Skocz do zawartości

[kąt główki ramy] 70 st a 68,5 st do rekreacyjnego XC po płaskim


dominikpl72

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie - mam pytanie - na ile odczuję zmianę geometrii roweru.

Obecnie - do rekreacyjnej jazdy XC po płaskich terenach Wielkopolski preferuję "kwadratową", "crossową" geometrię ram. Takie ramy mają zazwyczaj relatywnie krótką górną rurę, wysoką główkę ramy i kąt główki ramy ok. 70 stopni i powodują, że rower na płaskim terenie jest "zwrotny" i "zwinny". Mam taką ramę i mi pasuje..

I teraz - jest sobie rama (Leader Fox Benton)  o geometrii pokazanej w załączonym pliku - jej charakterystyczną cechą jest kąt główki ramy wynoszący 68,5 stopnia i co za tym idzie - już bardzo krótka efektywna długość górnej rury - 589 mm (zazwyczaj przy ok 70 st jest ok 610 mm)

I teraz pytanie - na ile taki rower będzie mniej zwrotny i zwinny w płaskim terenie wzgl ramy z bardziej pionowym kątem główki.

Rozumiem ze założeniem jest większa stabilność na zjazdach ale ja tego nie potrzebuję...

A jak to będzie odczuwalne na podjazdach - gdybym chciał kiedyś wziąć rower w góry ?

 

 

leaderfox_benton_20.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, kąt główki a długość górnej rury to jakby nie związane.  Fakt - teraz są modne rowery z dłuższą rura, krótszym mostkiem i płaskim kątem główki ale te dwie rzeczy nie musza iść w parze.

Ten rower ma piekielnie "kwadratową" geometrie - tzn jest wysoki i króciutki. Podsiodłówka 509, głowka 125 a do tego górna rura TTh 590 ? Na ścieżkowca to powinien mieć z 640 ! Rozstaw kół niewielki - typowy dla XC.

Moim zdaniem ten rower jest dziwny - po co komu "ścieżkawy" kąt główki przy kwadratowym rowerze ? Ale znowu nie przesadzajmy - to nie jest 66 czy 65 stopni. 

W górach będzie średni na podjazdy - co prawda całkiem długi tylny trójkąt 450 pomoże ale kwadratowa, wysoka, krótka sylwetka już nie bardzo. Martwiłbym sie bardziej o zjazdy - na podjeździe najwyżej zsiądziesz lub poderwie Ci się przednie koło - na zjeździe fikniesz przez kierownicę. Niby kąt główki lepszy na góry niż typowy dla XC 90stopni ale taki kwadraciak nigdy nie będzie pewny.

Bardzo dziwny ten rower - taki Cube z bardziej płaską główką. Jego rekreacyjne wymiary nie pasują do kąta główki. Ale to tylko moja opinia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...