Skocz do zawartości

[tarcze] 203/180 na tył


zido

Rekomendowane odpowiedzi

ja jesli w przyszłosci bym zmieniał na tarcze to byłoby chyba 180/180, bo to zawsze pewnie lepiej hamuje 180 od 160, pewnie sie mniej grzeja na zjazdach, koszt tarcz niewiele wiekszy, a wzrost masy to co mi tam :)

 

najpierw jednak musze sie dorobic jakiegos sensowanego amora, bo nie wiem czy tarcze nie wykonczyłyby mojego Suntoura XCP 75LO :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kombinacja zjazdowa 203 przod - 160 tyl jest optymalna. tyl jest hamulcem kontrolnym w tym sporcie a nie odpowiedzialnym za hamowanie.

palenie tarczy i najwieksze obciazenie wystepuje w uzytkowaniu turystycznym gdy np zjezdza sie dosyc prostym ale wymagajacym czestego/stalego hamowania zjazdem.

jazda w xc tez nie obciaza tak hamulcow poniewaz hamuje sie mocno ale krotko.

 

oparzenie palcow to normalne w przypadku tarczowek. przy duzym obciazeniu ich powierzchnie nagrzewaja sie do okolo 400 stopni. wystarczy popatrzec na jakikolwiek odcinek specjalny rajdow wrc czy formuly 1 gdy przez żebra felg widac rozgrzane do czerwonosci tarcze hamulcow. takie obciazenia przy rowerach nie wystepuja co nie zmienia faktu istnienia bardzo wysokich temperatur (poza tym obrecze przy vbrake tez sie grzeja doprowadzajac czasami do wybuchu dętek).

 

ja mam 203 przod i tyl. pasuje mi to bo zupelnie nie musze myslec o obciazeniu hamulcow.

 

tarcze magury: najdrozsze chyba z dostepnych na rynku. ich jakosc nie jest adekwatna do ceny.

tarcze shimano: tarcze z deore 525 160mm. nigdy nie mialem z nimi problemu. trwale sztywne i nie deformuja sie. sa przy tym tanie. moje byly mocowane na 6 srub.

tarcze z gianta mph: bardzo miękka. miałem jeden egzemplaz tego hamulca i tarcza zgiela sie od lekkiego oparcia innego roweru o moje tylne kolo. znam jeszcze dwie osoby ktore zamienialy oryginalne tarcze mph na inne.

tarcze z hamulca black box 203 mm: kupiona w zestawie z hamulcem mechanicznym ale korzystalem z samej tarczy. dobra jakosc za niewielkie pieniadze.

tarcza win zip 180 mm: tarcza sprawiala wrazenie "jajowatej" - kolnierz piasty byl dobry (prosty) piasta markowa a tarcza krecila sie nierowno mimo tego. nie doszedlem do przyczyny tego. tarcza tania i mysle ze warta tych pieniedzy.

tarcze accent 203 mm. cena 69 zl, kupilem za 60 za sztukę. rotory faliste. jezdze na nich obecnie (niecaly rok) i nie mam zadnych zastrzezen. takie same tarcze sprzedaje sie pod roznymi nazwami (np clarks) i kosztuja wtedy grubo ponad 100 zł.

 

wizualnie podobaja mi sie tarcze shimano ktore sa w hamulcach tej firmy obecnie z mocowaniem center lock. nie kupie ich ze wzgledu na to ze wole tradycyjne mocowanie tarcz do kola czyli na 6 srub.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na 6 srub mocowanie ma te wade ze nie przypniesz do shimano (całe szczęście) a center lock jest najwiekszym syfem jaki mogło wymyślić shimano (no chyba oprócz negatywnej sprężyny w przerzutkach). Zmsuza Cie do zakupienia ich gównianych piast. Taka polityka firmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie demonizujmy shimano. CL ma też zalety - mniejsza masa piast.

Ponadto kilka innych firm stara się podebrać klientów Sh-no i produkuje piasty z mocowaniem Center Lock.

W tej chwili przychodzą mi do głowy Novatec D361SB-CL, D362SB-CL (odpowiednio przód i tył) i DT Swiss 340 i 190, ale na 100% są też inne.

 

A kończąc OT i wracając do rozmiaru tarcz, to uważam, że tarcza im większa, tym lepsza. Kilka gramów nie zrobi różnicy, a poprawa hamowania będzie zauważalna. Niektórzy nawijają o masie rotującej i bla bla bla...

