam stopy od pedałow. Odruchowo chce pociągnąć zatrzask do góry. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na razie na zastrzaskach zrobiłem ok 15km i już widzę różnicę przy przyspieszeniu oraz większej wydajności ... V-max też będzie lepszy na 100% :(

 

Jak Was bolą kolana to po ilu km ? Chciałbym wiedzieć czy mam dobrze ustawione czy źle ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak trzeba zamontować bloki, żeby but spoczywał równolegle do korby, czyli prostopadle do osi suportu. Inaczej sprawa wygląda, jeżeli układ anatomiczny kolan jest nieco oddmienny od normalnego. Wówczas należy skorygować ustawienie buta, mocujac bloki pod pewnym kątem.

U Ciebie jest wszystko OK, więc nie ma potrzeby, a nawet nie wolno wprowadzać żadnych korekt, bo właśnie wtedy mogą kolana zacząć boleć. :022:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
hmm zdziwilo mnie to ze przy zlym ustawieniu bola kolana w takim razie ja musialem ustawic od razu dobrze bo po 2 miesiacach jeszcze mi sie to nie zdarzylo a moze dopiero to wyjdzie przy dalszej jezdzie ?

 

Może miałeś szczęście,a może masz bloki z bocznym luzem.W różnych systemach jest to różnie rozwiązane,ale opcja wpięcia na sztywno,bądź z luzem z reguły istnieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może miałeś szczęście,a może masz bloki z bocznym luzem.W różnych systemach jest to różnie rozwiązane,ale opcja wpięcia na sztywno,bądź z luzem z reguły istnieje.

 

w systemach shimano masz 2 rodzaje blokow do wyboru - zolte z bocznym luzem i czerwone bez. Z tego co zauwazylem, to zawsze standardowo sa dodawane zolte do pedalow - czerwone mozna dokupic osobno - tylko po co? :blush:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Ja sie skusiłem na spd jakies 1,5 roku temu i juz zajezhałem jedne padałaa z blokami a teraz nie dawno kupiłem dowe padałka i smigam ja osobiście mam ustawione bloki na środku buta tzn w środkowej czesci odcinka szyny montażowej która sie przesuwa przud tył bólu kolan nie mam ale ustawienie bloków zalezy od rodzaju butów jakie mamy kazdy producent ma inne ułożenie stopy w bucie ja posiadam Spezialized i jestem z nich bardzo zadowolony ostatnio nawet namowiłem brata na SPD i napoczątku mowił ze on te pedała wywali niepoczebnie byty kupował i tyle kasy dał a teraz mi dziekuje za rade :P wiecej mięsni pracuje i jazda jest zdecydowanie lepsza niz w platformach no ale to juz kazdy musi sam sprobować ja polecam SPD wszystkim platformowcą :P

POZDRAWIAM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...