Skocz do zawartości

[manetka] przednia przerzutka MTB z szosową manetką?


bts

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Czy ktoś ma może doświadczenie w łączeniu szosowej klamkomanetki (w moim przypadku – Tiagra 4700, na dwa blaty) z przerzutką przednią z grupy MTB? Czy ilość ciągniętej linki będzie się zgadzać? Jakieś inne problemy których można by się w takiej kombinacji spodziewać?

A może jest jakaś szosowa przerzutka, która dałaby radę obsłużyć dwublatową korbę MTB o skoku 14T, np. FC-M677 w wersji 24-38?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, bts napisał:

A może jest jakaś szosowa przerzutka, która dałaby radę obsłużyć dwublatową korbę MTB o skoku 14T, np. FC-M677 w wersji 24-38?

Stawiałbym na Fd-Cx70

Albo FD6703 - jest w koncu dedykowana do korb 52x39x30, powinna dac rade bez problemu.

ew, 5703 - klon tylko 105tka, o dziwo Ultegra nowa na alle wisi taniej niz 105 ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przednia manetka ma tzw mikroindeks/trymowanie- to wiele wybacza. Chcemy pożenić gravela z korbą mtb ;-)  Tom Ritchey miał kiedyś w ofercie napęd 2x9 i jeździło to z przednią zmieniarką od szosy ;-)) 

Ja bym spróbował założyć korbę MTB i obniżyć przerzutkę tą co jest....pobawić się trochę. A może ocyganisz system. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, TheJW napisał:

Ostatnio miałem na serwisie taki mix - przerzutki MTB (bodajże stare XT), tył 10rz, kaseta 9rz, klamkomanetki 105 i problem z ciągiem przedniej przerzutki. ;) Z regulacją jest trochę zabawy, ale jako tako to działało.

A nie wiesz może, czy w grupie 4700 nic się nie zmieniło pod kątem ciągu przedniej przerzutki? Jak dobrze pamiętam to tylna zmieniarka 4700 ma inny ciąg. Co do przedniej to nie mam pewności, ale patrząc ze zdjęcia wygląda, jakby ramię było dłuższe niż w innych grupach:

Znalezione obrazy dla zapytania fd-4700

Godzinę temu, cinol123 napisał:

Stawiałbym na Fd-Cx70

 Albo FD6703 - jest w koncu dedykowana do korb 52x39x30, powinna dac rade bez problemu.

ew, 5703 - klon tylko 105tka, o dziwo Ultegra nowa na alle wisi taniej niz 105 ;-)

FD-CX70 chyba wychodzi na to samo co RD-4700, wg Shimano obie obsługują max zębatkę 46-52. Co do FD-6703 to może być warte sprawdzenia, tylko czy to nie jest żaden problem żeby to spiąć z manetką na dwa rzędy?

8 minut temu, woojj napisał:

Przednia manetka ma tzw mikroindeks/trymowanie- to wiele wybacza. Chcemy pożenić gravela z korbą mtb ;-) 

To jest właśnie plan. Coś mi chodzą ostatnio po głowie jakieś wyprawy, a przypomniałem sobie jak dobrze i komfortowo się czułem z przełożeniem 22-32 na objuczonym sakwami góralu :P 

10 minut temu, woojj napisał:

 Ja bym spróbował założyć korbę MTB i obniżyć przerzutkę tą co jest....pobawić się trochę. A może ocyganisz system. 

Tak mi się właśnie wydaje, że na początek to najlepsza opcja. Zwłaszcza że bezkosztowa. Chociaż gdyby ktoś powiedział mi, że przednia 4700 ma ciąg taki sam jak – nie wiem – Xt, to brałbym Xt ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, bts napisał:

FD-CX70 chyba wychodzi na to samo co RD-4700, wg Shimano obie obsługują max zębatkę 46-52. Co do FD-6703 to może być warte sprawdzenia, tylko czy to nie jest żaden problem żeby to spiąć z manetką na dwa rzędy?

nie powinno byc problemu , tej opcji nie sprawdzalem co prawda osobiście, ale mialem czarowania z klamkomanetkami 6703 oraz przerzutkami 6703 i CX70. Klamkomanetka na 3 rzedy bez problemu obsluguje 2 rzedy dwurzędowej korby. Testowałem to na korbie 5700 i 6703.

42 minuty temu, woojj napisał:

Tom Ritchey miał kiedyś w ofercie napęd 2x9 i jeździło to z przednią zmieniarką od szosy ;-)) 

Głowny problem jak był do rozwiązania wynikał z tego, że ramy/rowery MTB i CX miały w przeszłości przeważnie górny ciąg, a większość szosowych przerzutek miała ciąg dolny.  Byly rodzynki 2rzedowe, jak wspomniany tu CX70 dostępne z ciągiem górnym jak i dolnym - trzeba uważac przy zakupie ;-).

Pojawiły się też wynalazki jak tu http://www.speen.de/SportsEquipmentEngineering/speen__store.html Pozwalające odwrócic ciąg przerzutki szosowej. Sam uzywam tego Speena w moim FD6703 i ramie Charge plug z górnym prowadzeniem linki. Speeny serii XC pozwalają zaadoptować przerzutke z szosy do manetek MTB - ponoc robiono to żęby zbic tych pare gramów na przerzutce :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...