Jeśli nawet, to ma to głównie znaczenie na obręczy i oponie. Tarcza jest blisko osi koła i różnicy się nie odczuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie w XC mozesz jezdzic na 8 cali tylko ZADEN widelec przeznaczony doXC nie wytrzyma tego bo bedzie zbyt duza sila dzialajaca na golen.

 

Tarcze sie dobiera do ENDURO i MTB. Tu w zaleznosci od wagi bierzesz wieksza lub mniejsza noi w zaleznosci od tego gdzie chcesz to jezdzic (ale jak sama nazwa wskazuje zakladam ze gory:)) Bo do DH i FR tylko 203 mm, ponizej MTB (np XC) to tarcza 160 mm wystarcza NO chyba ze wazysz kolo 100 to lepiej brac 180 lub nawet 200.

 

taka moja opinie dotyczaca tylko i wylacznie hamulcow hydraulicznych (mechaniki sa za slabe)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem tradycjonalistą i postawilbym na shimano. to hamulec mechaniczny starszego typu i piekny nie jest - choc na urodzie sie nie jezdzi.

co do win zipa - chyba dystrybutor wogole nie sprzedaje tego hamulca z tarczami mniejszymi niz 203/180 mm. o ile pamietam to sprowadzane byly jako tania alternatywa niskobudzetowa dla ludzi bawiacych sie w grawitację (tak jak z black boxem).

 

co do ograniczen - ograniczeniem jest wlasciwie tylko wytrzymalosc widelca - co juz zostalo napisane.

ograniczeniem moze byc tez wiek widelca - uzywane/starsze typy moga nie dac sobie rady z duzymi tarczami. obecnie wielu producentow podaje dla jakiej max tarczy przeznaczony jest ich produkt.

uzywalem psylo sl z tarcza 203mm w czasach gdy nie byly one wlasciwie - dzis juz rozpowszechnionym -standardem. uzywalem takiego zestawu w turystyce przez ponad rok i nie zauwazylem skutkow ubocznych.

ale na pewno trzeba brac pod uwage konstrukcje widelca przy wyborze tarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Winzip to taki : http://allegro.pl/item142106718_hamulce_ta...180_super_.html

(regulacja na 2 klocki i tarcza 180, myśle ze styknie)

A shimano to znalazłem coś takiego:

http://allegro.pl/item141230909_shimano_ha...owa_tanio_.html

http://allegro.pl/item139515601_hamulec_ta...5_z_tarcza.html

(w shimano tarcze 160.. tylko :P)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Winzip to taki : http://allegro.pl/item142106718_hamulce_ta...180_super_.html

(regulacja na 2 klocki i tarcza 180, myśle ze styknie)

A shimano to znalazłem coś takiego:

http://allegro.pl/item141230909_shimano_ha...owa_tanio_.html

http://allegro.pl/item139515601_hamulec_ta...5_z_tarcza.html

(w shimano tarcze 160.. tylko :()

 

 

http://allegro.pl/item139515601_hamulec_ta...5_z_tarcza.html

 

kolega ma takie na przodzie i tyle i stawiaja rower deba na tarczy 160 :D ale za mala ta tarcza i mozna ja latwo przegrzac wiec polecam to rozwiazanie wraz z wieksza tarcza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sory za OT ale nie ma takiego czegoś w rowerach jak tarcze wentylowane?Osobiście sie nigdy nie spotkałem.Bo o ile wiem to Shimano, Avid itp takiego czegoś nie produkują-przynajmniej masowo.Slyszał ktoś o czymś takim?Bo osobiście mnie to dziwi.Jak pisali przedmówcy na długich zjazdach rowery do XC gdzie tarcze nie przekraczają zazwyczaj 180mm mogą nie wytrzymywac.I co wtedy jak zabraknie hamulców przed zakrętem :025: ?

 

sa takie tarcze...

tutaj na przyklad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

juz wiem ze rowerowi nic sie nie stanie (ramie) trójkąt jest wzmacniany i mysle ze nawet tarcza 203mm nie będzie chaczyła o widełki trójkąta tylniego. LEcz co do wyboru hamulca to jakoś przekonuje mnie bardziej winzip. Za 149zł mam tarcze 180mm, falowaną lub zwykła, zacisk na tył lub przód i regulacje klocków po obu stronach jak w avidach bb5... i jeszcze tadek30 z allegro pochodzi z mojego miasta :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...