Skocz do zawartości

[Korba] Shimano - jaki klucz


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Muszę wymienić suport w rowerze lecz żeby zabrać się do tego muszę kupić klucz lecz nie wiem jaki gdyż kupiłem już jeden standardowy do suportu ale okazał się zły i musiałem zwrócić więc postanowiłem napisać. Posiadam korbe podgrupy XT, korba najprawdopodobniej zintegrowana, suport wciskany. Piszę że najprawdopodobniej bo nie jestem tego pewny. Dodaje zdjęcia które wykonałem.

Screenshot_20190429-111257_Gallery.jpg

Screenshot_20190429-111235_Gallery.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do systemu Octalink (jak widać na zdjęciu) potrzebny jest zwykły ściągacz jak do korby na kwadrat, tylko wyposażony w dodatkową szerszą końcówkę, żeby miał się o co zaprzeć, inaczej wpada do pustej osi. Zasadniczo to co miałeś też by się nadało, trzeba było tylko podłożyć pełną podkładkę, np. monetę albo i dwie (20 groszy?), żeby zakryła dziurę w suporcie, ale weszła w otwór korby i jednocześnie nie została wciśnięta do osi. Ja mam coś takiego. O ten grzybek na końcu chodzi, są też inne rozwiązania onego grzybka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na "pisiont groszy" nie działa na ściągaczu do korb na kwadrat. Najlepiej jest kupić uniwersalny klucz jak podlinkował Kolmark wyżej, albo taki z rączką. Najpierw imbusem 10 (najprawdopodobniej, ja mam właśnie 10) odkręcasz obie śruby (prawą i lewą) z osi korby (na zdjęciu widzę, że masz już odkręcone). Potem ściągaczem do Octa zdejmujesz prawe i lewe ramię a potem wykręcasz suport kluczem do suportu wkręcanego. Tylko pamiętaj, że prawa miska ma lewy gwint a lewa miska jest plastikowa - delikatnie z kluczem. Wymieniasz suport na nowy (np. BB-ES25) o tej samej zalecanej długości, zakładasz korbę na oś, dokręcasz śrubami i śmigasz. Jest do tego sporo poradników i filmów, pogooglaj i obejrzyj, żeby od razu zrobić, jak trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, bianchiczerwony napisał:

Witam. Muszę wymienić suport w rowerze lecz żeby zabrać się do tego muszę kupić klucz lecz nie wiem jaki gdyż kupiłem już jeden standardowy do suportu ale okazał się zły i musiałem zwrócić więc postanowiłem napisać. Posiadam korbe podgrupy XT, korba najprawdopodobniej zintegrowana, suport wciskany. Piszę że najprawdopodobniej bo nie jestem tego pewny. Dodaje zdjęcia które wykonałem.

Nie do końca wiesz co posiadasz w rowerze, korba na zdjęciu to co najwyżej pozagrupowe deore (obok xt to może leżało w fabryce..),  octalink (żadna zintegrowana oś), suport standardowy BSA (na pewno nie pressfit), więc jeśli ktoś Ci go sprzedał z takim opisem, to zostałeś równiutko oszukany :P..

Po pierwsze, ściągacz do korb na octalink KLIK 

Po drugie klucz do suportu KLIK

Pilnując tego, że prawa strona ma lewy gwint (i wiesz co to znaczy),  to cała reszta drogi do demontażu jest prosta..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh czyli wg was lepiej nie nauczyć, nie mieć ambicji by to naprawić i oddać komuś do zrobienia choć ma się chęć ale przed tym lepiej uzupełnić wiedzę by czegoś nie zepsuć. Staram się wytlumaczyc to w taki sposób by każdy zrozumiał... ostatnie moje pytanie brzmi czy coś mam tam w środku wykrecic czy tylko zabrać się za ściągnięcie korby ? Proszę o odpowiedź:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...