Skocz do zawartości

[27.5+ vs 27.5 vs 29] jakie będą różnice we wrażeniach z jazdy przy różnych rozmiarach opony/koła?


gyrill

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem! Mam pytanie do tych z Was którzy mają takie doświadczenie. Mam Krossa Grist z oponą 2.8. 

Jak zmienią się wrażenia z jazdy przy:

- odchudzeniu opon (2.8 -> 2.5)

- lub zmianie koła (29/2.35) 

w sensie: coś już wiem: wiem, że mniejsze koło, nawet ten mid-plus, jest bardziej skoczne na pumptracku. 29 lepiej przetoczy się po przeszkodach i przy lżejszej masie rotującej będzie bardziej zrywne. 

Nie wiem tylko co z wysokością suportu. To są różnice centymetra więc nie do zignorowania. Jakie są plusy obniżenia/podniesienia suportu? 

Zastanawiam się czy z większym lżjeszym kolem uzyskam wiekszą zrywność roweru a z mniejszą oponą bardziej „dirtowe” wrazenia z jazdy :)

I jak to się bedzie prowadziło ogólnie? :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim zwróć uwagę, że plusowe opony (2,8 - 3,2") średnicą dorównują 29. Szeroki kapcior to możliwe znacznie mniejsze ciśnienie i większa przyczepność oraz amortyzacja nierówności z tym związana. Z minusów dyzo większa masa na obwodzie koła co wpływa na dynamikę oraz zżerają więcej energii (opory toczenia) więc o jakiejś dłuższej jeździe.po asfalcie z prędkościami 30kmh+ można zapomnieć.

Zakładając typową oponę 27,5 obniżysz o jakiś 1cm suport co samo w sobie złe nie jest (środek ciężkości się teoretycznie obniży) ale trzeba sobie przypomnieć ile razy przydzwoniło się gdzieś korbą w kamień czy korzeń bo 5mm za długie ramiona miała... Stracisz nieco na trakcji i dużo na komforcie. Przy takich szerokościach dynamika nadal będzie zmulona. Na dużym kole dalsza degradacja komfortu związana ze zmniejszającą się szerokością można już szukać lekkich opon o szerokości 2,2 więc będzie się to lepiej zbierać. No i ciśnienia "asfaltowe" już można pompować.

Edytowane przez Dokumosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...