Skocz do zawartości

[Uniwersalny] €1000 amator


irek83

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

W młodości kochałem jazdę na rowerze, niestety nie jeździłem na rowerze od lat mimo, że często o tym myślę. Chyba nadszedł czas na to żeby się zmobilizować i powrócić do jazdy.

Chciałbym kupić rower uniwersalny, którym mógłbym kilka km. dojeżdżać asfaltową droga do lasu i tam móc sobie bezpiecznie na takim rowerze pochasać po trasach rowerowych.

Mocno zastanawiam się nad rowerem Merida big seven 500 I tutaj mam pytanie jaki rozmiar i jakie koła najbardziej będą mi odpowiadać.

Mam 172cm wzrostu i ważę 80 kg. 

Zależy mi na komfortowej jeździe i czerpania z niej przyjemności, nie tylko w terenie.

Będę wdzięczny za pomoc,

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Zacznij od przymiarek w sklepach stacjonarnych - najlepiej połączonych z jazdami próbnymi, a wtedy powinno być łatwiej wybrać właściwy typ roweru.
Wracasz po dłuższej przerwie, więc rozumiem, że może nie być łatwo, ale tym bardziej zachęcam do jazd próbnych, a jak już będziesz wiedział czego potrzebujesz, to możesz nawet zamówić rower przez internet.
Hasanie to pojęcie względne - w zależności od formy rowerzysty, terenu, stylu jazdy.
Jeżeli nie będziesz miał szczególnego parcia na agresywną jazdę, a teren będzie stosunkowo łatwy i w miarę równy, to możesz nawet myśleć o rowerze typu cross.
Gdybyś chciał się jednak bardziej wyżyć i nie musieć się przy tym za bardzo martwić korzeniami i dziurami, to wskazałbym tzw. średnie koło, czyli 27,5" ( także ze względu na warunki fizyczne, choć z tym można polemizować ).
Z drugiej strony na 29" pokonasz bardziej gładko te nierówności ( no może poza standardem 27,5 + ) i dojazdy też mogą być nieco szybsze, a przy tym taki rower będzie się lepiej nadawał na dłuższe trasy - również turystyczne.
Nie można przy tym zapominać o geometrii, bo jeśli chodzi o komfort, to największy powinien zapewnić cross - tu dochodzi kwestia właściwego doboru rozmiaru ramy i odpowiednich ustawień roweru pod siebie.
Tyle na wstępie, a jak już będziesz wiedział co Cię mniej więcej interesuje, to pewnie zaczniesz się zastanawiać jaki osprzęt itd. ( chyba większość przez to przechodzi ).


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupujesz w PL czy w UE? Bo podałeś budżet w euro.

Za 4000zł kupisz:
https://www.kross.pl/pl/2019/mtb-xc/level-7-0

Dlaczego tego Krossa?
- powietrzny widelec
- sztywne osie
- w miarę pewne piasty, do których masz części dostępne

Za wady można uznać niski modle hamulców shi(t)mano(ale w tym budżecie tutaj rewelacji nie będzie nigdy) oraz jak dla mnie tylna kasetę, bo 11-42 w napędzie 2x10 jest średnio potrzebna, obie akurat rzeczy dość łatwo wymienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...